החזית המזרחית

חשש בצה"ל: חיזבאללה ינסה לפלוש לישראל דרך הגבול עם ירדן

בצה"ל נערכים למניעת פיגועי טרור מכיוון ירדן באמצעות הקמת מכשולים לאורך הגדר, הוספת עמדות תצפית ופריסה רחבה של אמצעי מיגון טכנולוגיים • כוחות הביטחון הישראלים נמצאים בקשר עם צבא ירדן כדי למנוע פלישה של מיליציות איראניות (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |
הגבול המזרחי ביישובי בקעת הירדן (צילום: Photo by Anat Hermony/FLASH90)

על רקע הצהרות הרמטכ"ל על המשך הלחימה בחזית הדרומית בעצימות משתנה לפי הנדרש בתמרון הקרקעי, מערכת הביטחון נערכת מחדש גם בגבול המזרחי של ישראל עם ירדן, במטרה למנוע חדירת מחבלים איראנים ואחרים מהגבול הארוך ביותר במדינה.

גורמים בצבא שוחחו עם 'ישראל היום' והתמקדו בתרחיש בולט שאליו נערכים בפיקוד המרכז והוא האפשרות שחוליות טרור של חיזבאללה או של תומכי איראן אחרים ינסו לפרוץ מהגבול הירדני אל אחד היישובים הסמוכים לגבול. כך מתפרסם הבוקר (שני) ב'ישראל היום'.

יוזכר כי רק לפני כשבועיים דווח בירדן על כך שעשרות מסתננים מסוריה חצו את הגבול עם משגרי רקטות. והצבא הירדני השמיד כלי רכב עמוסים בחומרי נפץ.

חיילים ירדנים (צילום: Photo by Olivier Fitoussi /Flash90)

הגבול הארוך ביותר שיש לישראל הוא בצד המזרחי עם השכנה ירדן איתה יש כמובן הסכם שלום שלעיתים נחשב למתוח יותר. בצה"ל יודעים להצביע על תופעת הברחות נשק שמתגברת בשנתיים האחרונות וההערכה היא שאיראן עומדת מאחורי המשלוחים, הנשק מיועד בעיקר לשטחי יו"ש ויותר מ־1,000 כלי נשק מסוגים שונים נתפסו לאורך הגבול בשנתיים אחרונות.

בין כלי הנשק ניתן לזהות באלו שמיוצרים באיראן. ההערכה של צה"ל ושב"כ שרק חלק מההברחות נתפסות ולכן יש עלייה בפיגועים ולזמינות הנשק במרחב יהודה ושומרון בשנתיים האחרונות.

בעקבות העלייה בהברחות ובאיומים, צה"ל כבר הכפיל את היקף הכוחות לאורך הגבול. כך דווח היום (שני) ב'ישראל היום'. בשנה הקרובה הצבא צפוי לבקש מהקבינט המדיני ביטחוני תקציב ואישור לבניית מכשול לאורך הגבול, כפי שיש בין ישראל למצרים.

בנוסף צה"ל צפוי להקים עמדות תצפית נוספות, ולהתקין אמצעים טכנולוגים משוכללים, כדי לעקוב אחרי הנעשה לאורך הגבול ולהתמודד עם ההברחות ולסכל פיגועים אפשריים.

צעירים ירדנים מפגינים בשבוע האחרון בעד תושבי עזה ופלסטין (צילום: פורסם ברשתות החברתיות)

במקביל, צה"ל מקיים קשר מבצעי רציף עם הצבא הירדני, במטרה לשתף פעולה נרחבת במאבק נגד תופעת ההברחות ומניעת פיגועים. בתוך כך בשבועות האחרונים , תובים ישראלים רבים המתגוררים בסמוך לגבול הירדני מדווחים על קולות נפץ וירי והחשש של התושבים כי מיליציות כאלו ואחרות בודקות את הדופק הישראלי בתגובה לאירועים.

בצה"ל עוקבים אחרי ההתרחשויות בגיזרה ובינתיים מאמיני לירדנים שהדברים 'תחת שליטה' ואין חשש אמיתי מאחר שהירדנים התחייבו לפעול בחומרה נגד המבריחים ושאר גורמים לא חוקיים.

עם זאת, כיתות הכוננות ביישובים היהודים בסמוך לגבול, תוגברו, ובפרט לאחרי אירועי הטבח הנורא בשבת שמחת תורה.

גם החשש שמא יהיה מרד וכאוס בצבא הירדני שבו עשרות חיילים יחליטו לתקוף את ישראל, הונח על שולחן הדיונים אך לעת עתה הוא נשלל, עם זאת בצה"ל זוכרים היטב מקרים בהם אזרחים ירדנים החליטו לפגוע בישראלים כמו מקרה שבו נהרגו בשנת תשנ"ז 7 נערות מירי של חייל ירדני.

בנוסף, בימים האחרונים בכוחות הביטחון הישראלים עוקבים בדאגה אחרי האוירה שמסלימה בירדן על רקע התמיכה הגוברת של סטונדטים בתושבי עזה למרות התנגדות הממלכה לקליטת פליטים פלסטינים

ולסיכום, לפי גורמי ביטחון, החשש המרכזי כרגע הוא מפני תרחיש קיצוני שבו מיליציות איראניות יצליחו לחדור לירדן, וממנה בהמשך לתקוף את ישראל ואליו נערכים.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר