ישראל במלחמהישראל במלחמה
המחדל בבית גנץ

ועדת הבדיקה: הערה פיקודית לשני מנהלים בשב"כ

בשבועות האחרונים ביצע השב"כ שורה של תחקירים שעסקו בכשל חדירת המרגל לבית שר הביטחון, ובתהליכי אבטחת האישים; אלו המסקנות של ועדת הבדיקה החיצונית (חדשות)

השר בניגנץ (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

המרגל של גנץ: בשבועות האחרונים ביצע השב"כ שרשרת של תחקירים אשר עסקו בכשל הספציפי של חדירת המרגל וכן בתהליכים רחבים יותר בתחום אבטחת האישים.

ראש השב"כ רונן בר מינה ועדת בדיקה חיצונית שהורכבה משלושה בכירי שב"כ בדימוס – שני ראשי אגפים לשעבר וראש חטיבה לשעבר מתחום האבטחה וההתאמה הביטחונית אשר הגישה לראש השירות את מסקנותיה, זאת לצד ממצאי התחקירים שבוצעו בתוך השירות ע"י גורמי המקצוע.

על פי מסקנות הועדה, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של עומרי גורן (המרגל בביתו של גנץ), זאת בשל פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה. כמו כן, התגלו ליקויים בתהליכי הבקרה שאמורים היו לאתר את הטעות לאחר מעשה.

לצד הכשל במניעת העסקתו של עומרי גורן בבית השר, ראש השב"כ ציין לשבח את פעולת הסיכול המקצועית והמהירה שאפשרה לאתר באופן מידי ולעצור את החשוד תוך 48 שעות מרגע יצירת הקשר עם הגורם העוין.

כמו כן הועדה בחנה את תהליך גיוס העובדים הכללי וקבעה כי ישנו פער בתהליך העבודה המסנכרן דרך קבע את כלל הגורמים העוסקים באבטחת השר וסביבתו, בהם יחידת האבחון ויחידת האבטחה בשב"כ והממונים על האבטחה מטעם משרד רה"מ ומשרד הביטחון.

בעקבות מסקנות אלו ובמסגרת הפקת לקחים מיידית ובהנחיית ראש השירות, בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים, הוחמרו נהלי הבדיקה והאבחון של המעגלים הקרובים לאישים המאובטחים. בנוסף, חודדו ורועננו הממשקים ותחומי האחריות שבין היחידה לאבטחת אישים לבין קציני הביטחון במשרדי הממשלה שאחראים על בתי האישים.

כמו כן, ראש השב"כ הנחה על הוספת שכבות הגנה מודיעיניות ומבצעיות במעטפת האבטחתית של האישים המאובטחים ע"י השירות. וכן שונו תהליכי עבודה ונוספו גורמי בקרה על תהליך האבחון הביטחוני של בעלי מקצוע ואחרים הנמצאים בסביבת האישים.

לסיום, ממצאי התחקיר ומסקנות ועדה הבדיקה החיצונית, הגדירו את האירוע כתקלה מקצועית. ראש השירות ציין את הערכתו לאופן לקיחת האחריות והיישום המהיר של הלקחים לשיפור וקבע כי ל-2 מנהלים תינתן הערה פיקודית.

ראש שירות הביטחון הכללי, רונן בר אמר: "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה. בתהליך תקין אדם כזה לא היה אמור לעבוד בסביבת אישיות מאובטחת. התקלה שהתרחשה באירוע נקודתי זה, אפשרה לנו בחינת עומק שתביא לשיפור תהליכים ומנגנוני בקרה בכל הנוגע לסוגיית בעלי התפקידים בסביבת האישים המאובטחים".

"התחקיר היווה הזדמנות לבחון באופן נרחב תהליכי עבודה מקצועיים השגורים בשירות. מסקנות ועדת הבדיקה החיצונית, לצד הפקת לקחים מעמיקה ויסודית של יחידות השירות, תורגמו כבר לפעולות בשטח שיצמצמו באופן משמעותי את הסיכוי להישנות מקרים מסוג זה."

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר