כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
עושק הקופאיות

ועדת העבודה והרווחה על גביית חוסרים משכרן של קופאיות: "עושק של העובדים המוחלשים ביותר"

בוועדה הוחלט לקדם תיקון חקיקה בנושא ולהגביר את האכיפה ע"י פקחי משרד העבודה, נגד התופעה האסורה בחוק | מי שנפגעה מוזמנת לפנות למוקד משרד העבודה כדי לקבל מענה מקצועי (רווחה וצרכנות)

יהודה גל | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ ישראל אייכלר קיימה דיון בנושא התופעה של ניכוי חוסרים בקופה, משכרם של קופאים וקופאיות על ידי המעסיקים. הדיון התקיים לבקשת שורה של חברי כנסת ממפלגות שונות. רשת המזון היחידה ששלחה נציגה לדיון היא רשת רמי לוי.

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר הדגיש כי "לא מדובר כאן על מקרים שבהם קופאית לקחה כסף לכיסה הפרטי, אלא על מקרים שבהם יש חוסר שאינו מוסבר. אם היה מדובר בסכומים גדולים עוד אפשר היה להבין את המעסיק שצריך למצוא פתרון, אבל אנחנו מקבלים דיווחים על גבייה של 10-15 שקלים וזה אפילו יותר מרגיז. הרי כשעובד ממלא מדף משקאות או בשמים, נופל לו אחד ונשבר, לא מנכים את זה משכרו, אז למה כשקופאית עושה טעות כן? זה לא חוקי ולא מקובל על אף אחד מאיתנו".

חברות הכנסת לזימי ומלקו מיוזמי הדיון אמרו כי "מדובר בדבר לא חוקי, לא מוסרי ולא הגיוני ואפשר להגיע לפתרונות באמצעות אכיפה, בקרה וטיפול ביד קשה מול עושק של האנשים הכי מוחלשים. הנושא הזה זועק לשמיים. קודם כל מדובר בעבירה על חוק הגנת השכר. הרשתות הגדולות מגלגלות מאות מיליונים. לקחת מהקופאיות שהשכר שלהן כל כך נמוך זה לא מוסרי וכואב. וזה קיים גם בתחנות דלק עם צעירים שעובדים בעבודה מועדפת. משרד העבודה צריך לאכוף את זה ולהעניש אותם".

ח"כ חילי טרופר הוסיף: "מדובר בעובדים שגוזלים מהם את כבשת הרש. הם עובדים עבור שכר מינימום, שעות ארוכות ובתנאים לא פשוטים. נפשם קוראת לכולנו ואנחנו שומעים את זעקתם ונדאג שכבודם יישמר".

בדיון עלה כי הסעיף שעליו נסמכים המעסיקים בביצוע הניכויים הוא סעיף 25א6 לחוק הגנת השכר – לפיו מותר לנכות חוב על פי התחייבות והסכמה בכתב מהעובד. יו"ר הוועדה וחברי הכנסת סיכמו בדיון כי לצד הקריאה להגברת האכיפה מצד משרד העבודה, יש לקדם גם תיקון חקיקה שיבהיר כי חוסר בקופה הוא אינו חוב שבגינו ניתן לנכות שכר.

מאיר דוד, ראש מנהל אכיפה והסדרה במשרד העבודה אמר בדיון: "התופעה הזאת לצערי לא חדשה, טיפלנו בה גם בעבר, רק ב-2020 פתחנו 120 תיקים על ניכוי שכר שלא כדין. במסגרת האכיפה היוזמה שלנו פשטנו בחודש יוני על 70 אתרים של עשרות רשתות, לא כולם סופרים, ודיברנו עם עשרות קופאיות. הטלנו עיצומים וגם הגשנו 4 כתבי אישום. המטרה היא לא רק שהמעסיקים יענשו אלא שהכספים יוחזרו לעובדים. המשאבים שלנו מוגבלים אבל השר אמר שיקצה משאבים נוספים ליחידות האכיפה. נמשיך לפעול ונמקד את המאמצים באוכלוסיות החלשות האלה כדי לוודא שנעקור את התופעה הזאת מהשורש".

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר ביקש לדעת איך המשרד מונע מצב של עובדים שחוששים להתלונן. בתגובה אמר דוד "אנחנו מגיעים למקומות העבודה באופן יזום. בנוסף, עובד יכול להתלונן אלינו באופן אנונימי וגם אם הוא מזדהה לא נחשוף את שמו לעולם מול המעסיק. יש לנו מוקד טלפוני פעיל במספר 2570* ויש לנו אפשרות להגשת תלונות גם באתר ואנחנו קוראים לכל מי שנפגע מהתופעה הזאת להתלונן".

עו"ד תמר ניב ישראל, קו לעובד: "מגיעות אלינו פניות רבות על ניכוי שכר שלא כדין, אבל במקרים רבים עובד או עובדת לא יכולים להרשות לעצמם לאבד את מקום העבודה וזה מרתיע אותם מלהתנגד או להתלונן. עד שהרשויות לא יקצו יותר משאבים לא יהיה שינוי כי בכל פעם מושכים את השמיכה מצד לצד. אנחנו קוראים לבצע אכיפה ממוקדת ולהחמיר את הענישה".

עו"ד איתן פלג המייצג קופאיות בתביעה ייצוגית בנושא נגד אחת מרשתות השיווק אמר: "יש מעסיקים שעובדים בצורה מתוחכמת וכבר לא מנכים את החוסרים דרך תלושי השכר, אלא עברו לשיטת המזומן. שם הרבה יותר קשה להוכיח את הדברים. הכל רשום במסמכים פנימיים ולא מדווח לרשויות. במקרה שלנו הצלחנו להוכיח את העבירה רק בגלל מעידה חד פעמית שבה רשמו בקבוצה של הקופאיות את שמות הקופאיות וסכומי החוסרים – 15 ₪, 24 ₪ וביקשו מהן להביא את הסכומים".

רשתות השיווק הוזמנו לקחת חלק בדיון אך רובן בחרו שלא להגיע. הנציגה היחידה שכן הגיעה, היא אנה סנקוב, מנהלת משאבי אנוש ברשת רמי לוי. סנקוב השיבה לטענות שהעלו משתתפי הדיון ואמרה: "תפקיד הקופאי הוא חשוב ברשת שלנו וגם ברשתות אחרות. אנחנו משקיעים ודואגים לעובדים האלה- בקליטה, בהדרכה ובכל התנאים מסביב ולאחרונה העלנו לכל הקופאיות את השכר למעל שכר המינימום. אני מתנגדת למילה ניצול. אנחנו מחתימים כל עובד חדש על הנהלים ואחד מהסעיפים אכן אומר שבמידה ויהיה חוסר ולאחר שהנושא ייבדק בצורה יסודית הם יצטרכו להשלים אותו, אך ורק דרך ניכוי שכר מסודר".

כזכור, לפני כחודש התייחס שר העבודה יואב בן צור לנושא ואמר כי "בעקבות טענות העולות בשטח שנעשה עוול לקופאיות ברשתות השיווק הנחיתי את מנהל ההסדרה והאכיפה במשרד העבודה לצאת במבצע אכיפה יסודי ברשתות, לצערי החשדות שנמצאו בשטח מטרידות מאד ועולה מהם פגיעה קשה בזכויות הקופאיות".

הוא הוסיף כי "כשר העבודה לא אתן שיפגעו באוכלוסיות שמרוויחות שכר מינימום למחייתם, לקופאיות שעובדות שעות על גבי שעות ובסוף המשמרת נאלצות להוציא כסף מכיסם שלא כחוק. אמשיך לזעוק את זעקתם של העובדים במשק שקולם אינו נשמע ונפעל לסנקציות מול מפירי חוק הפוגעים בזכויות העובדים".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר