אם השם לא ישמור עיר 

אלו המחדלים שהובילו לטבח שמחת תורה | השב"כ בליל החג ומכשירי הקשר שלא נוטרו  

ב'ניו יורק טיימס' מתחקים אחר שורת מחדלים בצמרת הביטחונית והמדינית בישראל טרם מתקפת הפתע בשמחת תורה | לפי העיתון, אותם מחדלים הם אלו שהביאו לטבח הגדול ביותר שהתרחש כלפי העם היהודי מאז השואה | האזנות שהופסקו וראש הממשלה שלא הוער משנתו וגם: כוננות השב"כ בליל המתקפה (צבא וביטחון) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מחבלי החמאס בשטח ישראל (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

ב'ניו יורק טיימס' מנסים לחבר את חלקי הפאזל, על מנת לנסות להבין את המחדלים שהביאו לאירועי השבעה באוקטובר. "השבת השחורה" הייתה תוצאה של שורת טעויות של גורמי ביטחון שלא העריכו כראוי את הסימנים המקדימים - שהיו גם היו.

ליל שמחת תורה. השעה 3 לפנות בוקר, וראש השב"כ רונן בר מנסה להבין מה עיניו רואות. האם זהו תרגיל לילי של חמאס או משהו גדול יותר שמתרחש מתחת לאף של יחידת הביון המובחרת.

לפי ה'טיימס' אנשי המודיעין בילו במשך שעות במטה השב"כ כדי להתחקות אחר התנועה המוזרה המתרחשת מעבר לגדר. ההערכות כי חמאס מורתע ואין פניו להסלמה הכריעו את הכף, ליתר ביטחון הוחלט להזניק צוות לוחמי 'טקילה' לדרום, על כל צרה שלא תבוא.

מה גם, שבחלוף השעות גמלה בליבו של ראש השב"כ רונן בר כי חמאס מתכנן מתקפה בקנה מידה קטן על ישראל, אך לא משהו גדול מדי שיצדיק להעיר את ראש הממשלה נתניהו, שנם את שנת הלילה עד לשעה 6:30 בבוקר, לפי דיווחים ישראליים.

כל זה היה נמנע, אומר ה'טיימס', אם יחידת 8200 הייתה ממשיכה להאזין לרשתות הקשר של חמאס, מהם החליטו 'לרדת' בשנה האחרונה לאחר שההאזנה לא הביאה לתוצאות משמעותיות.

"למרות יכולתה הטכנולוגית המתוחכמת של ישראל בריגול, חמושים של חמאס עברו הכשרה מקיפה לקראת התקיפה, כמעט ללא זיהוי במשך שנה לפחות. ללוחמים, שחולקו ליחידות שונות עם יעדים ספציפיים, היה מידע מדוקדק על הבסיסים הצבאיים של ישראל ועל מערך הקיבוצים", מתאר ה'טיימס'.

הזוועות בקיבוץ בארי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

עד כאן הטעויות המבצעיות, אומר העיתון. אך ליום שמחת תורה קדמה שורה של טעויות קונספטואליות והערכת האיום האמיתי של חמאס וזאת בגלל מספר סיבות:

  • העיסוק ברפורמה המשפטית והקרע בעם הובילו גורמי ביטחון להזהיר את נתניהו שהמצב מסכן את ביטחון המדינה. "ראש הממשלה המשיך לדחוף את המדיניות הזו. ביום אחד ביולי הוא אף סירב לפגוש גנרל בכיר שהגיע למסור אזהרת איום על סמך מידע מודיעיני מסווג, לפי גורמים ישראליים", אומר ה'טיימס'.
  • ההערכה הרווחת בישראל הייתה כי חמאס מורתע והוא אינו מעוניין להיכנס לעימות ישיר עם ישראל, ובמקום זאת יעדיף להבעיר את הגדה המערבית שנמצאת בשליטת הרשות הפלסטינית, שנואי נפשם של חמאס.
  • ההתמקדות באיום מצפון - איראן וחיזבאללה שלוחיה, הביאה את ישראל להתמקד פחות במודיעין מדרום. "בסוף ספטמבר אמרו גורמים ישראלים בכירים ל"טיימס" כי הם מודאגים מכך שישראל עלולה להיות מותקפת בשבועות או בחודשים הקרובים בכמה חזיתות על ידי קבוצות מיליציות הנתמכות על ידי איראן, אך לא הזכירו שחמאס יזום מלחמה עם ישראל מרצועת עזה", מסביר הטיימס. גם ארה"ב וגורמי המודיעין הבינלאומיים שלה הפסיקו בתקופה האחרונה לעקוב אחרי חמאס, בהנחה שישראל "מטפלת בזה".

ואחרון אחרון: "כוחי ועוצם ידי" - חטא היוהרה של גורמי ביטחון ישראלים שהיו בטוחים שהטכנולוגיה המשוכללת בה צה"ל עושה שימוש, כולל גדר המערכת המשוכללת שנבנתה במיליארדי דולרים - שהושמדה לבסוף על ידי דחפורים פרימיטיביים - הם אלו שיגנו כראוי על יישובי ישראל.

בכתבה מתוארות בפרוטרוט האזהרות של גורמי צבא לראש הממשלה נתניהו אודות המצב החברתי הנפיץ שמחזק את האויבים - כולל מידע מודיעיני מסווג שתומך בכך.

"בתיק של אחד האלופים, אהרון חליווה, ראש אגף המודיעין הצבאי בצבא ההגנה לישראל, היו מסמכים מסווגים ביותר המפרטים שיקול דעת של גורמי מודיעין לפיו המהומה הפוליטית מעודדת את אויבי ישראל", מתואר בכתבת ה'טיימס'.

"מסמך אחד קבע כי מנהיגי מה שגורמים ישראלים מכנים "ציר הרשע" - איראן, סוריה, חמאס, חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני - האמינו שזהו רגע של חולשה ישראלית וזמן לתקוף", נכתב עוד.

"האלוף חליווה היה מוכן לומר לראשי הקואליציה שהסערה הפוליטית יוצרת הזדמנות לאויבי ישראל לתקוף, במיוחד אם יהיו יותר התפטרויות בצבא. רק שני חברי כנסת הגיעו לשמוע את התדריך שלו", כותב ה"ניו יורק טיימס'.

הממשלות בישראל ראו בחמאס ארגון טרור אזורי, בטח לא משהו שדומה לדאע"ש. הדעה הזו של ישראל עצמה, נהנתה מתמיכת גורמי המודיעין של ארה"ב, שאף חיפשו ליצור מקורות בתוך מחבלי חמאס במלחמה נגד דאע"ש.

והחומה. "ההתקפה של חמאס חשפה את שבריריותה של הטכנולוגיה הזו. הקבוצה השתמשה במל"טי נפץ שפגעו באנטנות הסלולריות ובמערכות הירי מרחוק שהגנו על הגדר בין עזה לישראל", מתואר. לפי ה'טיימס' לא פחות מ-35 מלטי תקיפה מייצור מקומי הצליחו להשתלט על המערכת המתוחכמת של ישראל. לפי עדויות של חיילים, התזמון היה מדויק כל כך שכל המסכים נפלו באותה שניה ממש, מה שהשאיר את אחד הצבאות החזקים בעולם - במצב עיוורן טוטאלי.

החומה נפלה, ויחד איתה הרבה מאוד קונספציות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר