ישראל במלחמהישראל במלחמה
היום ה-61 למלחמה

הרמטכ"ל: "מנסים לאתר ולחלץ חטופים" | הקבינט אישר הגדלה של אספקת הדלק לרצועת עזה

התקיפות של צה"ל ברצועה עזה נמשכות - ומתמקדות גם בחאן יונס, שם כותר ביתו של מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר, שלא היה בבית. נתניהו: "נגיע אליו" | אחרי עשרות שיגורים מלבנון, צה"ל תוקף שוב ובעוצמה יעדים של חיזבאללה | במקביל מאמצים להוביל לביקור הצלב האדום אצל חטופים בעזה -עד לשחרורם | הרמטכ"ל הלוי: "הלוחמים מנסים לאתר חטופים ולחלצם" | 'כיכר השבת' עם עדכונים שוטפים מהמלחמה (אקטואליה)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ג בכסלו תשפ"ד | 06.12.23
חיילי חטיבת הנחל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

היום ה-61 למלחמה - עדכונים שוטפים:

23:32: משרד ראש הממשלה: "ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) אישרה את המלצת קבינט המלחמה לאפשר תוספת מינימלית של דלק הדרושה למניעת קריסה הומניטרית ופריצת מגפות בדרום רצועת עזה. ההיקף המינימלי ייקבע מעת לעת ע"י קבינט המלחמה בהתאם למצב התחלואה והמצב ההומניטרי ברצועה".

23:23: בתום דיון הקבינט המורחב, שהתכנס הערב, הוחלט להגדיל את אספקת הדלק לרצועת עזה באופן הדרגתי, בצל הלחץ האמריקני.

23:00: תיעוד חדש מרגעי חטיפתן של מיאה ליימברג ואימה בבוקר שמחת תורה לרצועת עזה על ידי מחבלי החמאס מקיבוץ ניר יצחק.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
(צילום: באדיבות איתי בלומנטל, כאן 11)

22:23: בקבינט הממשלה שמתכנס הערב, צפויים השרים לאשר הגדלה הדרגתית של הכנסת הדלק לרצועת עזה, בעקבות דרישת שר הביטחון גלנט.

21:46: בישיבת ערלוי בירושלים הכינו, ערב חג החנוכה, מיצג מרגש לזכותם של החטופים הנמצאים בשבי חמאס ברצועת עזה - עשרות רבות של חנוכיות שמן מוכנות להדלקה, אחת לכל חטוף, והשמות על החנוכיות.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
(צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

21:33: שגריר ישראל באו״ם, גלעד ארדן, בתגובה לפניית המזכ״ל למועצת הביטחון לקרוא להפסקת אש ״הומניטארית״ בעזה: "המזכ״ל נזכר להפעיל סעיף נדיר, רק כשזה מאפשר לו ללחוץ על ישראל שנלחמת במחבלי החמאס הנאצי. זוהי עוד הוכחה לעיוות המוסרי של המזכ״ל ולהטייה שלו נגד ישראל".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

21:08: אליהו ליברמן שבנו נחטף לעזה ואתמול בישיבת הקבינט ספג לינץ' מילולי מחלק ממשפחות החטופים אחרי שהודה לממשלה, הגיב היום בכנס בנושא שבויים של מועצת גוש עציון: "על הבזיונות שקיבלתי לא רציתי להתראיין גם כי אני לא העניין, וגם מה זה יתן? זה ירומם את הרוח? אני רק רוצה לראות איך לרומם את הרוח ולעשות טוב".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
ליבמן מתרחש לתקרית בקבינט (צילום: הכנס בנושא שבויים של מועצת גוש עציון)

20:52: מיכאל שמש מדווח במהדורה המרכזית של כאן חדשות: הרמטכ״ל וראש השב״כ נשאלו בימים האחרונים להערכותיהם בעניין זמן המלחמה ושניהם השיבו שהמערכה צפויה להיות ממושכת ושבשלב הזה לא יודעים כמה זמן בדיוק תמשך.

20:38: רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נפגשה הערב עם משפחת רגב שילדיה מיה ואיתי הושבו משבי חמאס בשבוע שעבר. "אני יודעת מקרוב שראש הממשלה עבד סביב השעון כדי להפוך כל אבן ולהשיב אתכם הביתה בשלום ואני יודעת שהוא ממשיך לעשות הכל כדי להחזיר את כל חטופינו הביתה בשלום".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
נתניהו עם מיה ואיתי רגב (צילום: ללא קרדיט)

20:29: איסמעיל הניה ראש הלשכה המדינית של החמאס אומר בריאיון לערוץ מצרי שהמשא ומתן לשחרור חטופים יתחדש רק אם ישראל תיסוג מעזה.

20:24: דובר צה"ל דניאל הגרי בהצהרתו הלילית: "סינוואר לא נמצא מעל האדמה. הוא מתחת לאדמה. לא רוצה לפרט איפה. התפקיד שלנו זה להגיע לסינוואר ולהרוג אותו".

20:14: פרטים חדשים שהותרו לפרסום מהמלחמה בחאן יונס. אוגדה 98 פרצה בתוך שעות ספורות את קווי ההגנה של חטיבת חאן יונס, כיתרו את העיר ולראשונה החלו לתמרן בלב המרחב. מתחילת ההתקפה חיסלו לוחמי האוגדה מחבלים רבים בהיתקלויות והפעלת אש מהאוויר, איתרו כ-30 פירי מנהרות והשמידו אותם.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
(צילום: דובר צה"ל)

20:07: חברת הכנסת השכל בפרלמנט האיחוד האירופי: "ביום שאחרי המלחמה צריך לבטל את אונר"א. הוא ארגון שמנציח את הסכסוך ומנציח את מעמד הפליטות הפלסטינית".

20:03: חברת הכנסת מיכל וולדיגר על אישור הכנסת הדלק לרצועת עזה: "‏לא מכניסים דלק לאויב. תושבי עזה הביאו את המלחמה הזו על עצמם ואנחנו צריכים לנצח ולהחזיר את חטופינו הביתה. אין לנו ברירה אחרת ואין לנו טיפת אמון בהם. את מחאתי אביע בפני ראש המפלגה שלי, דלק לנאצים זו פגיעה בחטופים, בחוסן הלאומי ובמורל העם".

19:31: היום הרמטכ״ל הגיע לפגוש ולדבר עם המתגייסים החדשים לחטיבות נח״ל וכפיר ובין היתר סיפר הלחימה בעזה. לדבריו: "לוחמים מקבלים שם החלטות, נלחמים באויב, פוגעים בו, מגנים אחד על השני, מנסים לאתר חטופים, לחלץ חטופים. אלו משימות באמת במדרגה ערכית הכי גבוהה שאפשר לחשוב עליה".

19:17: גלנט על האפשרויות למה שיקרה בגבול הצפון: "ישנה אפשרות אחת שנגיע להסכמה שונה, שיכולה להיות דומה להסכם 1701, בתיווך של גורמים בינלאומיים. יכבדו את הנוכחות שלנו, את הקיום שלנו ואת הביטחון שלנו ואנחנו נכבד את הצד השני.

"האפשרות השניה היא שאנחנו נאלץ לעשות את הדבר הזה בכוח. אנחנו לא רוצים מלחמה, אך אם נגיע למצב שאנחנו צריכים לבסס פה ביטחון אנחנו לא נהסס - כמו שלא היססנו בדרום".

גלנט בצפון, היום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

19:16: עוד מגלנט בצפון: ״ככל שנצליח בהישג בעזה הדברים יהיו יותר ברורים כאן. כל בן אדם בלבנון יכול לקחת את המפה, את התצלום אוויר של עזה, לשים אותו על התצלום אוויר של ביירות ולשאול את עצמו אם זה מה שהוא רוצה שיקרה שם. ככל שנגיע להישג יותר ברור זה יהיה ברור גם״.

19:15: שר הביטחון גלנט סייר בגבול הצפון ונפגש עם ראשי הערים והמועצות. הוא אמר: "כאשר נשלים את הליך הלחימה בעזה, נהיה במציאות אחרת בה המאמץ הצבאי יופנה בעיקר לצפון, מפני שהפרופורציה בין חיזבאללה לחמאס ידועה לנו״.

18:52: נתניהו מפרסם סרטון שבו מתייחס להתקדמות כוחות צה"ל בשטח חאן יונס, ומעביר מסר מאיים לסינוואר שלא יצליח לחמוק מצה"ל. עוד מציין כי מופעלים לחצים על הצלב האדום שיבקרו את החטופים.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
נתניהו מדווח, היום (צילום: ללא קרדיט)

18:44: שוטרי תחנת באקה אלגרביה במחוז חוף עצרו תושב המקום בחשד להחזקת מאות כדורי תחמושת, אקדח הזנקה, רימוני גז והלם ו-2 פלטות החשודות כסם מסוכן מסוג חשיש.

חלק מהאמל"ח שנמצא (צילום: דוברות המשטרה)

18:23: מפקד פיקוד הדרום אלוף ירון פינקלמן בהערכת מצב בדרום רצועת עזה: "הלחימה בחאן יונס היא מאמץ מרכזי. דוחפים קדימה אל מול היעדים בחזית".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
מפקד פיקוד הדרום בשטח, היום (צילום: דובר צה"ל)

18:11: השר סמוטריץ על הבהרתו של נתניהו שלא יאפשר את שליטת הרשות ברצועה - "אדוני ראש הממשלה תודה על עמדתך הבהירה. מי שמחנך את ילדיו לטרור, מממן טרור ותומך במשפחות מחבלים, לא יוכל לשלוט בעזה ומסכן אותנו גם ביהודה ושומרון. כפר סבא לא תהיה כפר עזה".

18:06: בשל המצב הביטחוני, פיקוד העורף קבע את ההנחיות הבאות מהערב יום רביעי בשעה 18:00, ועד ליום שישי בשעה 15:00.

ההנחיות החדשות

18:01: דובר צה"ל: הותר לפרסום שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו - רס״ם (במיל׳) עדי שני, בן 39, מצור יצחק, לוחם פלס״ר, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

בנוסף, לוחם מגדוד 424, חטיבת גבעתי נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הפצוע פונה לקבלת טיפול רפואי ומשפחתו עודכנה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
עדי שני הי"ד

17:41: צבע אדום בקיבוץ כרם שלום בדרום עוטף עזה.

17:15: מהבוקר - חיזבאללה לקח על עצמו אחריות על 10 פעולות כנגד ישראל.

17:02: הירי לעבר הצפון - חיזבאללה לקח על עצמו את האחריות לשיגורים.

17:00: דובר צה"ל: בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ, זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לשטח ישראל, כוחות צה״ל תוקפים את מקורות הירי.

16:44: דוברות המשטרה: המשטרה מטפלת כעת בזירת פגיעה של רקטה באזור העיר באר שבע. כתוצאה מכך נגרם נזק למספר כלי רכב, כאשר בשלב זה לא דווח על נפגעים. שוטרים וחבלני המשטרה של מחוז הדרום פועלים כעת במקום הנפילה ובזירות נוספות של נפילות רסיסים, וסורקים אחר שרידים נוספים לשם הסרת סיכון נוסף לציבור.

זירת הנפילה בבאר שבע (צילום: דוברות המשטרה)

16:41: העיתונאית שירין אביטן חושפת כי הסיבה לכינוס הקבינט הערב בהתראה קצרה - דרישה אמריקנית להגדלת הסיוע ההומניטרי לרצועה.

16:33: יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תוקף את אישור התקציב: "זו קריאה ראשונה לחברי הקואליציה. תסתכלו בעיניים של המילואימניקים, אתם בטוחים שזה התקציב שהצבעתם בעדו עכשיו? איבדתם את הבושה".

16:30: דובר צה״ל: במסגרת ההתקפה של צוות הקרב של הנח"ל במרחב ג'באליה בצפון רצועת עזה, הלוחמים חיסלו מחבלים בקרבות פנים אל פנים בטווח קצר, באמצעות ירי טנקים ותקיפות זיק שהוכוונו על ידם ועל ידי מכלול האש החטיבתי. לתיעוד המלא >>>

לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
היתקלות חיילי צה"ל עם מחבלי ארגון הטרור חמאס ברצועה (צילום: דובר צה"ל)

16:29: הקבינט המדיני ביטחוני צפוי להתכנס גם הערב בשעה 19:30, ולדון על המשך הלחימה בעזה.

16:25: ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני מתכנסת כעת לדיון בחוקי התקציב להכנתם לקריאה השניה והשלישית.

16:15: הצעת חוק תקציב נוסף לשנת הכספים 2023 אושרה במליאה בקריאה ראשונה. שר האוצר סמוטריץ': "לא הכנסתי את סדר העדיפויות האישי שלי כשר אוצר, קבענו קריטריונים קשיחים טכניים לחלוטין". יו"ר ועדת חוץ וביטחון אדלשטיין: "נעשתה כאן טעות חמורה, צריך להגיש הסתייגות שמורידה את כל ההוצאות שלא קשורות ללחימה". שר הביטחון יואב גלנט קוזז מההצבעה באישור.

16:08: במקביל לאזעקות בדרום, נשמעו אזעקות גם בצפון ביישובי קו העימות ובגליל העליון, דיווחים על יירוטים מוצלחים של כיפת ברזל.

16:07: החלה ההצבעה על התקציב בקריאה ראשונה, השר ניר ברקת מחרים את ההצבעה.

16:06: במד"א מעדכנים כי בהמשך לאזעקות בדקות האחרונות בגזרת באר שבע: חובשים ופראמדיקים של מד"א יצאו לסרוק זירות בהן דווח על נפילות. בשלב זה לא דווח על נפגעים.

16:00: אזעקות צבע אדום נשמעו בבאר שבע והסביבה

15:30: בית החולים סורקה מעדכן כי ממשיך להשתפר מצבה של אלמה אברהם ששוחררה משבי החמאס והועברה לסורוקה ביום ראשון 26.11.23. אלמה הגיעה לביה״ח במצב קשה מאד ונשקפה סכנה מיידית לחייה.

השבוע היא הועברה מהמחלקה לטיפול נמרץ כללי להמשך טיפול במחלקה הגריאטרית בבית החולים.

15:28: דיווח ברויטרס: ערב הסעודית ביקשה מארה"ב לגלות איפוק בתגובה נגד החות'ים בתימן כדי למנוע מהמלחמה בין ישראל וחמאס להסלים ולהידרדר לעימות אזורי נרחב. כזכור, השבוע דווח על ביקורת בממשל ביידן בעקבות היעדר תגובה נחרצת למתקפה של החות'ים על ספינות מסחר זרות וספינת מלחמה אמריקנית במצר באב אל-מנדב

15:20: ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן אמר לרשת ABC: אנו מאמינים ש-8 אמריקנים עדיין מוחזקים בשבי החמאס. נמשכים מאמצי המשא ומתן כדי להגיע להפסקת אש בתמורה לשחרור חטופים. אמרנו לישראל שאנחנו תומכים במבצע הצבאי שלה - אבל שעליה להימנע ככל שאפשר מפגיעה באזרחים חפים מפשע

15:10: גלנט מגיב לבן גביר "מי שלוקח את החוק לידיים מפריע לכוחות הביטחון ופוגע במאמץ המלחמתי".

15:04: נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגשו היום עם אירנה טאטי, ילנה טרופנוב וספיר כהן ששוחררו משבי החמאס. הנשיא ורעייתו חיזקו אותן, וייחלו יחד לחזרתם של כל החטופים הביתה במהרה.

15:00: ביוזמת שרת התחבורה ושר התקשורת יופעל ניסוי ברכבת ישראל לבחינת חלופות לשיפור הקליטה לנוסעי הרכבת, במסגרת הניסוי, יופעלו: WiFi on Board, מגברי אות סלולרי וחריצה בחלונות הרכבות

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב ברכה על המהלך ואמרה כי "הקליטה ברכבות חיונית ברמת הבטיחות וברמת השירות. על מנת להניע מעבר מרכב פרטי לתחבורה ציבורית עלינו לייצר תנאים אופטימליים לניצול מיטבי של זמן הנסיעה. היכולת לעבוד, ללמוד ולצפות בתכנים, היא חלק אינטגראלי מהשירות וחווית הלקוח. לאחר השלמת הניסוי נבצע את הפתרון האידיאלי״

(צילום: שבתאי טל)

14:40: יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין אומר במליאת הכנסת על התקציב  "נעשתה כאן טעות חמורה. פרט לצרכי הלחימה נכנסו לתוספת התקציב הזה כל מיני דברים, חלקם מאוד קרובים ללבי דרך אגב, שלא קשורים ללחימה. עוד לא מאוחר לתקן. התקציב ירד עכשיו לוועדת הכספים להכנה לקריאה שנייה ושלישית. צריך להגיש שם הסתייגות שמורידה ממנו את כל ההוצאות שלא קשורות ללחימה, לטיפול במפונים, בחטופים ובכל הדברים המידיים. ההסתייגות יכולה להיות ממשלתית ויכולה להיות של ועדת כספים. ואז אם זה יקרה אני סמוך ובטוח שבשבוע הבא לא נראה פה מחזה של ויכוחים, ונראה כאן רוב של יותר מ-100 חברי כנסת שתומכים בתקציב הזה."

14:30: שר העבודה יואב בן צור קורא להפסיק את כניסתם באופן מוחלט של עובדים פלסטינים מיו״ש לישראל.

״תם עידן של מדיניות רופסת - תעסוקה תמורת שקט. טרור גודעים בלחימה, כוח ועוצמה ולא במתנות.״ 

14:08: מפרוץ המלחמה הובאו לישראל במבצעי השטה והטסה מעל 10,000 טונות של ציוד צבאי הכולל: רכבים ממוגנים, חימושים, ציוד מיגון אישי, ציוד רפואי, תחמושת ועוד | לידיעה המלאה>>> לחצו כאן.

13:50: השר בן גביר בתגובה למעצר מנהלי של מתיישב על ידי השר גלנט: "צו מעצר מנהלי שלישי שניתן למתיישב מאז פרוץ המלחמה. מישהו התבלבל ושכח מי האויב ומי האוהב".

13:41: דובר צה"ל: החל משעות הבוקר, צה"ל תוקף באמצעות טנקים וירי ארטילרי מספר מרחבים בשטח לבנון. בנוסף כלי טיס של צה"ל תקפו לפני זמן קצר מפקדה מבצעית ותשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה. כמו כן, זוהו מספר שיגורים לפני זמן קצר משטח לבנון לעבר מוצב צבאי סמוך לערב אל עראמשה ולעבר מוצב במרחב הר החרמון. צה"ל תוקף באש את מקורות הירי.

התקיפות בלבנון (צילום: דו"צ)

13:39: עמיל מכס ישראלי, תושב בני ברק, חשוד בסיוע להברחת מוצרים לשטחי הרשות הפלסטינית, תוך התחמקות מבדיקה ביטחונית והליכי תקינה בייבוא | לכל הפרטים>>> לחצו כאן.

13:28: דובר צה"ל: בהמשך להתרעות במרחב העיר אילת, זוהה טיל קרקע - קרקע ששוגר לשטח מדינת ישראל ויורט בהצלחה במרחב ים סוף על ידי לוחמי ההגנה האווירית, באמצעות מערכת ההגנה לטווח רחוק "חץ". המטרה לא חצתה לשטח ישראל, ולא היוותה איום על אזרחים ההתרעה הופעלה על פי מדיניות.

13:20: דוברות מד"א: בהמשך לאזעקות בגזרת אילת: בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים. עדכון במידת הצורך.

13:15: כבאות והצלה לישראל בעדכון על הנפילה בדרום: מתחנות אשכול ונתיבות פועלים בזירה בעקבות פגיעה ישירה בגג מפעל בתחום מועצה אזורית אשכול. לוחמי האש פועלים לכיבוי שריפה שהתפתחה במקום ותפסה את גג המבנה ובמקביל מבצעים סריקות בשטח המפעל לשלילת לכודים.

13:12: אזעקת צבע אדום באילת.

12:59: אזעקת צבע אדום - באזור תעשייה הדרומי אשקלון. אזור תעשייה צפוני אשקלון. אשקלון - דרום. אשקלון - צפון. מבקיעים. וכן בעוטף עזה: זיקים. יד מרדכי. כרמיה. נתיב העשרה.

12:54: דוברות מד"א: בהמשך לאזעקות האחרונות בעוטף עזה: חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי לגבר כבן 60 במצב קל בהכרה מלאה עם פציעה מרסיס. יצוין, כי על פי דיווחים שונים, הייתה פגיעה במפעל באחד הקיבוצים בעוטף, בו נשמעה אזעקה לפני זמן קצר.

12:40: הנשיא הטורקי ארדואן, הבהיר שוב לאחר פרסום הקלטות ראש השב"כ (שכל בכירי חמאס יחוסלו - גם על אדמת טורקיה) - "אם ישראל תנסה לפגוע בבכירי חמאס בטורקיה, היא תשלם מחיר כבד".

12:33: אזעקת צבע אדום בניר יצחק ובסופה, רבע שעה לפני כן, הייתה אזעקה בניר יצחק.

12:30: כלי תקשורת בעולם מדווחים על תקרית כטב"מים נוספת בים האדום - מערבית לצנעא בירת תימן.

12:20: הצבא ושירות ביטחון כללי ערכו פעילות לאור יום במחנה הפליטים ג'נין. הכוחות השמידו מעבדות להכנת מטענים ופירים תת קרקעיים, עצרו עשרה מבוקשים ואיתרו נשקים ואמצעי לחימה רבים | לתיעוד ולסיקור>>> לחצו כאן

12:00: דובר צה"ל מעדכן כי בפעילות של לוחמי צוות הקרב של חטיבה 460 מגדוד 50 אותר אחד ממצבורי אמצעי הלחימה הגדולים ביותר, בקרבת מרפאה ובית ספר בצפון רצועת עזה.

המצבור הכיל מאות טילי ומשגרי RPG מסוגים שונים, עשרות טילי נ"ט, עשרות מטעני חבלה, טילים ארוכי טווח שכוונו לירי למרכז מדינת ישראל, עשרות רימונים וכלי טיס בלתי מאוישים.

אמצעי הלחימה נלקחו על ידי הכוחות, חלקם הופצצו בשטח וחלקם נשלחו להמשך חקירה. דובר צה"ל מדגיש כי כלל תשתיות הטרור נמצאו בסמוך למבנים אזרחיים בלב אוכלוסייה אזרחית.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
מצבור אמצעי הלחימה שנתפסו (צילום: דובר צה"ל)

11:30: "קיבלנו מודיעין מוצק כי יש חטופים שמצבם הדרדר ונמצאים כעת בסכנת חיים מיידית", כך כותבות משפחות החטופים במכתב ששיגרו לראש הממשלה ולחברי קבינט המלחמה, בו הם דורשים: "לפעול בדחיפות, ביוזמה וביצירתיות להשגת עסקה לשחרור מיידי של כל החטופים".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
המכתב של משפחות החטופים לקבינט המלחמה
המכתב של משפחות החטופים לקבינט המלחמה

11:10: החלטת יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ להפוך את הציבור החרדי למטרה להסתה קשה ושקרית בימי המלחמה - אולי כדי לבנות את עתידו הפוליטי, מעוררת שאט נפש בציבור החרדי. אחד מגדולי המרצים, הרב מרדכי נויגרשל, יוצא במתקפה חריפה נגד גנץ, מסביר למה הוא "שפן מבחינה מוסרית, קטן מבחינה אנושית" פורך את שקריו ומסביר למה אנחנו צריכים להודות לו.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
דבריו המלאים של הרב מרדכי נויגרשל על בני גנץ (באדיבות רדיו 'קול חי' | תמונה: 'אולפן כיכר')

10:50: ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, מקיים הבוקר 'כנס חרום' בכדי להזהיר מפני תקציב המלחמה שיעלה היום להצבעה: "זו פקודה בלתי חוקית בעליל לחברי הכנסת לגנוב את כספי הציבור בזמן מלחמה כדי לעשות פוליטיקה", הסית והאשים, כרגיל.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

10:46: בסוכנות הידיעות הצרפתית חשפו את מספר המחבלים שחוסלו עד כה על ידי ישראל, דובר צה"ל יונתן קונריקוס נשאל אם המספרים נכונים וענה תשובה שעוררה סערה. "אני יכול לומר שאם זה נכון - ואני חושב שהמספרים שלנו יאשרו - אם תשווה את היחס הזה לכל עימות אחר בשטח עירוני בין צבא לארגון טרור המשתמש באזרחים כמגן אנושי שלהם, ומשובצים באוכלוסייה האזרחית - תגלו שהיחס הזה הוא אדיר, חיובי מאוד, ואולי ייחודי בעולם", אמר קונריקוס ועורר סערה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

10:20: שר הכלכלה, ניר ברקת, הודיע הבוקר כי לא יצביע בעד תקציב המדינה במידה והאוצר לא ייענה לבקשתו להקצות 250 מיליון שקל לעסקים: "משרד האוצר מנותק מהתהליכים".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

10:15: בעזה מדווחים כי כוחות צה"ל מכתרים את ביתו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, ברחוב א-סיקה בחאן יונס.

10:07: אזעקת צבע אדום הופעלה בקיבוץ כיסופים בעוטף עזה.

10:00: בית הנבחרים של ארצות הברית הצביע ברוב מוחץ בעד החלטה הקובעת כי אנטי-ציונות היא נגזרת של אנטישמיות. כלל הרפובליקנים חוץ מאחד הצביעו בעד ההצעה, אצל הדמוקרטים זה היה מורכב יותר.

אחד המתנגדים, הדמוקרט היהודי ג'רי נדלר מניו-יורק אמר כי ההחלטה בעייתית בגלל הציבור החרדי בארצות הברית שהוא לא ציוני אך גם לא ייתכן לומר עליו שהוא אנטישמי: "החלטה זו מתעלמת מהעובדה שגם כיום, קהילות יהודיות חרדיות מסוימות - הסאטמארים בניו יורק ואחרות - כמו גם חסידי תנועת העבודה היהודית שלפני המדינה החזיקו בדעות העומדות בסתירה לתפיסה הציונית המודרנית", אמר הנציג היהודי והתנגד להחלטה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

09:45: דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי, פנה לתושבי רצועת עזה וקרא להם להימנע מתנועה ברחוב סלאח א-דין באזור חאן יונס: "זה שדה קרב, ומסוכן להגיע אליו". הוא ציין כי תתאפשר תנועה לכיוון מחנות המרכז דרך רחוב הארון אל-רשיד שמקביל לים, ורחוב אל-שוהדאא בדיר אל-בלח.

אדרעי הוסיף כי צה"ל יקיים "השבתה טקטית" של פעילות צבאית באזור מחנה אל-שאבורה ברפיח בין השעות 10:00 ל-14:00.

09:37: בקיבוץ ניר עוז עדכנו כי מצבה של חנה קציר שחזרה מהשבי הדרדר, והיא מאושפזת במצב קשה בבית החולים. זאת בזמן שבנה של חנה, אלעד, עדיין נמצא בשבי חמאס.

ממשפחת קציר נמסר: ״אמא שלנו היא ההוכחה לכך שכל יום בעזה הוא סכנת חיים. הזמן של השבויים הולך ואוזל. אנחנו יודעים באיזה מצב הם נחטפו, אבל אי אפשר לדעת באיזה מצב הם יחזרו. התנאים בשבי הם לא תנאים בהם בני אדם צריכים לחיות. הטראומה, הרעב והחוסר במענה רפואי גרמו לה לבעיות בלב״.

09:15: בתה של חנה קציר, בת ה-76, שנחטפה לרצועת עזה ושחררה בעסקה בשבוע שעבר, סיפרה כי מצבה הרפואי התדרדר בעקבות השבי במנהרות חמאס. בריאיון לגלי צה"ל סיפרה הבת, כרמית פלטי קציר: "מצבה של אמא שלי מוגדר קשה, חלה התדרדרות במצבה בעקבות השבי, היא נחטפה ללא בעיות בלב וכעת היא עם בעיות לב קשות בעקבות תנאים קשים וההרעבה".

לדבריה: "היום זה יום הולדתה של אמא שלי, היא נמצאת כרגע באשפוז במצב קשה. התפללנו לחגוג איתה. היא חזרה גם שבורת לב וגם עם בעיות קרדיולוגיות".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
חנה קציר (צילום: מטה החטופים)

08:56: אזעקת צבע אדום הופעלה בקיבוץ רעים בעוטף עזה.

08:50: תיעוד מקומם במיוחד מהשימוע שנערך לנשיאי האוניברסיטאות על ידי חברי הקונגרס הרפובליקנים. בתיעוד נראות נשיאות הקמפוסים מסרבות לענות לשאלה הפשוטה: "האם קריאה לרצח של העם היהודי נחשב להטרדה ובריונות?", מנהלות המוסדות ענו: "זה תלוי בהקשר".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
הדיון המקומם (צילום: ועדת החינוך של בית הנבחרים)

08:25: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש האופוזיציה יאיר לפיד יפגשו היום בכנסת לעדכון בטחוני.

08:18: דובר צה"ל מפרסם תמונות חדשות מהפעילות של לוחמי צה"ל ברצועת עזה:

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

08:15: דובר צה"ל מעדכן כי כוחות צה"ל מחטיבת כפיר חיסלו אמש חוליית מחבלים חמושה שפעלה סמוך לבית ספר בצפון הרצועה. לאחר מכן, איתרו הלוחמים והשמידו פיר תת קרקעי ותשתיות טרור נוספות שמוקמו במרחב בית הספר.

בבית ספר נוסף בצפון הרצועה נמצאו אמצעי לחימה ותחמושת. אחד הלוחמים תיאר: "יש פתיל, אפשר לראות את האבקה. זה המטען עם הפתיל שאמור להיות מופעל בתוך חדר - בבית ספר".

תיעוד מאיתור מטען בבית ספר שבצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)

08:10: כוחות צוות הקרב של חטיבה 7 וסיוע האש החטיבתי הכווינו אתמול (רביעי) מטוס קרב שהשמיד את שני המשגרים מהם ביצעו המחבלים אתמול את מטח הרקטות הכבד למרכז הארץ.

תיעוד מתקיפת המשגרים מהם בוצע מטח לעבר שטח ישראל (צילום: דובר צה"ל)

08:05: דובר צה"ל מעדכן כי במסגרת התקיפות אמש ברצועת עזה חוסלו מחבלים מארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי לצד מספר תשתיות טרור שהושמדו.

תיעוד מתקיפות צה"ל בשטח הרצועה וחיסול המחבלים מהאוויר (צילום: דובר צה"ל)

08:00: דובר צה"ל מעדכן הבוקר (רביעי) כי ביממה האחרונה, חיל האוויר תקף כ-250 מטרות בשטח רצועת עזה.

הלוחמים ממשיכים לאתר ולהשמיד אמצעי לחימה, פירים תת קרקעיים, מטעני נפץ ותשתיות טרור נוספות.

תיעוד מפעילות הכוחות ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

07:50: ה"וושינגטון פוסט" מצטט שלושה גורמי ביטחון ישראלים שאמרו כי לפחות 5,000 מחבלים של ארגון הטרור חאמס נהרגו מתחילת המלחמה, שהם כשישית מסך 30 אלף המחבלים המזוהים עם החמאס.

הערכה, כך לפי הדיווח, מבוססת על מודיעין ועל הערכות של החמאס שהגיעו לידי ישראל.

07:40: במל"ל ובשב"כ מזהירים מפני קיצוץ בתקציבי החברה הערבית בעקבות המלחמה, ואומרים שקיצוץ כזה עלול “להעצים את הסיכונים להתפרצות אלימה", כך דיווחה ליאל קייזר ב'כאן רשת ב''. לפי הדיווח, המסר שלהם הוא ש"עצירת תקציבים עלולה לעורר תגובת נגד שלילית גם בהיבט הביטחוני".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

07:13: משרד החוץ הצרפתי שולח נציגים לישראל בראשות השרה על מנת לדון בנושא הגבול הבוער עם לבנון לאחר חודשיים של תקריות עם חיזבאללה. הנציגים הגיעו לבקשת השר אלי כהן שהזהיר כי מדובר במוצא אחרון עבור ישראל שתיאלץ לפעול צבאית להסרת האיום מגבול הצפון במידה והשיחות ייכשלו.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

07:05: בבוקר היום ה-61 למלחמת "חרבות ברזל", דובר צה"ל מפרסם תמונות חדשות מהתמרון הקרקעי שמובילים אלפי לוחמי צה"ל ברצועת עזה נגד ארגון הטרור חמאס.

לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

06:42: חברי קונגרס של המפלגה הרפובליקנית החליטו לערוך שימוע בוועדת החינוך של בית הנבחרים לאוניברסיטאות נבחרות בארה"ב כנגדן נטען שנהגו בהטיה שלילית ואנטישמיות כלפי סטודנטים יהודים.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

06:10: רשת אל ג'זירה דיווחה הלילה על הפצצות נרחבות בג'אבליה שבצפון רצועת עזה ופשיטות של צה"ל באזור ח'אן יונס שלוו בתקיפות מהאוויר.

06:00: הותרו לפרסום שמותיהם של שני חללי צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחותיהם:

- רס״ל (מיל׳) יהונתן מלכה, בן 23, מבאר שבע, לוחם שיריון בגדוד 82, שבעוצבת ׳סער מגולן׳ (7) נפל בקרב ברצועת עזה.

- סא"ל (מיל') יוחאי גור הרשברג, בן 52, מחוות פיליפ, מפקד יחידת איתור נעדרים בעוצבת האש (אוגדה 98), נפל בתאונת דרכים צבאית בדרום הארץ.

סמ"ר (במיל') יהונתן מלכה ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סא"ל יוחאי גור הרשברג ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

05:55: בית הנבחרים האמריקני אישר ברוב קולות - 311 חברי קונגרס הצביעו בעד לעומת 14 בלבד שהתנגדו - את ההצהרה הקובעת כי אנטי-ציונות היא אנטישמיות. רבים מחברי המפלגה הדמוקרטית של הנשיא ביידן נמנעו מתמיכה בהצעה הרפובליקנית בטענה שההשוואה בין ביקורת על מדינת ישראל לבין שנאת העם היהודי "הולכת רחוק מדי".

03:30: הנציבה העליונה של האו"ם לזכויות אדם לשעבר, מרי רובינסון, קראה לארה"ב בריאיון לרשת CNN לשקול מחדש את הסיוע הצבאי שהיא מעניקה לישראל ותציב תנאים לכל סיוע עתידי. לדבריה, "זה לא טוב לארה"ב להיות מזוהה עם כל כך הרבה הרג".

02:30: בארה"ב מעריכים כי שלב התמרון הקרקעי בדרום רצועת עזה, מוקד הכוח העיקרי של החמאס, יימשך "כמה שבועות - אולי עד ינואר", כשלאחר מכן ישראל תעבור לפעילות ממוקדת יותר נגד חמושים ומנהיגים בחמאס.

בכיר אמריקני אמר לרשת CNN כי ארה"ב הזהירה את ישראל שלא תוכל לחזור על הטקטיקה ההרסנית שבה פעלה בצפון הרצועה.

00:30: לאחר שחיילים בצבא לבנון נפגעו בתקיפה ישראלית שכוונה נגד חיזבאללה, צה"ל יצאה בהודעה חריגה בה הוא מתנצל על התקרית ומבטיח לתחקר אותה.

דובר צה"ל מסר כי לוחמי צה"ל פעלו אמש "לניטרול איום ממשי שזוהה משטח לבנון. האיום זוהה ממתחם שיגור ותצפית של ארגון הטרור חיזבאללה סמוך לאל עוואדי שבגבול לבנון".

לפי דובר צה"ל, "‏התקבל דיווח בצה"ל על כך שמספר חיילים מצבא לבנון נפגעו במהלך התקיפה. כוחות צבא לבנון לא היו יעד התקיפה. צה"ל מצר על האירוע, האירוע מתוחקר".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר