כתב אישום

ישראלי טס לסוריה ברחפן והצטרף לדאעש

כתב אישום הוגש כנגד תושב ג'לג'וליה שחדר לסוריה באמצעות רחפן על מנת להצטרף לארגון הטרור הרצחני דאעש. לאחר שלחם בשורות הארגון וסייע לו הוא נעצר (בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

כתב אישום הוגש היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי נגד המחבל נידאל סלאח מג'לג'וליה, שחצה את הגבול לסוריה באוקטובר 2015 באמצעות מצנח רחיפה והצטרף לארגון הטרור דאע"ש.

על פי הדיווח ב-ynet, סאלח הואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות. מעצרו הוארך עד להחלטה אחרת.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז, במהלך החודשים יולי עד אוקטובר בשנת 2015, קשרו הנאשם ומכריו תושבי ג'לג'וליה קשר לצאת מישראל לסוריה כדי לחבור לכוחות ארגון הטרור, להשתתף בפעילותם ולסייע בלחימתם אל מול הממסד הסורי. במסגרת זו הוחלט כי בעוד האחרים יטוסו מישראל לטורקיה וממנה יחצו את הגבול לסוריה, הנאשם וחברו, חוסאם חגלה, יחצו את הגבול לסוריה ישירות מישראל באמצעות מצנחי רחיפה. לצורך זה רכשו השניים רחפנים, למדו על הפעלתם בצפייה בסרטוני הדרכה והתאמנו בשימוש בהם בשטחים פתוחים סמוך לג'לג'וליה. בשלב מסוים הודיעו האחרים כי אין באפשרותם להמשיך לקחת חלק בתוכנית, מסיבות שונות.

לאחר שבחנו הנאשם וחוסאם באמצעות מפות את שטח ישראל הסמוך לגבול עם סוריה, הגיעו השניים ב-17 באוקטובר 2016 עם רחפניהם אל נקודת יציאה שבחרו ברמת הגולן והחלו לנסות להמריא לכיוון סוריה. עקב תקלה טכנית ברחפן של חוסאם, ניסיונותיו להמריא לא צלחו ולכן החליטו השניים לחזור לבתיהם בג'לג'וליה.

שבוע לאחר מכן, בשעות הצהריים, נסע הנאשם שוב לנקודת היציאה, ממנה המריא לכיוון סוריה. בעודו באוויר הצליח סלאח להימנע מפגיעת ירי שבוצע לעברו מהצד הסורי, ואז נחת בשטח סוריה בהצלחה, לצורך ולקראת חבירתו לכוחות דאעש. החל ממועד נחיתתו בסוריה שהה בחברת כוחות, פעילי וחברי דאעש שונים מעל שנתיים וחצי.

מכתב האישום עולה כי סלאח בא במגע ועמד בקשר עם פעילי דאעש רבים במקומות שונים ברחבי סוריה, ונטל חלק בפעילות הארגון הרצחני בהיבטים שונים, לרבות מבצעיים וצבאיים. בפתח תקופת שהייתו בסוריה הנאשם נעצר, נכלא, ונחקר בברוטאליות, לרבות באיומים, אלימות ועינויים, על ידי גורמי דאעש שונים, להם מסר בכפייה מידע שונה על אודות ישראל, וכן ניסה להימלט מגורמי דאעש בדרכים שונות אך נתפס.

הנאשם מסר לחוקריו כי הגיע לסוריה על מנת לחבור לכוחותיהם, ולבסוף הצליח לזכות באמונם של גורמי דאעש ושוחרר.

לאחר ששוחרר הצטרף ונרשם הנאשם באופן רשמי לדאעש. בין פעילויותיו כחבר בארגון, הנאשם צפה בסרטונים מטעם הארגון, לרבות אודות הכנת מטעני חבלה; יצר קשר עם גורמים שונים בישראל וביקש מהם להצטרף לדאעש ולחימתם לבקשת גורמי דאעש; היה חמוש וביצע תרגולים ומטווחים מאולתרים בכלי נשק שונים; הצטלם כאשר הוא חמוש בכלי נשק אלה ושלח את התצלומים לבני משפחה וחברים בישראל; סייע לאנשי דאע"ש בתרגום תכנים אקראיים שונים מעברית לערבית, ועוד.

הוא שובץ ל"ענף הייצור והפיתוח" של דאעש, שבו עבד בעבור שכר חודשי במפעל לפיתוח וייצור מזל"טים למטרת תיעוד מהאוויר וכן נשיאת חומרי נפץ, בתפקיד האחראי על מערכת ההיגוי של הכלים. במסגרת זו הנאשם אף השתתף בניסוי בו העמיסו על אחד מכלי הטיס פצצה, והשתתף בשיחות בנוגע לאפשרות להשתמש בכלי טיס מעין אלה נגד ישראל. ה

נאשם גם ניסה לבנות עבור דאעש מסוק קטן והגיע לשלבי בניה מתקדמים. כמו כן, הנאשם לחם בקרבות, קיבל מארגון הטרור סכומי כסף מעת לעת וכן התבקש על ידי גורם דאעש לפעול לגיוס פעילים בתוך ישראל והסכים לבקשתו.

בסופו של דבר, לאחר קרב בו לחם לצד דאעש נגד הממסד הסורי, נפל הנאשם בשבי כוחות אסד ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו. לאחר הימלטותו, בסוף חודש מאי, עבר הנאשם באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה. ב-21 ביוני טס לישראל כשהוא יודע כבר שייעצר, מלווה בבני משפחתו ועורך דינו, ונעצר עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון.

בבקשת המעצר כתב עו"ד רייס, כי "לאור חומרת, טיב ואופי מעשיו, אשר בבסיסם הזדהות עם ארגון טרור הידוע באלימותו ואכזריותו יוצאות הדופן, קיים יסוד סביר לחשש שיסכן את בטחון הציבור". התיק עצמו נחקר בידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל.

על ששת החברים האחרים בהתארגנות כבר הורשעו ודינם נגזר. העונשים נעים בין 3 שנות מאסר לשנת מאסר בפועל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר