כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
טור דעה

אוי, כמה צביעות יש בהתנגדות ל'עילת הסבירות' // הרב דב פוברסקי

זכות ההפגנה שמורה רק לצד אחד של הפוליטיקה הישראלית, מותר לכלוא את אשת ראש הממשלה במספרה, את שרי הממשלה בבתיהם, ילד אוטיסט נכלא בביתו כי אמו ח"כית // הרב דב פוברסקי בטור דעה על המפגינים נגד רפורמה משפטית (טור דעה)

הרב דב פוברסקי | כיכר השבת |
הרב דב פוברסקי (צילום: קובי ישעיהו)

עילת הסבירות נגד עילת העילות

וזו היא סיבת הסיבות שאנו כציבור חרדי צועדים יד ביד עם גוש הימין בעד הרפורמה – זו ולא אחרת ושלא נתבלבל.

המילה 'ערכים', היא כיבוס מילים של המילה 'מצוות' כפי שהיא באה לידי ביטוי בספר הספרים של עם ישראל.

'כיבוס', ויש אומרים כביסה לא מוצלחת במיוחד, והנה לכם למה.

לפני כמה עשרות שנים, בהם שירתי בצה"ל כרב צבאי, בבסיס הדרכה 1 (בה"ד1) בית הספר לקצינים, במצפה רמון שבדרום, מפקד בית הספר היה בזמנו, לא אחר מאשר אל"מ אלעזר שטרן, לימים אלוף ראש אכ"א, כיום ח"כ במפלגת 'יש עתיד'.

היו הם ימי קשים, פיגוע רודף פיגוע, כל שני וחמישי התפוצצו אוטובוסים, אלו ימים בהם שמעון פרס שימש כראש הממשלה הזמני, לאחר רצח חברו הטוב...יצחק רבין המנוח.

טקס סיום קורס קציני חי"ר, הוא טקס בעל משמעות מיוחדת, בה האישיות המרכזית, היא לפחות רמטכ"ל ושר ביטחון ובמקרים רבים גם בהשתתפות ראש הממשלה.

יום לפני הטקס מתקיימת ישיבת סיכום של כמה שעות עם כל הצוערים (חניכי הקורס) מול כל סגל הפיקוד של בה"ד 1.

האווירה היא אווירת נכאים: ימים שבהם עשרות חללים אזרחים וחיילים, מובלים למנוחת עולמים, האוטובוסים מתפוצצים כאמור, והתחושה היא של יאוש.

מחר, ראש הממשלה מר שמעון פרס אמור להגיע לטקס, הוא אמור לפי המסורת של נאומי ראשי המדינה, להשתבח בכוחו של צה"ל ובדור המפקדים העתידי שעומד זה עתה, על מגרש המסדרים – לקבלת דרגות הקצונה.

מה הוא הולך לומר ומה הוא יבשר לקהל הרב, למשפחות הלוחמים, לקצינים ולמפקדים.

אנחנו בישיבת הסיכום, מתחילה בשעה 22:00 ותסתיים כאשר היא תסתיים לא לפני השעה 02:00 – אין לו"ז לסיום. מאות צוערים ואנשי סגל הפיקוד, מפקד הבה"ד אלעזר שטרן יושב בראש.

וכאן ניתנת זכות הדיבור לכל צוער לומר את אשר על ליבו, על הקורס, על צה"ל, על הסגל – הכול פתוח.

קם צוער ראשון ומבקש לומר את אשר על לבו: 'עכשיו סיימנו את הקורס, מחר נקבל דרגות ונהפוך למפקדים' מספר הצוער – כמי שרוצה להזכיר למי ששכח למה אנו פה...

אני הולך להיות מפקד על חיילים, להוביל אותם לקרב, להגן על המולדת ועל העם, איך אני בדיוק מתמודד עם השסע בעם, עם האוטובוסים המתפוצצים, עם ההלוויות.

עבור שטרן לא היה צריך יותר משאלה שכזו כדי לפתוח בהרצאת ערכים ערוכה ועמוקה להפליא.

עיקרי דבריו היו כך: עד היום שהיית חייל פשוט, שאלותיך היו נכונות ובמקומם, מהיום ואילך שאתה קצין ומפקד – אתה כבר לא במקום של שאלות, אתה במקום שאתה התשובה לשאלות!!

אין לך את הפריבילגיה של 'לא יודע', 'לא מסוגל' – זו לא האג'נדה שלי, אני לא יכול לשרת, לא בשל פינוי ישובים ולא מטעמי מצפון ולא משום טעם אחר - ועוד ושאר ירקות. אתה המפקד אתה האחראי, ואתה זה שתתן את המענה ותעשה את הכי טוב שרק אפשר, ואפשר.

כל זאת בהתאם למדיניות הממשלה שתהיה אשר תהיה – כי זו מדינה וזו דמוקרטיה.

שמעון פרס שהגיע למחרת, שמע מפיו של שטרן על שאלת הצוער/ הקצין הטרי, והשתמש בתשובתו של שטרן בטקס - ולאחר מכן בראיונות שלו בתקשורת.

ניקח ברשותכם דוגמא נוספת ואחרונה לבוקר זה – זאת למרות שיש רבות ולמכביר.

השר הדתות לשעבר ח"כ מתן כהנא שחתך ממפלגת 'ימינה' לשמאלה – הפיץ כמה חודשים לפני החיתוך שביצע, תוכנית הכרחית לביצוע רפורמה קיצונית – יש לומר. בטח ביחס למוצעת כיום, המצגת נמצאת ברשת, חיה נושמת, ובעיקר בועטת את בעליה, כי רק אתמול הוא הצביע נגדה!

מה שמביא למסקנה שערכים ניתנים לשינוי, לקימוט, לביצוע פרסה – כי הערך היותר גבוה של בעלי אותם ערכים, בשוני מבעלי המצוות, הוא שהערך העליון זה מה שמשתלם לי, ומה יקדם אותי, ולא מה שראוי לעשותו.

כך אנו מגיעים למצב, שהפרדה בין גברים לנשים – זו הפרדה מגדרית.

תיעוב תועבה זה בכלל פשע שנאה.

אך זכות ההפגנה שמורה רק לצד אחד של הפוליטיקה הישראלית, מותר לכלוא את אשת ראש הממשלה במספרה, את שרי הממשלה בבתיהם, ילד אוטיסט נכלא בביתו כי אמו ח"כית.

וחרדים בכלל מותר ורצוי (כביכול) להכות, להשפיל בכל דרך שרק נראה.

והנה לכם קבוצה נבחרת שמעולם לא נבחרה, למשל מי שהעיר בזמנו ליועמ"ש מנדלבליט נעצר, ההפגנות ליד ביתה של הנוכחית הורחקו 300 מ' מביתה.

כי כאן אין לא הפרדה מגדרית, לא פשע שנאה נגד אנשים עם נטיות שונות. בכלל החרדים, האתיופים והימנים – לא נמצאים בכל קטגוריה שמצדיקה סוג של שוויון. אז הנה לכם ערכים במשמעות - אלעק

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר