כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"לנתניהו אסור לקבוע מדיניות"

"יצאת פיתה"; השרה לשעבר איילת שקד עוקצת את סמוטריץ', בעקבות סגירת הר הבית ליהודים

בעקבות החלטת ראש הממשלה נתניהו, לסגור את העלייה להר הבית ליהודים, לכל חודש הרמאדן - למרות ההתנגדות של שריו, השרה לשעבר עקצה היום את שר האוצר | במקביל, הוגשה פנייה ליועמ"שית שתבהיר כי הסמכות הבלעדית לקביעת מדיניות משטרת ישראל בהר הבית, היא של השר לביטחון לאומי (חדשות בארץ)

יוני גבאי | כיכר השבת |
סמוטריץ' ושקד בימים אחרים (יונתן זינדל, פלאש 90)

ראש הממשלה נתניהו, החליט לסגור את הר הבית לכניסת יהודים עד סוף חודש הרמדאן, וזאת למרות הביקורת החריפה מצד שרים בממשלתו, השרה לשעבר איילת שקד, תקפה את שר האוצר סמוטריץ'.

בשנה שעברה, כאשר ממשלת בנט-לפיד החליטה לסגור את הר הבית למבקרים יהודיים, שני חברי הכנסת שכיום שרים בממשלה - סמוטריץ' ובן גברי תקפו בחריפות את הממשלה.

סמוטריץ' כתב בתגובה, אז: "היו ימים ששקד הבינה מצויין שכניעה לטרור בהר הבית מסוכנת ומעודדת טרור. על רקע אלימות הערבים וההסתה השקרית של הירדנים והטורקים, ההחלטה של בנט ושקד לסגור את הר הבית ליהודים עד סיום הרמאדן היא איוולת ביטחונית ומדינית המהווה הודאה למעשה בשקר הערבי כאילו היהודים אשמים בהסלמה הנוכחית".

השר לביטחון לאומי כתב רק לפני שנה על סגירת הר הבית: "אם הידיעה על סגירת הר הבית נכונה, בנט הרים הערב דגל לבן. הוא נכנע לטרור, נכנע לחמאס, נכנע לאויבים – בנט, אין לך מנדט למכור את המדינה. לך".

שקד, שהייתה נתונה להתקפות מצד ימין, כתבה הבוקר: "בהמשך לציוץ מלפני שנה, בו בצלאל סמוטריץ' האשים אותי בהודאה בשקר הערבי. האם בזה שעכשיו הר הבית סגור לעליית יהודים, בצלאל יצא מודה בשקר הערבי או פיתה?'', שאלה שקד וערכה סקר ברשת הטוויטר.

מוקדם יותר היום נחשף בגלי צה"ל, כי השר לביטחון לאומי בן גביר דורש מראש הממשלה שבישיבות חסויות, כמו בקבינט ודיונים עם ראש השב"כ, המפכ"ל והרמטכ"ל על מקומות רגישים כמו הר הבית, ישמעו סקירה גם מקצינים ודרגים נמוכים האחראים על הגיזרה ולמעשה ידלגו על המפכ"ל והקצינים הבכירים.

ח"כ ‎חנוך מילביצקי (הליכוד) אמר היום ב-103fm על החלטת רה"מ נתניהו לסגור את הר הבית ליהודים עד לתום הרמדאן: "מניח שהיו שיקולים ביטחוניים כבדי משקל בנושא. היה נכון בהחלט לשמר את הסטטוס קוו".

פעיל הר הבית המוכר ארנון סגל אמר הבוקר באולפן ynet: "אין הבדל בין ממשלת לפיד-בנט-עבאס ובין ממשלת נתניהו-בן גביר בענייני הר הבית".

השרה ‎גלית דיסטל מהליכוד גיבתה את החלטת רה"מ בעניין הר הבית והסבירה בגל"צ: "אני לא שייכת לצד הימני במפת הימין-ימין, אני שייכת ל'ריאל פוליטיק' של נתניהו. תפיסת הביטחון שלו שונה מאוד מזו של בן גביר ובעיניי טוב שכך".

במקביל, יו"ר המטה למען ארץ ישראל, עו"ד אביעד ויסולי, פנה ליועצת המשפטית לממשלה בבקשה דחופה שתבהיר לראש הממשלה, לשרים ולמפכ"ל המשטרה כי הסמכות הבלעדית לקביעת מדיניות משטרת ישראל בהר הבית, על פי פקודת המשטרה כפי שתוקנה לאחרונה, היא של השר לביטחון לאומי.

הפניה באה על רקע ההוראה שנתן כאמור ראש הממשלה נתניהו למשטרת ישראל לסגור את הר הבית ליהודים בעשרת הימים האחרונים של הרמדאן, בניגוד לעמדת השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר.

סעיפים 8ב ו – 8ג לפקודת המשטרה, אשר תוקנו על פי דרישת בן-גביר בסוף שנת 2022, קובעים כי השר הממונה על המשטרה הוא השר לביטחון לאומי, והוא בעל הסמכות הבלעדית לקבוע את המדיניות למשטרת ישראל.

עו"ד אביעד ויסולי: "התופעה שראש הממשלה קובע מדיניות למשטרת ישראל היא בלתי חוקית בעליל. פקודת המשטרה כפי שתוקנה לאחרונה קובעת באורח חד-משמעי כי רק השר לביטחון לאומי רשאי לקבוע את המדיניות למשטרת ישראל בכל עניין, והר הבית בכלל זה. על היועמ"שית להבהיר זאת לכל הגורמים, ועל השר לביטחון לאומי להבהיר למפכ"ל המשטרה כי הוא אינו מקבל הוראות והנחיות מכל שר אחר מלבדו. כאשר הממשלה מתקנת חוקים חדשים, היא אינה רשאית להתעלם מהם ומחויבת ליישמם. על השר בן-גביר לקבוע מדיניות למשטרת ישראל בכל הנוגע להר הבית, במקום להתלונן על ראש הממשלה בעניין זה."

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר