הקואליציה בסכנה?

שר הביטחון גלנט מאיים בנאום חריג: לא נקדם חוק גיוס שלא יהיה מוסכם על גנץ ואייזנקוט

שר הביטחון יואב גלנט נשא הערב נאום חריג, שבו פנה אל ראש הממשלה, חבריו בקואליציה ואל הציבור וקרא להוביל מהלך של גיוס חרדים: "התורה שמרה על עם ישראל, מוקירים את אלה שמקדישים את חייהם ללימוד התורה, אבל בלי קיום פיזי אין קיום רוחני" | הוא חתם באיום: בלי הסכמה של כל מרכיבי הקואליציה, מערכת הביטחון ברשותי לא תגיש את חוק הגיוס (אקטואליה)

יוני גבאי | כיכר השבת |
גלנט בהצהרתו הערב

"הערב אדבר על הגיוס לצה"ל על חשיבותו לאחדות העם, ולניצחון במלחמה", פתח גלנט. "בראשית דבריי אני מבקש לנחם, את המשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהן - בנותינו ובנינו, ולהודות ללוחמות וללוחמים, למפקדות ולמפקדים על לחימתם ותרומתם לבטחון המדינה. כולנו, כל עם ישראל, מצדיעים לכם".

גלנט המשיך: "אני מבקש לאחל החלמה מהירה לפצועים ולחזק את ידי הצוותים הרפואיים והעוסקים במלאכת הקודש של הטיפול והשיקום. גם היום, כמו בכל יום, אנו פועלים לממש את חובתנו העליונה להשיב את 134 החטופים הנמצאים בשבי חמאס, חזרה אל משפחותיהם".

בשלב הזה התייחס גלנט לשירות בצה"ל: "בסיוריי בצפון ובדרום, אני שומע את הקולות העולים מהשטח, רואה את המסירות ואת אומץ הלב של החיילים מהעיר ומהכפר; מכל רחבי הארץ ומכל האוכלוסיות. חיילות וחיילים מכל הגילאים לוחמים צעירים שזו להם טבילת האש הראשונה לצד מילואימניקים ותיקים ושבעי קרבות, שהתייצבו בהתנדבות מלאה וביוזמתם העצמית.

"כולם נלחמים שכם אל שכם, בחירוף נפש, במסירות ובהקרבה גדולה , מתוך הבנה עמוקה שאנחנו ברגע היסטורי של מלחמה על הבית".

לדבריו, "המחירים כבדים, בגוף ובנפש, בחללים ובפצועים. כוחות הביטחון העושים לילות כימים, בנחישות ובמקצועיות נושאים בעומס המשימות ובעול הקרב. כדי לעמוד במטרות המלחמה; כדי לעמוד באיומים הנשקפים מעזה, מלבנון מיהודה ומשומרון; וכדי להיערך לאיומים המתפתחים ממזרח: אנו נדרשים לאחדות ולשותפות בהחלטות על עתידנו.

"אני אומר לכם כאן הערב: אנחנו ננצח במלחמה! ואני מאמין בכל לבי כי נצא לדרך חדשה. אבל, כיום ישנו צורך לאומי, ממשי, בהארכת השירות של חיילי הסדיר - ובהארכת משך תקופת השירות של חיילי המילואים. אין ברירה, עלינו להגן על הבית".

בשלב הזה קרא גלנט לגיוס חרדים: "כעת, במלחמה, כאשר גובר הנטל על המשרתים, אני אומר בצורה ברורה: המלחמה הוכיחה כולם חייבים להיכנס תחת האלונקה. נשיאה משותפת בעול השירות היא אתגר לאומי זה 75 שנים, אתגר זה הגיע לפתחנו בשעת מלחמה - כמוה לא ידענו 75 שנים, ולכן אנו נדרשים להסכמות ולהחלטות - שטרם קיבלנו 75 שנים.

"כשר הביטחון של מדינת ישראל, הפוקד על הלוחמים לצאת לשדה הקרב, אני פונה אל חבריי לממשלה ולקואליציה אל כל חברי הכנסת, ואל הציבור כולו, ואומר: מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי, התורה שמרה על עם ישראל, לאורך אלפיים שנות גלות. אנו מוקירים ומעריכים את אלו המקדישים את חייהם ללימוד התורה.

"עם זאת, ללא קיום פיזי אין קיום רוחני. האתגרים הביטחוניים הניצבים לפנינו מוכיחים - כולם חייבים לשאת בנטל. כל חלקי העם".

גלנט הוסיף: "בשבועות האחרונים נפגשתי עם ראש הממשלה, עם יו״ר המחנה הממלכתי, עם גורמים מרכזיים בקואליציה וראשי המפלגות החרדיות. את שאמרתי להם, אגיד כאן הערב: ניתן וחשוב להגיע למתווה מוסכם לגיוס - גם של חלק הולך וגדל מהציבור החרדי, התורם כבר עכשיו למאמץ האזרחי.

"אני קורא לראש הממשלה, להוביל מהלך משותף עם כל סיעות הקואליציה, ולהגיע להסכמות הנדרשות בנושא חוק הגיוס. אני מקווה כי גם חלקים באופוזיציה יצטרפו למתווה שיגובש. 9 כל חוק גיוס שיהיה מוסכם על כל מפלגות ממשלת החירום - יהיה מקובל עלי.

אבל, ללא הסכמת כלל חלקי הקואליציה - מערכת הביטחון בראשותי לא תגיש את החוק . הנשיאה המשותפת בנטל חיונית לניצחון במלחמה. זה לא עניין מפלגתי זה לא עניין מגזרי , זה עניין לאומי - בטחוני עליון".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר