לא הכל זה כסף

הבעל השתגע: אני נותן לאשתי כרטיס אשראי בלי הגבלה והיא לא מרוצה; מה עושים?

לפעמים בעל מצליח שעושה הרבה כסף, בטוח שהכסף שהוא מזרים לאשתו זה מה שייתן לה סיפוק, בסיפור שלנו, הבעל היה מיואש מחוסר ההערכה לאשתו, הגיע לטיפול והבין את הבעיה שלו (זוגיות, מגזין כיכר)

מרדכי רוט | כיכר השבת |
לא הכל זה כסף בחיים | אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

היה זה לפני תקופה ארוכה, פגשתי יהודי יקר אשר כך סיפר לי: "אני נשוי מזה חמש שנים, עדיין צעיר אבל ברוך השם אני מצליח בעסקיי וכסף לא חסר לי. יש לנו כבר שני ילדים מתוקים וחמודים, רק הזוגיות שלנו לא הכי חלקה.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

אנחנו לא רבים כל הזמן, אבל יש בינינו אי הבנות ומריבות קטנות. אשתי טוענת שאני לא בדיוק מבין אותה ומה היא צריכה, היא צריכה יותר יחס ואהבה - והעובדה שיש לה אשראי חופשי לכל מה שהיא רק רוצה לקנות, פחות עושה לה את זה.

וגם לי יש טענות אליה: היא לא מספיק מעריכה אותי שאני עובד קשה לפרנסת הבית, היא לא מעריכה אותי בתור גבר.

לשנינו יש גבולות שאנחנו אף פעם לא חוצים אותם. אנחנו לא רבים לפני הילדים, אנחנו לא פוגעים אחד בשני מילולית. אבל איך אומרים: 'זה לא זה'!

אני, את האמת, לא מאמין בכל המטפלים, טיפולים, הדרכות, ושאר מרעין בישין. אני מגיע ממשפחה חסידית, הלכתי מספר פגישות למדריך חתנים לפני החתונה ובזה מסתכם הידע שלי על חיי הנישואין.

אני מאמין שאם חשוב לך באמת מהזוגיות שלך אתה תדע להסתדר וזה רק תלוי בבני הזוג, וכנראה לנו לא בדיוק הכי אכפת. אני אצלך לא מרצון, אשתי לחצה עליי שאני אבוא אליך.

היא עצמה הולכת כבר תקופה של חודש וחצי למטפלת שעוזרת לה באופן אישי, להבין מה הצרכים של הגבר, מה זו זוגיות, במה שונים הצרכים של הגבר והאישה זה מזה".

הבנתי מייד את האיש היקר שיושב מולי ואת הרעיון שעומד מאחורי דבריו.

שאלתי אותו: "הרי יש לך עסקים, חנויות, בכל מיני מקומות בעולם. האם את כל זה עשית לבד, חשבת לבד, ואז ביצעת מהלכים שונים, או שהתייעצת עם אנשי עסקים ותיקים, רואי חשבון וכד'?" הוא ענה לי: "ברור שהתייעצתי! אני חושב שאחד הסודות שלי שאני מצליח בעסקיי, זו העובדה שאני לוקח את האנשים, שהכי מבינים בתחום שאני רוצה להשקיע בו, שיעזרו לי בהחלטות, ואף שכבר יש לי די ניסיון גדול בעסקים אני שואל ומתייעץ לפני כל עסקה, ואף עם מספר יועצים, לפני שאני סוגר עסקה".

אמרתי לו: "אתה שומע את עצמך?! אם בעסקים אתה שואל ומתייעץ עד היום, למרות שאתה חריף וחכם וכבר מבין טוב בעסקים, אז למה אתה חושב שאתה לא צריך לשאול ולהתייעץ בתחום הזוגיות עם אנשים שמבינים? אולי לא בהכול אתה מבין ויודע, וגם אם אתה חושב שאתה מבין ויודע מה זו זוגיות וחיי נישואין אבל גם יכול בהחלט להיות שאתה טועה ויכול להיות שאתה לא בדיוק מבין.

מרדכי רוט (קרדיט: ראובן חיון)

הרי חיי נישואין זה הרבה יותר מאשר עסקים. יש לך הרבה כסף, האם אתה מאושר בחיים? הרי אמרת לי שבגלל שחיי הזוגיות שלך לא תקינים אז אתה מרגיש עצוב ומדוכא בחיים!

זה לא רק חיים מאושרים עם עצמך ועם אשתך, זה גם הילדים שלך איך הם ייראו איך הם יתנהגו, ולא רק הם אלא גם המשך הדורות הלאה.

וגם מבחינה רוחנית הרי אתה מאמין שיש אלוקים, אחד הדברים הבסיסיים שיש זה לעבוד על המידות שלנו ובפרט עם האישה.

זה התיקון של האדם.

אדם שיש לו זוגיות מאושרת ושלום שורה ביניהם יש לו הכול גם בעולם הזה וגם בהבא ואם ההפך אז השם ישמור...

ותאמין לי לחיות יחד בזוגיות טובה ומאושרת זה הרבה יותר קשה ומורכב מלעשות עסקים, גם אם כל אחד מבני הזוג הם בסדר מבחינה נפשית, זוגיות מאושרת דורשת הקרבה רבה בשביל זה.

לזוגיות טובה ובריאה צריך הדרכה טובה, הכוונה וייעוץ, ולא רק לפני החתונה אלא חובה גם אחרי החתונה".

אותו יהודי, שכאמור היה איש עסקים בעל ראש חריף, קלט במהירות את המסר. התחלנו לדבר ואחרי שיחה ארוכה הוא ראה כמה טעויות בסיסיות בחיי נישואין הוא עושה. עד כמה שהוא דמיין וחשב מה זו אישה הוא לא הבין כלום, הוא הבין רק ברמה השטחית מה הצרכים של האישה בכלל ושל אשתו בפרט. לפי מה שהוא סיפר לי על דפוס ההתנהגות של אשתו, הסברתי לו מה הצורך המדויק של אשתו ממנו.

אני יכול להגיד לכם שברוך השם כיום הוא חי חיים מאושרים ושמחים עם אשתו, וממשיך בס"ד לעשות חיל בעסקיו.

אני רואה לצערי הרבה שיש היום המון בעיות בזוגיות, בעיות בשלום בית. וגם, השם ירחם, מקרי גירושין רבים.

לדעתי אחת הסיבות המרכזיות לכך זה חוסר ידע בסיסי מה זה חיי הנישואין. בעיקר הדרכה נכונה ורצינית לפני הנישואין. ולדעתי, לא פחות חשוב, המשך הדרכה ועזרה אחרי הנישואין. זה לא פחות חשוב מלעשות עסקים שבהם מתייעצים היטב.

גם אם אנשים חושבים שהם מבינים ויודעים וקראו ספר אחד או שניים, הדרכה רצינית לפני הנישואין ואחריה, זה משהו אחר לגמרי.

אחרי הנישואין אין כמעט איש או אישה שלא נתקלים בקשיים, ובפרט בשנה או בשנתיים הראשונות.

עם קצת הדרכה נכונה הכול היה יכול להיראות אחרת.

צריך גם הדרכה כללית, וגם הדרכה פרטית לפי זוג האופי ומבנה הנפש של כל אחד מבני הזוג.

אני חושב שבציבור שלנו היה צריך להשקיע בזה מאמץ גדול, לעשות קורסים מסודרים לחתנים ולכלות על חיי נישואין - ובנוסף הדרכה פרטית לפני החתונה, ובשנתיים הראשונות שלאחריה לבוא להדרכה פרטית לפחות פעם בחודש.

זה היה חוסך הרבה מאוד בעיות בשלום בית וגירושין. אבל לצערי זה לא קורה. ממספר פגישות או קצת יותר, נראה לכם שאפשר להבין מה זה הדבר המורכב הזה ששמו: "חיי נישואין"!

לדוגמה: נראה לכם שבכמה פגישות של לפני חתונה אפשר להבין מה זה מושג של לידה, היריון, זה נשמע לכם הגיוני?! וגם כך לשכנגדו.

ולא רק בשנתיים שאחרי החתונה, במהלך החיים יש לא מעט שינויים והתמודדויות שמשפיעים על הזוגיות כמו אירועים משותפים, גיל המעבר, התרוקנות הקן מהילדים, שינוים פיזיים ורגשיים ותמיד יש צורך בהתפתחות בהתאם למצב הקיים ולשינויים. בסופו של יום מערכת יחסים היא כמו שריר שצריך לאמן כל הזמן אחרת הוא מתנוון או מתכווץ.

שהשם יעזור שעם ישראל יצא מהגלות הזו לגאולה אמיתית במהרה.

שבת שלום לכל עם ישראל הקדושים.

לתגובות: machon.rot@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר