"נתניהו לא יהסס לתקוף באיראן"

בפגישתם בבית הלבן ביום שלישי יבהיר נשיא המדינה פרס לנשיא האמריקאי כי ראש ממשלת ישראל משוכנע שאיראן היא איום קיומי אותו יש לעצור בכל מחיר

ראשי המדינה בבית הנשיא. צילום: פלאש 90

ביום שלישי יהיה הנשיא פרס למנהיג הישראלי הראשון שנפגש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאז כניסתו לבית הלבן. ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש עם אובמה בעוד כשבועיים, ועד אז - ישמש פרס כנציגו. פרס יצא אמש (שבת) לוושינגטון כדי לייצג את ישראל בכינוס השנתי של ועידת איפא"ק, השדולה למען ישראל.

בפגישתו עם אובמה ביום שלישי צפוי פרס, שזוכה להערכה רבה מצדו של הנשיא האמריקאי, לשוחח עמו על שורה של נושאים, ובראשם התהליך המדיני - בעיקר על יוזמת השלום האזורי והקשר שלה למאבק בגרעין האיראני.

בנושא האיראני, פרס יגיד לאובמה שראש הממשלה בנימין נתניהו רציני בתפיסתו את איראן כאיום קיומי על מדינת ישראל, וכי אם לא תהיה לו ברירה והוא יגיע למסקנה שהעולם לא עוצר את הפצצה האיראנית, נתניהו ינקוט בכל האמצעים על מנת לעצור אותה.

פרס, שבאופן אישי מתנגד לתקיפה ישראלית באיראן, יגיד לאובמה שנתניהו בהחלט מסוגל להורות על תקיפה כזו, אם יגיע למסקנה שהמאמץ לבלום את הגרעין האיראני נכשל. בנושא תהליך השלום, פרס יפציר באובמה להציג תכנית שלום אמריקאית שתהיה מבוססת על היוזמה הערבית המתוקנת. פרס יגיד לאובמה שנתניהו יפתיע אותו לטובה, וכי הוא מוכן ומסוגל לרעיונות נועזים בתחום השלום.

פרס צפוי לומר לנשיא אובמה כי הוא מעריך שראש הממשלה נתניהו יתמוך בעקרון "שתי מדינות לשני עמים". עד כה נמנע נתניהו מלהביע תמיכה בעיקרון הזה, אולם הממשל בוושיגנטון רואה בפתרון הזה את הפתרון היחיד. דברים דומים אמר פרס לאחרונה בפגישה עם אורח מארצות הברית. פרס העריך באוזני האורח כי פתרון שתי מדינות לשני עמים יהיה מקובל גם על נתניהו.

במילים אחרות, פרס יבקש מהנשיא האמריקאי לתת הזדמנות לנתניהו בנושא המדיני. בין נתניהו לפרס שוררים יחסים טובים, והם מתואמים במסרים לאמריקאים. גורמים מדיניים מעריכים כי הכיוון שאליו נושבת הרוח המדינית בלשכת ראש הממשלה היא לכיוון של יוזמת שלום האזורית, עם דגש על המאבק המשותף - מדינות ערב המתונות, ארצות הברית, מדינות אירופה וישראל - בגרעין האיראני.

האמריקאים לא מסתירים בדיאלוג שהם מקיימים עם דיפלומטים ישראלים ועם גורמים מדיניים את התעניינותם ביוזמת השלום הערבית. בביקורו בארצות הברית ייפגש פרס גם עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ועם מזכירת המדינה הילרי קלינטון. כמו

כן, ייפגש פרס בניו יורק עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ועם מזכיר המדינה לשעבר הנרי קיסינג'ר.

בוושינגטון ייפגש פרס גם עם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. במהלך הפגישה עם הנשיא האמריקאי צפוי פרס לדון עמו גם במשבר הכלכלי העולמי ובסוגיית החייל החטוף גלעד שליט.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני טסה אף היא לוושינגטון אמש. שרת החוץ לשעבר תנאם בוועידת איפא"ק, ובנוסף לכך תקיים פגישות עם בכירי ממשל, חברי קונגרס וראשי הקהילה היהודית. לקראת נסיעתה נועדה לבני עם נתניהו ודנה עמו בנושאים השונים העומדים על הפרק מבחינתה של ישראל, ושאותם תייצג לבני בפגישותיה בארצות הברית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר