כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
בהפגנת הימין בירושלים

הגיחוך והמתקפה: "נאום הדמוקרטיה" המלא של שמחה רוטמן

יושב ראש ועדת חוקה שמחה רוטמן שקידם את הרפורמה המשפטית - נשא את "נאום הדמוקרטיה" שלו בנאומו בהפגנת הימין בירושלים (חדשות משפט)

דוד הכהן | כיכר השבת |
רוטמן בנאומו הערב (ללא קרדיט)

יו"ר ועדת חוקה בכנסת, שהוביל את קידום הרפורמה במערכת המשפט, חבר הכנסת שמחה רוטמן נשא הערב (חמישי) דברים בהפגנת הימין בעד הרפורמה במערכת המשפט בירושלים.

"ברוך ה', כל כך הרבה אנשים הגיעו. כל כך הרבה אנשים נמצאים בדרך. כל כך הרבה אנשים שמפגינים בשעה זו גם במקומות אחרים. מי כעמך ישראל!" פתח רוטמן. "יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבוֹתֵכֶם יֹסֵף עֲלֵיכֶם כָּכֶם אֶלֶף פְּעָמִים וִיבָרֵךְ אֶתְכֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָכֶם".

הוא הוסיף: "בחודשים האחרונים שמענו כולנו כל כך הרבה שקרים. וכולנו באנו לכאן כדי לשמוע וכדי להשמיע מעט אמת. שתהיה בגדר מעט מן האור שדוחה הרבה מן החושך.

"יש כאלה שצועקים - דמוקרטיה, אבל שוכחים מהי דמוקרטיה. דיון פתוח בכנסת - זו דמוקרטיה. לקפוץ על שולחנות - זו לא דמוקרטיה. לנהל דיון פתוח באקדמיה - זו דמוקרטיה. כנסים שכולם חושבים שם אותו דבר - זו לא דמוקרטיה. ממשלה שנהנית מאמון הכנסת - זו דמוקרטיה. יועץ משפטי שמחליט הכל - זו לא דמוקרטיה.

"כששר פועל על פי שיקול הדעת שהעניק לו החוק ונושא באחריות אל מול הציבור זו דמוקרטיה. כשיועץ משפטי שאיש לא בחר ואיש לא יכול לפטר מחליט מה ראוי ומה סביר בלי שום אחריות - זו לא דמוקרטיה.

למנות שופטים באמצעות נבחרי הציבור, בהליך פתוח ושקוף, זה דמוקרטיה. כששופטים יושבים בחדר חשוך ועושים דילים על מינויים של קרובי משפחה ומתמחים בשיטת חבר מביא חבר שמביא בן דוד זו לא דמוקרטיה".

בשלב הזה אמר רוטמן: "מעל 2 מיליון איש שהצביעו למחנה הלאומי בשביל תיקון מערכת המשפט. זו דמוקרטיה. קבוצה קטנה ורעשנית ששולטת במוקדי כח. זו לא דמוקרטיה.

"והמיליונים שהצביעו למפלגות המחנה הלאומי כדי שהנציגים שלהם ימשלו. הם צעקו "משילות!" והם רצו דמוקרטיה. לא בשביל שיהיו לשכות וכיבודים.

"לא בשביל שהשרים יהיו חותמת גומי להחלטות בג"ץ והיועצת המשפטית לממשלה אלא כדי שתקום ממשלה שתיישם מדיניות ימין בכלכלה, בביטחון ומעל הכל במערכת המשפט!

"בלי רפורמה במערכת המשפט, אנחנו נמשיך לבקש הריסת בתי המחבלים ולהלחם בטרור - ובג"ץ יגיד לא ולא. בלי רפורמה במערכת המשפט, אנו נמשיך לחוקק חוקים לשלילת אזרחות למחבלים - ובג"ץ יגיד אסור לכם.

"בלי רפורמה משפטית, אנו נמשיך לחוקק חוקים להשבת הביטחון לדרום תל אביב והתמודדות עם המסתננים הבלתי חוקיים - ובג"ץ יגיד מה פתאום.

"בלי רפורמה במערכת המשפט, אנחנו יכולים להגיע לאיזה הסכמות שנרצה בקואליציה, ואתם יודעים מה? אפילו עם האופוזיציה על חוק הגיוס, או על חוק האזרחות ובג"ץ יקרע את הצעת החוק לגזרים ויחזיר אותנו למשבר פוליטי שלא נוכל לעולם לצאת ממנו.

"בלי רפורמה במערכת המשפט - אנחנו לעולם לא נוכל לגשר על המחלוקות ביננו. ולכן אנחנו דורשים - דמוקרטיה. עם ישראל משווע לתיקון עומק במערכת המשפט שיבוא רק עם נחישות ואומץ לב לצד אורך רוח. אנחנו עומדים בפני הזדמנות בלתי חוזרת. הזדמנות של פעם ב- 4 שנים! המיליונים שהצביעו לימין אומרים היום אסור לנו לוותר!

"עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, אבל במקרה הזה אני חייב לומר לכם בנימה אישית הדרך לא כל כך ארוכה. אם מישהו היה מספר לי לפני כמה שנים שבשנת 2023 יהיה קונצנזוס כל כך רחב בחברה הישראלית שחייבים לתקן את מערכת המשפט ושהמצב היום לא דמוקרטי, הייתי חושב שמדובר בהזיה.

"אם מישהו היה אומר לי שאפילו הקיצוניים ביותר באופוזיציה יחתמו על כך שחייבים לבטל את הווטו לשופטים בוועדה, הייתי חושב שאנחנו חולמים. זה לא סוד שתיקון מערכת המשפט זו משימה שאני עוסק בה כבר למעלה מעשור. זו משימת חיי, ואני אמשיך לקדם אותה בכל דרך".

את דבריו חתם רוטמן: "היום כבר כולם יודעים. אם המחנה הלאומי יזנח את הנושא החשוב ביותר, זו תהיה רק ההתחלה. מי שיוותר בגלל מכתב טייסים או בגלל מחאת מילואימניקים על הנושא שהוא נשמת אפו של המחנה הלאומי, יוותר שוב ושוב ועוד ועוד.

"מי שיוותר על תיקון מערכת המשפט יוותר על המלחמה בהסתננות. מי שיוותר על תיקון מערכת המשפט יוותר על המאבק בטרור. מי שיוותר על תיקון מערכת המשפט יוותר על הזהות היהודית של מדינת ישראל.

"חשוב להתקדם. חשוב לתקן. חשוב אפילו לנסות להגיע להסכמה, אבל בשום פנים ואופן אסור לוותר. ואתם, כל מי שהגיע וכל מי שרצה להגיע, אתם התקווה של המחנה הלאומי. אתם תדאגו שלא נוותר. אתם הכח שלנו. אתם העם. ובדמוקרטיה, העם מחליט. כי מדינת ישראל היא לא מדינה יהודית ודמוקרטית. היא יהודית בגלל שהיא דמוקרטית. היא דמוקרטית בגלל שהיא יהודית.

"ואתם כאן לא כדי לצעוק ד-מו-קרט-יה אלא כדי לדרוש דמוקרטיה. דמוקרטיה אמיתית. דמוקרטיה יהודית. ובזכותכם, נחזיר את הדמוקרטיה ואת הצדק למערכת המשפט. ציון במשפט תפדה!"

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר