ישוחררו אלפי מחבלים?

בן גביר: "עסקה מופקרת, נפרק" | לפיד: "ניתן רשת ביטחון"

חילוקי דעות נוקבים סביב עסקת החטופים שהתגבשה בפריז ובמסגרתה ישוחררו החטופים תמורת הפסקת אש נרחבת והוצאה לחופשי של אלפי מחבלים בהם רוצחים | אחרי איום של בן גביר בפרישה מהממשלה, יאיר לפיד מודיע: "ניתן רשת ביטחון לממשלה" (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
בן גביר ולפיד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

עסקת החטופים שגובשה בפריז, ועיקריה הפסקת המלחמה לחודש וחצי ושחרור של אלפי מחבלים כולל רוצחים, מעוררת מחלוקות עזות בישראל. בכיר חמאס איסמעיל הנייה מנגד לא דחה אותה על הסף ואמר כי בארגונו בוחנים אותה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הציב הבוקר (שלישי) איום מפורש לנתניהו, ובציוץ בטוויטר כתב: "עסקה מופקרת = פירוק הממשלה".

מנגד, ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה יאיר לפיד, פרסם כעבור זמן קצר הודעה שבה הדגיש שיעניק רשת ביטחון לממשלה בכל עסקה שתביא חטופים.

״הסעיף הראשון, השורה הראשונה, בחוזה בין המדינה לאזרחיה, אומר שהמדינה אחראית לחייהם", מסר לפיד. "לא רק לבריאותם או לחינוך ילדיהם, אלא לחיים במובן הבסיסי והפשוט ביותר - לבטחון שלהם בכך שהמדינה לעולם לא תפקיר אותם למות".

הוא הוסיף: "ישראל אינה מדינה רגילה. היא קמה בידי עם ששב לארצו אחרי שעבר את הטבח הגדול בהיסטוריה. אנחנו חיים כאן מכוחה של שבועה לשמור אחד על השני, לאהוב אחד את השני, לדאוג אחד לשני. זה מה שמאפשר לנו לחיות כאן למרות הסיכונים, זה מה שגורם לנו לשלוח את ילדינו לצבא ולשכב ערים בלילות.

"החוזה הזה הופר ב-7 לאוקטובר. אין לנו איך להחזיר לחיים את מתינו, אבל את החטופים אנחנו צריכים להחזיר לביתם, אחרת יתפורר משהו בסיסי ביותר בקשר שלנו אחד לשני, בקשר בין עם לארצו, בוודאי באמון היסודי בין האזרחים לממשלה. אסור שזה יקרה. יש דברים שעומדים מעל לכל ויכוח".

לדברי לפיד: "ב-116 הימים האחרונים נפגשתי עם עשרות משפחות חטופים. הבטחתי להם ואני חוזר על הבטחתי: אנחנו ניתן לממשלה רשת בטחון לכל עסקה שתחזיר את החטופים לביתם ומשפחתם. זו מחוייבותנו לחטופים ולמשפחותיהם, זו התחייבותנו״.

כזכור וכפי שדווח אמש ב'כיכר השבת', ישראל הביעה הסכמה עקרונית לעסקת החטופים שהוצעה בפסגה בפריז, וטיוטת ההצעה שלה הוגשה לחמאס. הבוקר דווח כי חמאס אינה שוללת את העסקה על הסף.

לפי הדיווח ברשת NBC, מפרטי העסקה המסתמנים עולה כי העסקה תכלול 45 ימי הפוגה תמורת עשרות חטופים בשלב הראשון, אלפי מחבלים ישוחררו - כולל רוצחים.

העסקה צפויה לכלול שחרור של החטופים בפעימות. תחילה נשים וילדים, שיהיו מלוות בהפסקות לחימה והכנסת סיוע הומניטרי לעזה, ותכלול גם שחרור של אסירים פלסטיניים.

שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מתנגד למתווה ואמר כי מפלגתו לא תסכים לעצירת הלחימה לחודשיים ולשחרור מחבלים במסגרת עסקה עתידית לשחרור חטופים.

סמוטריץ טען בישיבת הסיעה אתמול כי "משמעות הדבר הזה היא אובדן של כל ההישגים שהשגנו בדם לוחמינו ותאפשר לחמאס להשתלט בחזרה על השטח".

לדבריו "שחרור המחבלים ההמוני יהפוך את כל יהודי הארץ והעולם ליעד לחטיפות ולכן אנחנו לעולם לא נסכים לעסקה רעה כזו, נקודה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר