כך התנהל המבצע הדרמטי

פיצוץ המטען, הוצאת החטופים וקרב הירי עד ההמראה למרכז הארץ | פרטי החילוץ נחשפים

בלב רפיח, בדירת מסתור בקומה שנייה של מבנה התפוצץ הלילה מטען חבלה. זה היה האות שבסיומו כעבור כשעה הוטסו ארצה שני חטופים ישראלים כשהם בחיים | 'כיכר השבת' עם הפרטים שניתן לפרסם בינתיים על המבצע ההירואי והדרמטי תחת אש, בדרומה של רצועת עזה, בידי הלוחמים הגיבורים (חרבות ברזל)

ב. ניסני | כיכר השבת |
המסוק המחלץ, המבנה שבו הוחזקו - והחטופים שחולצו

צה"ל רשם הלילה (בין ראשון לשני) את אחד המבצעים הנועזים והמוצלחים בתולדותיו, כשחילץ בחיים משבי מחבלי ומרצחי החמאס שני חטופים ישראלים בחייהם - והביאם לישראל.

ההיערכות למבצע נמשכה זמן רב, ולפי דיווחים הבוקר ביצועו נדחה בשל תנאים שונים ללילה האחרון, זאת לאחר שהיה אמור לצאת לדרך כבר לפני כמה ימים.

לפי הדיווח ב-Ynet, הלוחמים ששחררו את החטופים הגיעו בצורה חשאית למתחם הבניין שבו הוחזקו, בלב רפיח. החטופים באותה שעה נכחו בקומה השנייה של הבית.

ברחבת המבנה נכחו שומרים חמושים של חמאס, וכן נכחו חמושים גם במבנים סמוכים. כדי להיכנס למקום השתמשו הכוחות במטען חבלה וירו לשורה של נקודות. הפעילות בוצעה הן בידי כוחות השטח והן מהאוויר, עד שנשלפו שני החטופים.

עוד דווח, כי בשלב הזה לאחר החילוץ נפתחה אש לעבר הכוחות ממבנים סמוכים והתנהל קרב ממושך. חיל האוויר תקף עשרות מטרות בשביל לאפשר לכוח לצאת מהמבנה. במהלך הפעילות נפצע אחד מהלוחמים באורח קל מנפילה מגובה.

מהזירה התקדמו הכוחות המחלצים לעבר נקודה שתוכננה מראש, שם המתין מסוק, שהמריא עם החטופים לבית החולים שיבא. בסך הכל המבצע כולו ארך כשעה.

החטופים במסוק (צילום: דובר צה"ל)
החטופים שחולצו (צילום: באדיבות המשפחות)

הצהרת דובר צה"ל

דובר צה"ל דניאל הגרי נשא הבוקר הצהרה לתקשורת, ובה התייחס למבצע הדרמטי: "מדובר במבצע חילוץ מורכב תחת אש בלב רפיח, על בסיס מודיעין רגיש ואיכותי מאוד של אגף המודיעין ושירות הביטחון הכללי.

"היחידה המבצעית של השב"כ, יחידת הימ"ם של המשטרה, פיקוד הדרום יחד עם כוחות אוגדה 98, שייטת 13, חטיבה 7 של השריון בפעולה מקצועית ומדויקת. הייתה כאן מעטפת אווירית שלוותה בגל תקיפות של חיל האוויר יחד עם פיקוד הדרום. זה מבצע שנערכנו אליו זה זמן, נעשׂו ההכנות הנדרשות והמתנו לתנאים שיאפשרו להוציא אותו לפועל".

הוא הוסיף: "לפנות בוקר, בשעה 01:49, הכוחות המיוחדים פרצו לְמבנה בלב רפיח. שם בקומה השנייה, הוחזקו לואיס וּפרננדו, בידי מחבלים חמושים של החמאס, ששהו במבנה ומחבלים ששהו במבנים הסמוכים. מרגע הפריצה באש לדירה, לוחמי הימ"ם חיבקו והגנו בגופם על לואיס וּפרננדו, והחל קרב נועז וחילופי אש כבדים, בכמה מוקדים במקביל, עם מחבלים רבים. 

"כבר בשעה 01:50, החלה לפעול מעטפת אש אווירית שנוֹהלה על ידי חיל האוויר ופיקוד הדרום, כדי לאפשר לַכּוֹחַ לנתק מגע ולפגוע במחבלי החמאס במרחב.  בשלב זה הלוחמים שולפים את לואיס ואת פרננדו מהדירה וּמחלצים אותם תחת אש, בליווי כוחות צה"ל שנותנים להם הגנה במרחב עד אשר הם מַגיעים לאזור הבטוח.

"שם, באזור הבטוח, הם עברו בדיקה רפואית ראשונית על ידי הכוחות בַּשטח, והוסקו בְּמַסוק עם לוחמי 669 להמשך טיפול רפואי בַּמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם פגשו בהתרגשות גדולה את משפְּחותיהם.

"הרמטכ"ל היה יחד עם ראש השב"כ והמפכ"ל בחפ"ק של השב"כ, יחד עם מפקדים נוספים. משם הם קיבלו החלטות, עקבו וּפִֿיקדו על הכוחות במבצע. ראש הממשלה ושר הביטחון גם כן הגיעו לחפ"ק במהלך הלילה וליוו את המבצע. זה היה לילה מתוח מאוד ומרגש מאוד".

דובר צה"ל, הבוקר

הגרי ציין: "מבצע כזה התאפשר בזכות ההקרבה הגדולה של הלוחמים בְּסדיר וּבְֿמילואים לאורך המלחמה, בפרט מי שנפלו ונפצעו בקרבות. ללא המאמץ וההקרבה שלהם לא היינו מַגיעים לרגע הזה.

"לצד ההתרגשות, גם הבוקר לאחר מבצע החילוץ המוצלח הזה, אנחנו לא שוכְחים לרגע שבעזה עדיין מוחזקים 134 חטופות וַחַטופים.

"אני רוצה לפנות אל החטופות והחטופים הבוקר: אם אתם שומעים אותי, דעו שאנחנו נחושים מאוד להשיב אתכם הביתה. ואנחנו לא נחמיץ אף הזדמנות להביא אֶתכם הביתה.

"ביקרתי אתמול בני משפחת יעקב מניר עוז שאביהם, יאיר, עדיין חטוף. בִּתו, שיר, אמרה לי, שמאז שבעה באוקטובר, חייהם הפכו להיות יממה אחת ממושכת של זריחות אין-סופיות ושקיעות אין-סופיות. המשפט שלה נחקק בי. עבור 134 משפחות השמש עדיין לא זרחה. הבוקר הזה יש שתי משפחות שהשמש שלהן זרחה ליום חדש. אנחנו נמשיך לעשות כל מאמץ להחזיר את כל החטופים הביתה". 

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר