אשר: "זו חובתנו"

הוועדה אישרה: תוענק אזרחות כבוד לחיילים לא ישראליים שנפלו בקרבות

אלי ולנטין גנסיה הי"ד, עלה מצרפת, התגייס לצבא ונפל בקרבות לטיהור קיבוץ בארי ביום שמחת תורה לפני שהספיק להגשים את חלום חייו להיות ישראלי, היום אושר החוק שיעניק לו אזרחות כבוד (חדשות)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
יונתן מולינה, בן דודו של אלי ולנטין הי"ד (צילום: דוברות הכנסת)

ועדת הפנים אישרה היום (רביעי) את הצעת החוק שתעניק אזרחות כבוד לחללי צה"ל שנפלו בקרבות טרם שהוכרו כאזרחי מדינת ישראל.

יוזמי הצעת החוק, חברי הכנסת ארז מלול ויוסף טייב, סיפרו בדיון על היכרותם עם משפחתו של החייל אלי ולנטיין גנסיה הי"ד שנפל בקרב בבארי ושטרם השלים את תהליך התאזרחותו.

ח"כ טייב אמר: "חלום חייו של אלי היה לקבל אזרחות ולהיות ישראלי. הבטחנו לאימו של אלי במהלך השבעה שנגשים את רצונו". ח"כ מלול סיפר בדמעות: "אלי נהרג תוך כדי לחימה בבארי בשבת השחורה. במהלך השבעה אביו של אלי ביקש ממני לסייע להגשים את רצונו של אלי להיות אזרח ישראלי. פניתי לשר ארבל, שנענה לבקשה והבטיח לטפל בעניין".

יונתן מולינה, בן דודו של אלי סיפר: "אלי הוא בן הדוד שלי, גדלנו ביחד בצרפת. אני עליתי לארץ והתגייסתי לצבא ועשיתי קורס קצינים, ובעקבותיי גם אלי עלה. הוא סיפר לי שהשנתיים שהיה בארץ היו השנתיים הכי מאושרות בחייו, והיו לו הרבה תוכניות. החלום שלו היה להיות ישראלי ולתרום לעם ישראל". מולינה סיפר שאלי התחיל בתהליך של חזרה בתשובה. "הוא סיפר לנו שהחלום שלו לתת את החיים שלו לעם ישראל וזה היה לנו מאוד קשה לשמוע את זה. זה מה שהוא רצה, והקב"ה נתן לו", סיפר מולינה.

דבריו של יונתן מולינה, בן דודו | צפו (צילום: ערוץ כנסת)

אושיה אלכסנדר, ממשפחתו המאמצת של אלי בארץ, סיפר על דמותו המיוחדת של אלי, על חוויותיו מהשירות הצבאי, ועל הימים הראשונים לאחר קבלת הבשורה המרה. "היו 24 שעות מאוד קשות לאחר שההורים הגיעו לארץ. אביו של אלי רצה בתחילה לקבור את בנו בצרפת, אבל היום ההורים לא מתחרטים על שהחליטו לקבור את בנם בישראל. הם קיבלו כזה חיבוק מעם ישראל בשבעה, שלא ידעו שזה אפשרי בכלל. אמו של אלי חושבת לעלות לארץ". הוא הוסיף כי ״לחוק הזה - המעניק אזרחות של כבוד שמחברת לארץ את המשפחות ואת הקהילות שעדיין נמצאות בחו"ל, יש חשיבות יוצאת דופן. אנחנו יושבים פה בזכות אלי".

ממשרד הפנים נמסר בדיון כי משרד הביטחון ימליץ על השמות והם יאושרו על ידי שר הפנים. עוד הובהר כי לאחר שאדם נפטר אי אפשר לתת לו אזרחות כפי שרצה ולכן תינתן לו אזרחות כבוד – ללא זכויות וללא חובות.

יו"ר הועדה ח"כ יעקב אשר בירך על אישור הצעת החוק ואמר: "אנחנו מתעסקים הרבה מאוד בוועדה בהרבה מאוד נושאים שקשורים למלחמה, התגלגלה לידנו זכות גדולה לעשות את החובה שלנו ולדעת לתת את הכבוד הראוי לחללי מערכות ישראל ואת ההגדרה הנכונה לאנשים מיוחדים מאוד. הקדוש אלי הי"ד סלל את הדרך והעם כולו מתאחד בעניין הזה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר