כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
מי שסומן כיורש נתניהו

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן: "יש לי עדיין קשר עם נתניהו, קורא לו לעצור את החקיקה"

ראש המוסד לשעבר, העניק הערב ריאיון בו הוא הסביר מדוע חייבים לעצור את החקיקה, גם בגלל היחסים עם ארה"ב, החולשה מול איראן והקרע הפנימי בעם | אלו ההסברים שהעניק מי שכונה בעבר הלא-רחוק יורשו של ראש הממשלה נתניהו (חדשות, פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
נתניהו ויוסי כהן בעבר (Haim Zach / GPO)

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן העניק הערב (ראשון) ריאיון לחדשות 12, בו הוא קרא לראש הממשלה נתניהו לעצור את החקיקה למעם ביטחון המדינה.

ראש המוסד שבר שתיקה ארוכה של שנתיים ובריאון הוא הסביר, כי הוא החליט לפרסם היום טור דעה בידיעות אחרונות, בו הוא קורא לעצור את החקיקה, מכיוון שהוא סבור שצריך לעצור את מה שקורה עכשיו ולקחת פסק זמן.

כהן הסביר בריאיון, "יש כאלה הטוענים שהחקיקה לא יכולה להיעצר, כי אסור לעצור אותה - זה הרס הדמוקרטיה. ומנגד יש צד השני שאומר: הפוך הוא. זה הרס הדמוקרטיה, החקיקה עצמה. אני חושב שאם לוקחים בחשבון את כל הדעות כולן נדמה לי שעוצמת ההתנגשות כבר קשה מדי. ולכן חייבים להגיע לפשרה".

"ברמה האישית", הסביר כהן בריאיון, "אני בתחושה, שאנחנו באמת במסלול התנגשות שעלולים לדעתי מצד מתנגדי הרפורמה ואולי גם מהצד האחר לחצות קווים אדומים שלא נחצו עד כה. ולכן כדי שנוכל להמשיך ולחיות כאן במדינה דמוקרטית ויהודית, ואני לא יכול להפריד בין הדברים ולהגיד מה יותר חשוב ממה, הכול בעיניי חשוב כמסלול אחד. אני חושב שהגיעה השעה ולא יקרה כלום אם נעצור, נחשוב, נדבר יחד וננסה אולי להגיע להסכמות".

לגבי השאלה איך הוא עשה זאת לנתניהו, לאחר שסומן כיורש שלו, הוא השיב: "אני חושש שאם לא אומר את עמדתי - מדינת ישראל עלולה חס וחלילה להידרדר. החשש הלאומי גובר על החשש הפרטי. יש בדיון הזה משום אולי כל ההיסטוריה המבצעית שחוויתי".

"שמתי את האינטרס הלאומי כאינטרס המכונן. חבריי, קולגות שלי מארגוני הביטחון, כל אלה שאומרים אנחנו שם כדי להגן עליכם, אזרחי מדינת ישראל, עד כדי תשלום מחיר אישי – זה האירוע המכונן. מדינת ישראל נמצאת לפני האינטרס האישי שלנו וכך אני חש היום, נתניהו עצמו לא ידע שכתבתי את המאמר".

האם אתה עדיין בקשר עם נתניהו, נשאל כהן והשיב: "אנחנו מדברים לא הרבה, אני מודה, אבל כן יש קשר, אני מזכיר שאולי מתוך הרגל רוב המאמצים שעשית היו מאחורי הקלעים. אני מקווה שאנשים יבינו גם את המהלך הזה. מקווה שיבינו אותו בימין, בשמאל ובמרכז, מקווה שיבינו אותו כל תנועות המחאה, מקווה שיבינו אותו כל מי שצריכים להבין אותו נכוחה, ולדעת שמתוכי יצאה בעצם זעקה, שאומרת: אנשים יקרים בכוחכם רגע לעצור, לתכנן מחדש. לא יקרה כלום לדמוקרטיה".

לגבי הסרנות של השמאל אמר כהן: "אני לא תומך בה. יש קו אחד אדום שאני לא חושב שצריך לחצות הוא השירות הביטחוני. עבדתי תחת כל ראשי הממשלה מאז 1983. יחד איתי עבדו אנשים שאני אפילו לא יודע מה דעתם הפוליטית. לא שאלנו אותם. בעניין הזה צריך להיות מאוד מאוד נחרץ. אני חושב שאני מאוד מתחבר לעמדת הרמטכ"ל. הרצי הלוי צודק בקריאה הנחרצת שלו – בזה אל תיגעו. את זה אל תעשו. זה יפגע בכשירות של כולנו".

לגבי האיומים מחוץ לישראל, אמר כהן: "אני מציע שהאויבים שלנו לא יטעו בנו. אני חושב שעד הרגע הזה יש למדינת ישראל כוח עדיף על פני כל אויבנו באשר הם. כמובן שהאתגר הגדול הוא האתגר האיראני. אני חושב שהמסר הזה, אם צריך לצאת ממני אליהם באופן הכי ישיר דרכך בעברית, למרות שהם קוראים אותנו ומתרגמים אותנו לערבית ולפרסית, להגיד להם – אל תטעו בנו, מדינת ישראל הדמוקרטית היא גם היא גם חזקה מאוד ביסודות הביטחון שלה וכך זה יהיה".

לגבי היחסים עם ארה"ב, השיב כהן: "אני חושב שיש קשר בינינו לבין ארה"ב גם בעת הנוכחית. עובדתית, אם להאמין למה שאני קורא ורואה, זה לא מבוסס על מה שנקרא מודיעין עמוק. יש קשר גם בין ראש הממשלה לבין הנשיא ביידן. לא הייתי בשיחה וגם לא שמעתי את כולה. עצם העובדה ששיחה כזאת מתקיימת ועצם העובדה שנשיא מדינת ישראל בימים האלה מגיע לנאום מאוד משמעותי בארה"ב בנוכחות סגנית הנשיא והיו"ר זה אירוע מכונן שמגדיר את עוצמת היחסים שלנו".

על עתידו הפוליטי הבא, השיב כהן: "אני משפיע בציבוריות הישראלית בהרבה דרכים שהן לא פוליטיות. אני אשמח להמשיך ולתרום כרגע מתוך אותן עמותות. ארגון אלמנות ויתומי צה"ל שקדוש בעיני והתנדבתי להיות נשיא חוג הידידים שלו, ועמותות נוספות שתורמות לחברה הישראלית. בשלב הנוכחי זאת הפעילות העיקרית שלי לטובתה של החברה וחוסנה".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר