החזית הצפונית

דובר צה"ל בסקירה מיוחדת על הלחימה בצפון | התיעודים וההצהרה המלאה 

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר הערב הצהרה על הלחימה בגבול הצפון מול חיזבאללה, ולאופן שארגון הטרור הלבנוני עומד במלחמה לצד חמאס בתמיכת איראן | "חוסלו יותר מ-200 מחבלים הותקפו יותר מ-3,400 מטרות חיזבאללה" | "אנו פועלים לעצור את שרשרת האספקה של חיזבאללה מאיראן" (חרבות ברזל)

דודי בן חמו | כיכר השבת |
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי (Photo by Avshalom Sassoni/Flash90)

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי קייים הערב הצהרה לתקשורת בה תייחס ללחימה בגבול הצפון מול חיזבאללה, ולאופן שבו ארגון הטרור הלבנוני הצטרף למלחמה לצד חמאס, בגיבוי ובתמיכה של איראן.

בפתח דבריו אמר הגרי כי "היום אנחנו מציינים מאה עשרים יום לתחילת המלחמה. אנחנו ממשיכים להעמיק את ההישג המבצעי בחאן יונס ובצפון הרצועה. אנחנו ממוקדים במלחמה בעזה, שם נמצאים החטופים".

"עם תחילת המלחמה, חיזבאללה הציב עצמו בשורה אחת עם חמאס ופתח בירי לעבר ישראל. לטובת ביטחון תושבי הצפון, התקבלה החלטה לפנות אותם מבתיהם. מזה מאה עשרים יום שתושבי הצפון נמצאים במציאות מורכבת, הרחק מביתם, תחת לחימה".

"הערב אסביר את הלחימה בגבול הצפון והפעולות שלנו להמשך בגזרה הצפונית. מתחילת המלחמה חיזבאללה מנסה להסיט את הקשב שלנו מהמלחמה בעזה. הוא עושה זאת בשליחות ובגיבוי של איראן".

תיעודים מתקיפות צה״ל בשטח לבנון (צילום: דובר צה"ל)
תיעודים מתקיפות צה״ל בשטח לבנון (צילום: דובר צה"ל)

הגרי מציין כי "חיזבאללה יורה לעבר שטח ישראל ומנסה להוציא עוד ועוד פעולות טרור כנגד אזרחי ישראל - במקביל למלחמה בעזה, בארבעת החודשים האחרונים אנחנו מנהלים לחימה עצימה מאוד בחזית הצפון שמטרתה עיצוב מחדש של המציאות הביטחונית כך שתושבי הצפון יוכלו לחזור לבתיהם בביטחון"

"אסביר הערב בקצרה את היקף הפעילות שלנו בגזרה הצפונית, והפעולות להמשך. זהו גבול לבנון, וזה שטח דרום לבנון, בו עובר נהר הליטני והזהרני. על פי החלטת מועצת הביטחון של האו״ם, שבע עשרה אפס אחת, בעקבות מלחמת לבנון השנייה - אסורה נוכחות חמושים של חיזבאללה מדרום לנהר הליטני".

"למרות זאת, חיזבאללה הפך את דרום לבנון למעוז המרכזי שלו. הוא בנה במרחב מספר מערכי טרור לאורך שנים - מעמדות צבאיות דרך בסיסים צבאיים ועד מחסנים של אמצעי לחימה, תוך פריסת רקטות במרחב אשר מאיימות על עורף מדינת ישראל".

"מיד עם פרוץ המלחמה בדרום, מתוך הבנה שחיזבאללה ינסה לאתגר אותנו, פרסנו בהובלת פיקוד הצפון כוחות יבשה, אוויר, ים ומודיעין רבים לאורך הגבול. ואכן - חיזבאללה פתח בלחימה נגד ישראל והצטרף למלחמה, כאשר הוא תוקף את יישובי הצפון ותושביו, מכוון נגדם טילים נגד טנקים ומשגר רקטות".

"בתגובה לכך ובאופן יזום - צה״ל גובה מחיזבאללה מחיר הולך וגדל ושולל את יכולותיו בדרום לבנון".

תיעוד ממוכנות ופעילות הכוחות בגבול הצפוני (צילום: דובר צה"ל)
אינפוגרפיקה של נתיב הברחת אמצעי הלחימה ללבנון דרך איראן וסוריה (צילום: דובר צה"ל)

הגרי מציין כי "מתחילת המלחמה צה"ל מפעיל שלושה מאמצים מרכזיים".

מאמץ ההגנה – במסגרתו ייצרנו הגנה חדשה בגבול; מאמץ ההתקפה – במסגרתו אנחנו פוגעים בפריסה של חיזבאללה ומכרסמים ביכולותיו; ומאמץ המוכנות למלחמה בגבול הצפון. היום אפרט את שלושת המאמצים הללו. 

החל מהשבעה באוקטובר, אנחנו נמצאים במאמץ הגנה חדש לאורך גבול לבנון, שתכליתו הגנה על תושבי הצפון וסיכול יכולותיו של חיזבאללה.

במסגרתו במקום אוגדה אחת בשגרה, פרסנו שלוש אוגדות לאורך הגבול, ובהן עשרות אלפי לוחמים וכוחות צה"ל בסדיר ובמילואים - ביבשה, באוויר ובים. אנחנו בולמים תקיפות של חוליות חיזבאללה על קו הגבול, שמנסות לחדור לישראל, לשגר טילי נ.ט. לעבר מוצבים ויישובים ולשגר רקטות לעורף.

עד כה תקפנו יותר ממאה חמישים חוליות מחבלים וחיסלנו יותר ממאתיים מחבלים ומפקדים. המדיניות שלנו ברורה: מי שמהווה איום - יותקף . כל מחבל שמנסה לבצע פעילות נגדנו פוגש את כוחות צה"ל.

המאמץ השני, הוא מאמץ ההתקפה. מתחילת המלחמה תקפנו יותר משלושת אלפים וארבע מאות מטרות של חיזבאללה בכל רחבי דרום לבנון. תסתכלו על השטח של דרום לבנון. מדובר בתוואי שטח מורכב, ובו פרוסים מספר כפרים וישובים, רובם מזוהים עם האוכלוסייה השיעית בלבנון.

בדומה לחמאס, גם חיזבאללה מיקם את תשתיות הטרור שלו בלב אוכלוסייה אזרחית, בכפרים וביישובים – כדי להקשות עלינו לפגוע בהן. לכן התקיפות שלנו נעשות באמצעות הכוונה מודיעינית מדויקת, כדי לפגוע ביכולות חיזבאללה ולא באוכלוסייה. אנחנו נדע לתקוף בכל בית שמשמש את חיזבאללה כתשתית טרור.

אנחנו תוקפים לחיזבאללה מטרות רבות ובהן שלושה מערכים עיקריים של חיזבאללה: המערך הראשון הוא כוחות חיזבאללה בקו הגבול. עמדות תצפית ותקיפה שחיזבאללה הקים, אשר ישמשו אותו ביום פקודה כנגד מדינת ישראל. סך הכל תקפנו כמאה ועשרים עמדות תצפית כאלו לאורכו של הגבול.

המערך השני הוא מחסני אמצעי הלחימה שלו – בהם מאוחסנים טילים לכל הטווחים, כלי טיס בלתי מאוישים, כלי נשק ומטענים. מתחילת המלחמה תקפנו והשמדנו כארבעים מחסנים שחיזבאללה הסתיר לאורך הגבול.

בסרטון זה, אתם יכולים לראות מחסן נשק של חיזבאללה שתקפנו בבית אזרחי – שימו לב לפיצוצי המשנה שנגרמים כתוצאה מטילים שנפגעו ומתפוצצים בעוצמה. תקפנו מספר רב של מטרות כאלו.

המערך השלישי הוא המפקדות הצבאיות של חיזבאללה, שהן לב הפעילות הצבאית של הארגון, משם הוא מנהל את פעילות הארגון בשגרה ובחירום.

עד כה תקפנו יותר מארבעים מפקדות מאוישות בפעילים. אנחנו פוגעים גם במערכים משמעותיים ומרכזיים נוספים של חיזבאללה. למשל היחידה האווירית של הארגון, אחראית על שיגורי כלי טיס בלתי מאוישים לעבר שטח מדינת ישראל.

בין היתר תקפנו מסלול תעופה, מחסנים ואמצעי לחימה ששימשו את היחידה, וחיסלנו מחבלים וגם חיסלנו את אחראי גזרת דרום לבנון ביחידה האווירית של חיזבאללה.

בסרטון הזה אתם יכולים לראות מחבלים פורקים כלי טיס בלתי מאוישים מרכב, מתקינים אותם במבנה אזרחי לגמרי, בלב כפר לבנוני, ומכינים אותם לשיגור. כלי טיס של חיל האוויר תקפו את המחבלים וסיכלו את השיגור.

חיזבאללה מסכן את תושבי דרום לבנון ואנחנו נמשיך לפעול כדי לסכל את הטרור של חיזבאללה גם שם. חיל האוויר תוקף יכולות רבות של חיזבאללה, ומקיים איסוף מודיעין יחד עם אגף המודיעין כדי להמשיך לפגוע במערכי ההגנה האווירית ובמערכים אסטרטגיים נוספים שחיזבאללה בנה כנגדנו במשך שנים.

כך למשל, תקפנו אתר אחסון של טילי קרקע אוויר מתקדמים, אותו חיזבאללה הסתיר, אשר נועד לפגוע בפעילות חיל האוויר. אנחנו תוקפים גם סוגים נוספים של מטרות חיזבאללה, רגישות יותר, שעל חלקן אני לא אפרט מטעמי ביטחון מידע. אנחנו נמשיך לתקוף את כל המטרות המשמעותיות במרחב.

במקביל לתקיפות בלבנון עצמה, אנחנו פועלים על מנת לעצור את שרשרת אספקת התחמושת והטילים של חיזבאללה. לרוב, מדובר בנשק ואמצעי לחימה שמוברחים ביבשה ובאוויר משטח איראן לשטח סוריה. איראן מכווינה ומסייעת לארגוני הטרור, היא שולחת נשק לכל השלוחים במזרח התיכון.

אמצעי הלחימה האלה משמשים לא רק כנגד מדינת ישראל אלא כנגד כל המזרח התיכון. השלוחים האיראניים, כפי שאנחנו עדים פעם אחר פעם, מהווים איום על כל העולם המערבי.

משם, הם אמורים להיות מוברחים בחשאי ללבנון, בניגוד להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם שבע עשרה אפס אחת שאוסרת על העברת אמצעי לחימה לחיזבאללה – שזה בדיוק מה שאיראן וסוריה עושות. לפעמים יש גם ניסיונות של שלוחות חמאס בסוריה להבריח נשק לשטח לבנון.

אנחנו מאתרים את המשלוחים הללו ומשמידים אותם, במגוון שיטות שעליהן לא אפרט. הם מושמדים לפני שהם מגיעים לידי חיזבאללה. אנחנו תוקפים תשתיות של חיזבאללה גם בסוריה. מתחילת המלחמה תקפנו מהיבשה והאוויר יותר מחמישים מטרות כאלו שהיו פרוסות בסוריה.

אנחנו נמשיך לפעול בכל מקום שחיזבאללה ינכח בו, אנחנו ממשיכים לפעול בכל מקום שנדרש במזרח התיכון. מה שנכון ללבנון, נכון לסוריה, ונכון לעוד מקומות רחוקים יותר. התפקיד של צה״ל ושל כוחות הביטחון הוא לשמור על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל בכל מקום שנידרש.

לדוגמה, לפני כחודש חיסלנו חוליית פעילי "תיק הגולן" - שלוחתה של חיזבאללה בסוריה. הכוונה מודיעינית מדויקת על רכב של החולייה, כלי טיס של חיל-האוויר מגיע לאיזור, ותוקף במדויק את החולייה בסוריה. אחרי שתקפנו את כל המטרות שתיארתי עד כה, אנחנו גם דואגים לשמר את ההישג ולמנוע מחיזבאללה לשקם אותן.

המאמץ השלישי והאחרון הוא מאמץ הגברת המוכנות למלחמה.  אנחנו לא בוחרים במלחמה בעדיפות ראשונה, אבל אנחנו בהחלט ערוכים ונערכים במידה ונידרש. למדנו רבות, ואנחנו לומדים, מהלחימה הקרקעית ברצועת עזה, צה"ל צבא טוב יותר בגלל זה, והטמענו את הלקחים בתכניות ההתקפה שלנו בצפון.

תקיפת חוליית פעילי ״תיק הגולן״ - שלוחת חיזבאללה בסוריה (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת מחבלים הפועלים לשיגור כלי טיס בלתי מאוייש (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת אתר אחסון של טילי קרקע אוויר בלבנון (צילום: דובר צה"ל)

הגרי מוסיף כי "מזה ארבעה חודשים, פיקוד הצפון בשיתוף עם חיל האוויר, אגף המודיעין, חיל הים ונוספים, נערכים ומתאמנים בשורת תרגילים לכוחות צה"ל, בסדיר ובמילואים. כדי להבטיח כי בהינתן פקודה – נהיה מוכנים להתקפה באופן מיידי".

"אנשי המילואים שלנו, מגנים על גבול הצפון, גם הערב כשהתנאי מזג האוויר קשים – איכות ההגנה בשילוב הניסיון הרב שלהם לצד רוח הלחימה – ראויים להערכה אדירה. בנוסף להגנה על הגבול, הם מתאמנים יחד עם הכוחות הסדירים במסגרת מוכנות למלחמה".

לדבריו "כל המאמצים שתיארתי, הביאו לכך שהמציאות הביטחונית בצפון מתעצבת כבר בימים אלו, ותמשיך להתעצב בהמשך. לא נחזור למציאות הביטחונית כפי שהייתה בשישה באוקטובר כאשר חיזבאללה מאיים על תושבי הצפון ומרמה את העולם. חיזבאללה טעה כשהחליט להתייצב לצד חמאס, לצד חוטפי ילדים ואנסים, ולתקוף את ישראל ללא כל עילה מוצדקת".

"אנחנו קיבלנו החלטה להתמקד בעזה, ההחלטה הזו עדיין תקפה. שם נמצאים מאה שלושים ושישה החטופות והחטופים שלנו. וזאת משימה עליונה להשיב אותם הביתה. אנחנו יודעים שהמצב הנוכחי מורכב בדרום ובצפון וערים לעשרות אלפי התושבים שנאלצו לעזוב את בתיהם. אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם ראשי המועצות המקומיות, ומעדכנים אותם בהתפתחויות".

הגרי פונה לתושבי בצפון "אני רוצה לפנות אליכם, למרות האתגר והמחיר הקשה שאתם משלמים בחודשים האחרונים, גיליתם  סבלנות, אורך רוח ותעצומות נפש יוצאות דופן. החוסן שלכם הוא מקור השראה עבורנו".

"מוטלת עלינו החובה להבטיח ביטחון בגבול הצפון כך שתוכלו לשוב לבתיכם. זה אתגר מורכב ויש עוד דרך לעבור, עד שהמצב הביטחוני יאפשר את חזרתכם. זו האחריות שלנו. אנחנו נחושים לעמוד במשימה זו ולממש אותה בכל אמצעי העומד לרשותנו". סיכם הגרי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר