ארדן תוקף

מזכ"ל האו"ם שוב בוחר צד: קורא לעצור את המלחמה ומכנס דיון חירום 

אנטוניו גוטרש מתכוון להפעיל סעיף במגילת האו"ם המאפשר לו להעלות לסדר היום סוגיה שעלולה לאיים על השלום והביטחון בעולם, במכתב ששלח הזהיר כי הסדר הציבורי ברצועת עזה עומד לקראת "התפרקות" בשל הפעולות של ישראל | השגריר ארדן: "שפל מוסרי חדש" (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ג בכסלו תשפ"ד | 06.12.23
מזכ"ל האו"ם גוטרס עם רה"מ נתניהו בימים שמחים יותר (צילום: Photo by Amos Ben Gershom/GPO)

בימים האחרונים, נפגשו נציגי המדינות הערביות באו"ם עם המזכ"ל אנטוניו גוטרש ושכנעו אותו לפעול לטובת העם הפלסטיני בעזה ולהביא להפסקת אש במלחמת חרבות ברזל.

בעקבות כך הוא הודיע כי הוא מפעיל את סעיף 99 באמנת האו"ם - שמשמעותו כינוס חירום של מועצת הביטחון, בדיון שבו יתריע על "נושא שעלול לערער את השלום והביטחון הבינלאומיים".

בתוך כך, במכתב ששיגר גוטרש הוא מזהיר כי הסדר הציבורי ברצועת עזה עומד לקראת "התפרקות" בשל ההפצצות הישראליות המתמשכות – שיובילו לדבריו לתנאים נואשים שבהם אפילו סיוע הומניטרי מוגבל יהפוך לבלתי אפשרי.

"מצב גרוע עוד יותר עלול להתפתח, כולל מחלות, מגיפות ולחץ מוגבר לעקירה המונית למדינות שכנות", כתב גוטרש.

עוד כתב: "אנו עומדים בפני סיכון חמור להתמוטטות המערכת ההומניטרית. המצב מידרדר במהירות לאסון בעל השלכות בלתי הפיכות על הפלסטינים בכללותם ועל השלום והביטחון באזור. יש להימנע מתוצאה כזו בכל מחיר.

"לקהילה הבינלאומית יש אחריות להשתמש בכל השפעתה כדי למנוע הסלמה נוספת ולסיים את המשבר הזה. אני קורא לחברי מועצת הביטחון ללחוץ כדי למנוע אסון הומניטרי. אני חוזר על פנייתי להכריז על הפסקת אש הומניטרית. זה דחוף. יש לחסוך מהאוכלוסייה האזרחית פגיעה גדולה יותר".

שגריר ישראל באו״ם, גלעד ארדן, תקף בחריפות: ״המזכ״ל הגיע לשפל מוסרי חדש: הוא מתגאה שהוא מפעיל היום לראשונה את סעיף 99 לאמנת האו״ם ביחס למלחמה בעזה - סעיף שניתן להפעיל רק במצב ממנו נשקפת סכנה לשלום והביטחון העולמיים.

"המזכ״ל נזכר להפעיל סעיף נדיר, רק כשזה מאפשר לו ללחוץ על ישראל שנלחמת במחבלי החמאס הנאצי. זוהי עוד הוכחה לעיוות המוסרי של המזכ״ל ולהטייה שלו נגד ישראל".

לדברי ארדן, "קריאת המזכ״ל להפסקת אש היא למעשה קריאה להשאיר בעזה את שלטון הטרור של החמאס. במקום שהמזכ״ל יצביע במפורש על אחריות החמאס למצב ויקרא לראשי המחבלים להסגיר את עצמם ולהחזיר את החטופים ובכך לסיים את המלחמה, המזכ״ל בוחר להמשיך ולשחק לידי החמאס.

"העמדות המעוותות של המזכ״ל רק מאריכות את הלחימה בעזה, משום שהן נותנות תקווה למחבלי חמאס שהמלחמה תיבלם והם יוכלו לשרוד. אני קורא שוב למזכ״ל להתפטר לאלתר - האו״ם זקוק למזכ״ל שמגבה מלחמה בטרור ולא למזכ״ל שפועל לפי התסריט שכתב חמאס״.

שר החוץ אלי כהן הגיב: כהונתו של גוטיירש היא סכנה לשלום העולמי.

‏בקשתו להפעיל את סעיף 99 וקריאה להפסקת אש בעזה, מהווה תמיכה בארגון הטרור חמאס, ורוח גבית לרצח קשישים, חטיפת תינוקות ואונס נשים.

‏מי שתומך בשלום עולמי חייב לתמוך בשחרור עזה מהחמאס

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר