התחקיר הוגש לרמטכ"ל

הקצין שנהרג: 'נעשו שגיאות, אך בר פלח ז"ל הציל חיים'

לפני כחודש וחצי רב-סרן בר פלח ז"ל, סגן מפקד סיירת חטיבת הנח"ל, נהרג במהלך היתקלות עם המחבלים סמוך למעבר ג'למה שליד ג'נין | בצה"ל ערכו תחקיר מקיף על האירוע, ממנו עלו השגיאות שנעשו (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |
רב-סרן בר פלח ז"ל (צילום: דו"צ)

רב-סרן בר פלח ז"ל, סגן מפקד סיירת חטיבת הנח"ל, נהרג במהלך פעילות מבצעית סמוך למעבר ג'למה. התחקיר שנעשה בצה"ל, הוצג השבוע לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי על ידי מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס.

האירוע כזכור התרחש ב-14/9, לאחר שתצפיות צה"ל זיהו שני חשודים במרחב גדר התפר, סמוך לכפר ג'למה. כוח צה"ל שנכח בעמדה סמוכה פתח בנוהל מעצר חשוד, שכלל שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, ירי חי לאוויר ולעבר המרחב בו זוהו החשודים, אשר אליו החשודים לא הגיבו.

כוחות צה"ל בפיקוד מח"ט "מנשה", אלוף-משנה אריק מויאל, וסגן מפקד סיירת הנח"ל, רס"ן בר פלח ז"ל, קפצו לנקודה. מאחר והחשודים לא הגיבו ולא זוהתה תנועה, הכוח איגף אותם והתקרב לכיוונם, והחשודים פתחו באש אל עבר הכוח. הלוחמים השיבו באש והרגו את המחבלים. במהלך חילופי האש בין המחבלים לכוח צה"ל, נהרג רב-סרן בר פלח ז"ל בעת שהוביל את לוחמיו.

מהתחקיר הפיקודי עולה כי חטיבת "מנשה", על כלל יחידותיה, והכוח שפעל בשטח במיוחד, עמדו במשימת ההגנה וסיכלו פיגוע בעורף ישראל, זאת במחיר כואב של נפילת סגן מפקד סיירת נח"ל, רס"ן בר פלח ז"ל.

עוד עולה כי אמצעי התצפית וכלל הכוחות שהיו בנקודה שלטו במתרחש באופן מלא לאורך האירוע כולו, אולם לא זיהו שמדובר במחבלים חמושים.

לצד זאת, מהתחקיר עלו שגיאות בשיטה בה בחר הכוח לבודד את המרחב בו שהו המחבלים.

מהרגע בו המחבלים פתחו באש לעבר הכוחות, הלוחמים ביצעו ירי לעבר המחבלים עד להריגתם. רס"ן בר פלח ז"ל הוביל את לוחמיו בפיקוד מלפנים, חתר למגע, ופעל בנחישות במטרה להסיר את האיום.

לאחר פציעתו של רס"ן בר פלח ז"ל ותחת אש, הקשר של בר פלח ז"ל זחל לכיוונו והעניק לו טיפול רפואי ראשוני, תוך דיווח בקשר והזנקת כוחות רפואה, במקביל לכך שביצע ירי יחד עם לוחמים נוספים אל עבר החשודים עד להריגתם.

עוד עולה מהתחקיר כי כוחות הרפואה חברו לרס"ן בר פלח ז"ל לאחר נטרולם המלא של המחבלים. הטיפול בנקודה היה מקצועי ומהיר, אך בשל אופי פציעתו לא ניתן היה להציל את חייו.

לפני חודש וחצי, הרמטכ"ל מתייחס לאירוע הקשה (צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ"ל כוכבי קיבל את מסקנות התחקיר כפי שהוצגו, וקבע כי המשימה בוצעה וסוכל פיגוע. כמו כן, קבע שמדובר באירוע המבטא חתירה למגע והובלה של מפקדים מלפנים. הרמטכ"ל סיכם כי היו באירוע מספר שגיאות מקצועיות, והנחה על הטמעת הלקחים בכל היחידות וההכשרות.

לדברי כוכבי: "על אף תוצאותיו המצערות, מדובר באירוע בו סוכל פיגוע ונמנעה פגיעה באזרחים. התנהגות הכוחות באירוע, החל מהמפקדים, ביניהם רב-סרן בר פלח ז"ל, דרך המח"ט ועד לאחרון החיילים, מהווה דוגמה לאומץ ולנחישות. עם זאת, במהלך הקרב נעשו מספר שגיאות, שיש ללמוד אותן לעומקן וליישמן על מנת למנוע הישנות של מקרים מסוג זה".

"סיכום ממצאי התחקיר הוצג למשפחת פלח. צה״ל משתתף בצערה של משפחת פלח וימשיך ללוותה", נמסר מדובר צה"ל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר