כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
אכזבה בישראל

בשל המתיחות הביטחונית? היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לערב הסעודית הואטו 

בישראל קיוו להסכם היסטורי עם המדינה החשובה בעולם הערבי בתוך כמה חודשים, כעת נראה כי היעד הפך לרחוק יותר, מה הסיבות האמתיות לכך? (מדיני)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
יורש העצר מוחמד בן סלמן (הבית הלבן)

לאחר תקופה בה היה נראה שישראל תוכל לקצור את הפרס הגדול של הסכמי אברהם, הסכם עם המדינה החשובה ביותר במפרץ הפרסי - סעודיה, נראה כעת כי היחסים בין הצדדים הואטו. התירוץ הרשמי, לאור ההסלמה במצב הביטחוני בין ישראל לפלסטינים. כך דווח בתחילת השבוע על ידי "הוול סטריט ג'ורנל", מפי גורמים בכירים בישראל ובסעודיה.

בישראל קיוו שלאור ההתקדמות של איראן לקראת פצצה גרעינית והחשש הסעודי מכך, ישראל וסעודיה יוכלו להגיע להסכם בתוך חודשים ספורים, אך ההתדרדות במצב הביטחוני בעקבות גל הפיגועים הרצחני פגעה בהתקדמות הנושא.

היחסים השקטים בין המדינות נמשכים כרגיל ושיתוף הפעולה הביטחוני, המודיעיני והעסקי נמשכים אך ההכרה הפומבית של סעודיה בישראל נדחתה לעת עתה.

הסעודים גינו את ישראל 12 פעמים מאז נתניהו חזר למשרד ראש הממשלה, לעומת 2 גינויים בלבד בשנה שעברה, מה שמלמד על הלך הרוח בסעודיה.

נתניהו שאף לקדם את היחסים עם סעודיה בעיקר בשל החשש מאיראן והשאיפות שלה לפצצה גרעינית ואף הצהיר כי נושא זה עומד בראש סדר העדיפויות של מדיניות החוץ של ישראל.

יצוין, כי לצד הפופוליזם הסעודי להצביע על המצב הביטחוני בישראל כזה שמונע את התקדמות ההסכם, הסעודים ניסו לקבל מהאמריקנים לא מעט תמורות להסכם שכזה, כגון, סיוע בקידום תכנית הגרעין האזרחית שלה והעשרת אורניום וערבויות ביטחוניות. דרישות אלו גם מעכבות את ההסכם שכן מדובר בדרישות מורכבות.

הסעודים גם מנסים ללחוץ על האמריקנים דרך חידוש היחסים הדיפלומטיים עם איראן וההודעה על פתיחת השגריריות שלהן בתוך חודשיים, לאחר שש שנים של נתק. הסעודים כנראה מקווים כי הרצון להרחיק אותם מטהרן ייתן להם את הדרישות מהאמריקנים שבתמורה ידרשו את ההכרה הרשמית בישראל, בין אם הסעודים נלהבים מזה ובין אם לא, בסוף ככל הנראה השיקולים האינטרנסטים יקבעו.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר