מימש את האיום | נאום בחירות

גנץ מפרק את הממשלה ותוקף: "נתניהו הפך את האחדות לקריאה - ללא כיסוי במציאות"

כפי שהתחייב לפני מספר שבועות - יו"ר המחנה הממלכתי, השר וחבר הקבינט בני גנץ מודיע על סיום חלקה של המחנה הממלכתי בממשלת נתניהו: "טובת מדינת ישראל" | ראש הממשלה נתניהו הגיב לפרישה כבר במהלך נאום גנץ: "דלתי תישאר פתוחה" (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
גנץ (צילום: Miriam Alster/Flash90)

יו"ר המחנה הממלכתי, השר וחבר הקבינט בני גנץ, מודיע הערב (ראשון) על פירוק ממשלת החירום ועל יציאת שרי וחברי מפלגתו ממשלת החירום - אליה נכנסו זמן קצר אחרי מתקפת הפתע ופרוץ מלחמת חרבות ברזל.

בנאומו, שהיה אמור להתקיים כבר במוצ"ש, אך נדחה בשל סיומו המוצלח של 'מבצע ארנון' לשחרור החטופים נועה ארגמני, שלומי זיו, אנדרי קוזלוב ואלמוג מאיר, תק, גנץ את שותפו לקבינט ראש הממשלה בנימין נתניהו וכינה אותו "הססן".

״אחרי השבעה באוקטובר, כפי שעשו מאות אלפי ישראלים פטריוטים, גם חבריי ואני – התגייסנו. עשינו זאת למרות שידענו שזו ממשלה רעה. עשינו זאת בגלל שידענו שזו ממשלה רעה" בחר גנץ לתקוף את נתניהו וממשלתו תחילה.

"עם ישראל, הלוחמים, המפקדים, משפחות הנרצחים, החללים והחטופים – היו זקוקים לאחדות ולגיבוי, כמו אוויר לנשימה" הצדיק גנץ את חיבורו לממשלת החירום.

"ולכן", הוסיף גנץ, "הקמנו ממשלת חירום מתוך שותפות גורל, לא מתוך שותפות פוליטית. חודשים אחרי אסון אוקטובר, המצב במדינה ובחדר קבלת ההחלטות השתנה. נתניהו ושותפיו, הפכו את האחדות לקריאה נרגשת – ללא כיסוי במציאות. החלטות אסטרטגיות גורליות נתקלות בהססנות ודחיינות משיקולים פוליטיים".

מכתב הפרישה של השר בני גנץ מהמחנה הממלכתי
מכתב הפרישה של השר חילי טרופר מהמחנה הממלכתי

גנץ הרחיב על הדילמות שליוו אותו טרם הודיע על הפרישה: "בכנות, להיכנס לממשלה, הייתה החלטה פשוטה. לצאת, כשחטופינו במנהרות החמאס, כשתושבי הצפון הרחק מבתיהם, ואלפי לוחמים בחזית - זו החלטה מורכבת ומייסרת. לשתי ההחלטות מכנה משותף אחד: טובת מדינת ישראל".

הוא הוסיף לתקוף את התנהלות הקבינט ואמר: "ניסינו להשפיע על כיוון הספינה בחדרים הסגורים. האמת היא: שהמציאות לא פשוטה - המערכה תארך שנים. לא אבטיח לכם ניצחון קל ומהיר. מגיע לכם יותר מהבטחות ריקות. אבל מדינת ישראל צריכה ויכולה להגיע לניצחון אמיתי".

גנץ הוסיף בנאומו סיסמאות הנראות כמו מה שמסמן את פתיחת הקמפיין של 'המחנה הממלכתי' לבחירות: "ניצחון אמיתי – שם את החזרת החטופים הביתה מעל להישרדות בשלטון. ניצחון אמיתי – הוא ניצחון שמשלב בין הצלחה צבאית, ליוזמה מדינית ואזרחית. ניצחון אמיתי – יביא למיטוט החמאס, והחלפתו. ניצחון אמיתי – זה להחזיר את תושבי הצפון הביתה בביטחון. ניצחון אמיתי זה לבסס ברית אזורית מול איראן בהובלת ארה"ב וביחד עם כל העולם המערבי".

"ניצחון אמיתי – זה לשנות את סדרי העדיפויות הלאומיים, להרחיב את מעגל השירות והמשרתים, ולוודא שישראל תוכל לאתגרים העומדים בפנייה - ולא להביא מחר למליאה, חוק שפוגע בביטחון המדינה בזמן מלחמה, בגלל חוב פוליטי" אמר גנץ.

"לצערי" המשיך גנץ לתקוף את נתניהו, "נתניהו מונע מאיתנו להתקדם לניצחון האמיתי, שהוא ההצדקה למחיר הכואב והמתמשך. לכן, אנחנו עוזבים היום את ממשלת החירום, בלב כבד, אך בלב שלם. אנחנו מתייצבים היום, למערכה על גורלה של מדינת ישראל לדורות קדימה".

גנץ קרא לבחירות בתאריך מוסכם: "כדי להבטיח ניצחון אמיתי, ראוי שבסתיו, שנה לאסון, נצא לבחירות שבסופן תוקם ממשלה שתזכה לאמון העם ותוכל לאתגרים. אני קורא לנתניהו: קבע תאריך בחירות מוסכם. אל תתן לעם שלנו להיקרע".

הוא התייחס גם לוועדת חקירה ואמר: "עלינו גם להקים ועדת חקירה ממלכתית - שתבחן את הכשלים מבית, ותגן עלינו מול המתקפות הצבועות מחוץ. אני קורא לכל מנהיגי המפלגות ולכל הכוחות בזירה הציבורית, מימין ומשמאל, דתיים וחילונים להתאחד מאחוריי במסע הזה. כולנו צריכים לפעול כאיש אחד למען בחירות שבסיומן נקים ממשלת אחדות - ציונית, לאומית וממלכתית - ממשלת אחדות אמיתית".

"אני קורא לכל חברי הכנסת בקואליציה שמבינים לאן אנו צועדים: הישמעו לצו מצפונכם" קרא גנץ בפאתוס.

הוא פנה, למי שעל פי דיווחים בתקשורת הישראלית - הפך לשותפו הסודי בפוליטיקה מתוך הליכוד - שר הבטחון יואב גלנט וקרא לו להצטרף אליו לפרישה מהממשלה: "אני מבקש לפנות באופן אישי לשר הביטחון - יואב, אנחנו מכירים שנים ארוכות. גם כשהיו ביננו מתחים, תמיד כיבדתי אותך והערכתי אותך. במלחמה הזו – למדתי להעריך אותך אף יותר".

"אתה מנהיג אמיץ ונחוש ומעל לכל – פטריוט" קרא גנץ לגלנט. "בעת הזו, המנהיגות והאומץ הם לא רק להגיד את מה שנכון – אלא לעשות את מה שנכון".

גנץ הוסיף להצדיק את כניסתו לממשלה: "יש כאלו שאומרים שסייענו לנתניהו כשנכנסנו לממשלה – הוא לא העניין – אלא מדינת ישראל. אני יודע, שאומרים שאיני רמאי, שונא וחסר עכבות כמו יריביי. נכון, אבל אני יכול להבטיח לכם דבר אחד – אני מוכן למות בשביל הילדים שלכם".

"ההורים שיושבים בבית יודעים זאת. משפחות החטופים שנכנסו לליבי ולביתי יודעות שאחבק אותן ואהיה בשבילן תמיד - בפחד, בצער, ובעזרת השם, גם בשמחה. אני אומר זאת באופן חד וברור: חבריי ואני תמיד נתייצב כשהמדינה תצטרך אותנו. בכל מחיר פוליטי ובלי פחד ממה שיגידו" אמר השר (אוטוטו לשעבר) גנץ.

"סיכנתי את חיי עבור המדינה מול אש מחבלים עשרות פעמים – סיכון פוליטי, לא יהיה מראת חיי, ולא יקבע את דרכי" הוא הוסיף.

גנץ התייחס למבצע ארנון שהסתיים בהצלחה במהלך השבת: "אזרחי ישראל, הלב של כולנו התמלא אתמול שמחה וגאווה כשראינו את נועה, אלמוג, אנדריי ושלומי שבים לאהוביהם".

"היה זה במחיר כואב, של נפילת רב פקד ארנון זמורה ז"ל שמסמל את רוח הגבורה הישראלית במלחמה הזו" הוא הוסיף. "אני מחזק, את מפקדי צה״ל וכל ראשי זרועות הביטחון, שקמו מהאסון הכבד, ונלחמים ומנהלים את המלחמה במקצועיות, באומץ ובנחישות בכל הזירות, ומחזק את כל הלוחמים".

הוא התייחס למשפחות החטופים - שהפעילו עליו את הלחצים שהובילו לפרישתו מהממשלה: "המשימה עוד ארוכה. היום, אני רוצה לבקש סליחה ממשפחות החטופים. עשינו הרבה - כשלנו במבחן התוצאה. לא הצלחנו עדיין להחזיר רבים מהחטופים הביתה. האחריות, היא גם שלי. כל אחת ואחד מהם הוא עולם ומלואו".

הוא העניק גיבוי למערכת הבטחון: "אני סומך על זרועות הביטחון שימשיכו לעשות הכל כדי להשיבם. אני עומד מאחורי המתווה שקיבלנו בקבינט המלחמה, ושאת עקרונותיו הציג הנשיא ביידן, ודורש מראש הממשלה את האומץ הנדרש לעמוד מאחוריו ולעשות הכל כדי לקדמו".

גנץ עבר לדבר על המחנה הממלכתי כמפלגת אופוזיציה בולטת: "אני מתחייב גם היום, כשנהיה באופוזיציה ניתן גיבוי לכל מתווה אחראי, ניתן גב ללוחמות וללוחמים שלנו, לחברה הישראלית, ולכל מהלך נכון שתבצע הממשלה. כשנצא להפגין, נעשה זאת לפי חוק, מתוך סולידריות ורצון לצאת לדרך חדשה, ולא מתוך שנאה. ואני קורא לאזרחי המדינה המשרתים – המשיכו להתייצב".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות