כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הרב הוזז לטובת נציגת 'קבלה לעם'

הציונות הדתית בפתח תקווה סוערת; איך הכניסו כזו נציגה לרשימה, למה סמוטריץ' שותק?

למקום ריאלי ברשימת הציונות הדתית בעיר פתח תקווה, נכנסה נציגה המזוהה עם 'קבלה לעם' - ארגון שסומן ע"י המרכז לנפגעי כתות | הציבור הדתי לאומי בעיר שנחשף לאחר סגירת הרשימות להכנסתה, זועם ומבטיח לא לשתוק | יו"ר הרשימה המקומית סירב להגיב לטענות שעלו | יד לאחים הגיבו: "אסור שזה יקרה" (פוליטי)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
חגית תלם על רקע בניין קבלה לעם בפתח תקווה (דף הפייסבוק של יחדיו, וגוגל מפות)

כשבועיים לאחר הגשת הרשימות בעיר פתח תקווה, נדמה שהדרמה האמיתית בעיר לא הייתה עם הגשות הרשימות של דגל התורה, אלא דווקא עם רשימת הציונות הדתית בעיר, לשם הצליחה להשתחל נציגה המזוהה עם ארגון קבלה לעם. "כיכר השבת", עם הדרמה שמסעירה את הציבור הדתי לאומי בעיר.

במקום השלישי והריאלי ברשימת יחדיו - הרשימה השייכת באופן ישיר למפלגת הציונות הדתית הארצית - בראשות נציג הציונות הדתית המקומי, צביקה וישינגרד, הציבו את חגית תלם, המזוהה באופן רשמי עם ארגון קבלה לעם.

תלם, נכנסה לכאורה במקומו של דמות ציונית דתית מוכרת בפתח תקווה, בשם הרב יוסף שנה, שהוזז למקום רביעי והלא-ריאלי.

אם בהתחלה דמותה היחסית אנונימית של תלם לא עוררה סערה מיוחדת, כעת, לאחר שתושבים דתיים בעיר, נחשפו לדמותה ולארגון השנוי במחלוקת אליו היא מקורבת, הר הגעש המקומי מתחיל לבעבע, בעוצמות שנדמה שטרם נראו בעיר הישנונית.

כדי להבין את הבעיתיות במינויה, נעשה תחילה סדר.

קבלה לעם, זה ארגון הנמצא שנים רבות בעיר פתח תקווה, ומטרתו היא כפי שנכתב באתר הארגון, "לעסוק במחקר, בלימוד ובהפצה של חכמת הקבלה, מתוך מטרה להאיץ את ההתפתחות הרוחנית בקרב האנושות. התנועה פתוחה לכל אדם ללא הבדל דת, גזע, גיל או מין".

עוד נכתב באתר על מטרת הארגון: "להפיץ את חכמת הקבלה לכל דורש, על ידי הפשטה והסברה של ספרי הקבלה, ועל ידי לימוד חכמת הקבלה בהמון ובכל העולם, ללא שום הגבלה".

מנגד, הארגון צבר מתנגדים במשך השנים הרבות בהן הוא פעיל ואף לפי המרכז הישראלי לנפגעי כתות - מדובר בעמותה הפועלת בנושא של גופים כתתיים, והם סבורים כי "יש לארגון מאפיינים של כת, הן במובן המקצועי (כמוגדר על-ידי חוקרים ואנשי טיפול) והן במובן ה”ציבורי” של המושג".

על פי המרכז שבחן לטענתו את העובדות: "לא הזדרזנו לפרסם את הידוע לנו על בני ברוך (קבלה לעם. ח"ב) ואת דעתנו על פעילות התנועה משום שביקשנו לאסוף מאסה קריטית של מידע קוהרנטי ואמין. ואכן, המידע שקיים היום אודות הארגון, מצדיק את החששות שלנו".

בתקשורת הכללית נעשו תחקירים על הארגון המדובר ואף רבנים ציונים דתיים בכירים, יצאו נגד הארגון, כדוגמת אחד מבכירי רבני הציונות הדתית, הרב יעקב אריאל ועוד רבנים בכירים אחרים (כדוגמת הרב אבינר, הרב שרקי, הרב שרלו ועוד. ח"ב), שיצאו נגד הארגון - (גם בשמו "בני ברוך". ח"ב).

המרכז של קבלה לעם, נמצא בעיר פתח תקווה ובשנים האחרונות הם רצו לפחות פעמיים למועצת העיר, כאשר בבחירות הקודמות, הם רצו תחת מפלגת יש עתיד, אך החיבור ככל הנראה לא צלח יתר על המידה, ובבחירות הקרובות, כאמור תרוץ חגית תלם - מי שמזוהה עם הארגון ברשימת הציונות הדתית בעיר פתח תקווה.

הפרסום ברשתות החברתיות על צירופה של תלם (צילום: מתוך פייסבוק של יחדיו)

ביד לאחים אמרו ל'כיכר השבת': ״אם אכן הדברים נכונים והנציגה נמצאת ברשימה, אנחנו פונים ליו״ר המפלגה השר בצלאל סמוטריץ שידוע בתמיכתו במאבק, לבחון שוב את הקשר עם הארגון ולהוציא אותה מרשימת הציונות הדתית בעיר. אסור שהם יקבלו דריסת רגל ועוד במפלגה שמייצגת את ערכי היהדות״.

"מדובר במהלך הזוי", אומר בכיר בציונות הדתית ל'כיכר השבת': "אני לא מאמין שסמוטריץ' נותן יד לתופעה כזו, איך ייתכן שארגון כזה יהיה תחת הציונות הדתית, כאשר ברור לכולם, כי הרבה מרבני הציונות הדתית מתנגדים אליו בחריפות".

"אולי חברי הרשימה בפתח תקווה", מנסה להסביר אותו גורם, "חשבו שהכל יעבור בשקט, אבל צריך להבין שבימים האחרונים, הזירה רותחת וציבור הבוחרים של המפלגה מרגישים מרומים ונבגדים, זו תופעה שאין לה אח ורע בכל הארץ, איך אפשר לתת להם דריסת רגל, וזאת מלבד העובדה, שגם תלם עצמה היא לא בדיוק דמות שיכולה להתקבל בציונות הדתית, גם בלי קשר לקבלה לעם".

לסיום מסנן אותו בכיר בזעם: "צביקה וישינגרד מכר את הציבור הדתי לאומי בעיר, תמורת נזיד עדשים לחבורה לא ברורה ושנויה במחלוקת. אף אחד פה לא מתכוון לשתוק על המחטף הזה ועל המכירה הבזויה הזו".

'כיכר השבת' פנה לקבל את תגובת חגית תלם אך היא לא ענתה לפניות 'כיכר השבת', ורק לאחר שיחה עמה, היא בחרה שלא להגיב.

כמו כן, ביקשנו תגובה ממנכ"ל מפלגת הציונות הדתית הארצית יהודה ולד, אך הוא בחר שלא להגיב, גם ראש הרשימה המקומית בפתח תקווה צביקה וישינגרד, בחר להתעלם מהפניות של 'כיכר השבת' אליו. במקביל, גם המועמד שהוזז לטובתה של תלם - הרב יוסף שנה, בחר להתעלם מהפנייה של 'כיכר השבת' אליו.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר