כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
ומה המחיר?

דיווח: מגעים בין איראן לישראל, בתיווך רוסיה, להחזרת החטופה

שחרורו של ראש החולייה שתכננה לפגוע בישראלים בקפריסין תמורת החטופה בעיראק: דיווחים לא רשמיים על מגעים בין המדינות למען אליזבט צורקוב | כל הפרטים (מדיני)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
אליזבט צורקוב (צילום: לפי סעיף 27א')

מגעים חשאיים מתנהלים בין ישראל לאיראן, בתיווך רוסיה, במטרה להשיב את השבוייה אליזבט צורקוב, שכזכור נחטפה בעיראק בידי מליציה פרו איראנית. כך לפי דיווח בלתי מאומת בסעודיה הבוקר (ראשון).

לפי הדיווח, איראן דורשת את שחרורו של יוסף שהבאזי עבאסעלילו, ראש החולייה שתכננה לבצע פיגוע טרור נגד יעדים ישראלים בלימסול שבקפרסין. עבאסעלילו נעצר, כפי שדווח ב'כיכר השבת', בפעילות של המוסד על אדמת איראן זמן קצר לאחר שנחשפה החולייה.

בירושלים ובטהרן לא מאשרים את הדיווח. את הפרטים עליו מסרו בסעודיה מקורות במיליציות השיעיות הפרו איראניות בעיראק. לפי אותם מקורות אם ישראל תשחרר את עבאסעלילו צורקוב תשוחרר כבר בימים הקרובים.

צורקוב נחטפה לפני כארבעה חודשים בעיראק. השבוע הפרטים הותרו לפרסום ובחדשות 12 דווחו כי התרעות ואזהרות לגבי הסכנות שאורבות לצורקוב בעיראק הושמעו והועברו כבר לפני כמה חודשים, לאחר אחת מהשהיות שלה שם.

מוסטפא אל-כאזימי, ראש ממשלת עיראק הקודם, שהיה בעברו גם ראש המודיעין במדינה ובעל קשרים קרובים עם גורמים בממשל האמריקאי, העביר לאמריקאים ולרוסים בשנה האחרונה את המסר: "מה שצורקוב - שמחזיקה גם בדרכון ישראלי וגם בדרכון רוסי - עושה בשטח עיראק, מסכן אותה".

האזהרות הללו הועברו גם אליה באופן אישי על ידי גורמים שונים בישראל. לפני הגעתה האחרונה לעיראק, היא הוזהרה שוב לבל תעשה זאת - אך בחרה שלא להקשיב לאזהרות, כאשר היא מסבירה לבני משפחתה כי "כדי לחקור תנועות פוליטיות במזרח התיכון צריך נוכחות בשטח, אין דרך אחרת לבצע את המחקר הזה".

גורם עיראקי שהיה בקשר עם צורקוב אמר לכאן 11 כי היא נחטפה מדירה שאותה שכרה בשכונת אל-כראדה שבבגדד. לדבריו, החוטפים שפשטו על הדירה לא חטפו רק את צורקוב אלא גם את שותפתה לדירה, חוקרת אזרחית עיראק. האחרונה שוחררה שבועיים אחרי החטיפה ואף עזבה את בגדד, אך חזרה לשם לאחרונה.

עוד הוסיף הגורם העיראקי כי הוא ואחרים במדינה פנו כבר לפני חודשיים למודיעין העיראקי בעניינה של צורקוב. "נמסר לנו שהיא בסדר", סיפר, "ושהיא כבר לא בעיראק אלא חזרה לארצות הברית. הם שיקרו לנו". לדבריו של הגורם, בתחילה הוחזקה צורקוב בידי המודיעין של מנגנון הביטחון הלאומי העיראקי ולאחר מכן הועברה לידי גדודי חיזבאללה במדינה. האיראנים, לטענתו, מעורבים בסוגייה. 

בינתיים, בעיראק דווח כי בכיר בגדודי חיזבאללה במדינה קורא לחקור אחר גורלה של "אסירת האסירים", ככל הנראה ברפרנס לאליזבת צורקוב.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר