"אין הפסקת לחימה"

צה"ל הודיע על "הפסקה טקטית" בלחימה ברפיח, ומיהר להבהיר

צה"ל עדכן כי תתקיים "הפוגה טקטית" של הפעילות הצבאית ברפיח לצרכים הומניטריים, השר איתמר בן גביר תקף את ההחלטה ובצה"ל מיהרו להבהיר כי אין הפסקת לחימה (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י' בסיון תשפ"ד | 16.06.24
מפת עזר בנושא הפוגה צבאית טקטית בצירי סאלח א-דין (צילום: דובר צה"ל)

דובר צה"ל עדכן הבוקר (ראשון) כי תתקיים "הפוגה טקטית" של הפעילות הצבאית ברפיח לצרכים הומניטריים, השר איתמר בן גביר תקף את ההחלטה ובצה"ל מיהרו להבהיר כי אין הפסקת לחימה.

"כחלק מהמאמץ המתמשך של צה"ל ומתפ"ש להגדלת היקף הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל, "ולאחר דיונים נוספים בנושא יחד עם האו"ם והארגונים הבין-לאומיים, החל מאתמול בין השעות 8:00 עד 19:00, תתקיים הפוגה טקטית מקומית של הפעילות הצבאית, לצרכים הומניטריים בכביש המוביל מכרם שלום לכביש צאלח א-דין וצפונה. צה"ל ימשיך לתמוך במאמץ ההומניטרי בשטח".

זמן קצר לאחר מכן, השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, תקף את ההחלטה ואמר כי "מי שהחליט על 'הפוגה טקטית' לצורך מעבר הומניטרי במיוחד בשעה שטובי חיילנו נופלים בקרב הוא אוויל וכסיל שאסור לו להמשיך להיות בתפקידו".

לדברי בן גביר, "לצערי מהלך זה לא הובא בפני הקבינט והוא מנוגד להחלטותיו. הגיע הזמן לצאת מהקונספציה ולהפסיק את הגישה המטורללת וההזויה שרק מביאה עלינו עוד הרוגים ונופלים".

בצה"ל מיהרו להבהיר כי "אין הפסקת לחימה בדרום הרצועה, והלחימה ברפיח נמשכת. כמו כן, אין שינוי בהכנסת הסחורות לרצועה. הציר המוביל את הסחורות יהיה פתוח במהלך שעות היום בתיאום עם ארגונים בינ"ל, לשינוע הסיוע ההומניטרי בלבד".

שר הביטחון יואב גלנט, לפי הדיווח של דורון קדוש בגלי צה"ל, לא ידע מראש על כוונת צה"ל לבצע "הפוגה טקטית" ברפיח ולא אישר את הצעד. בסביבתו של השר אף מתחו ביקורת שההודעה יצאה בבוקר שבו מודיעים על נפילת חללים ברפיח.

גורמים מדיניים טוענים שהמהלך של ההפוגה הטקטית במעבר ההומניטרי ברפיח לא אושר עם אף אחד מהדרג המדיני - לרבות רה״מ ושר הביטחון, ובשל כך כרגע ההחלטה הזו לא מאושרת ולא מתבצעת, כך דיווח דורון קדוש.

בנתיים, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף גם הוא את ההחלטה וכתב: "האופן שבו מנוהל המאמץ ההומניטרי ברצועת עזה, שבמסגרתו הסיוע מגיע בחלקו הגדול לידי חמאס ומסייע לו להמשיך לשלוט אזרחית ברצועה בסתירה חזיתית למטרות המלחמה, הוא רע לכל אורך החודשים האחרונים. זה היה רע קודם וזה רע עכשיו, וכבר חודשים שאני מתריע מעל כל במה שזו אחת הסיבות להתמשכות המלחמה ולכשלון האסטרטגי המהדהד שמאיים להוריד לטמיון את גבורת הלוחמים ומפקדי השטח ואת המקצועיות וההצלחות הטקטיות המדהימות שלהם. הרמטכ"ל ושר הביטחון מסרבים בתוקף כבר חצי שנה לדרך היחידה שתאפשר ניצחון והיא כיבוש הרצועה והחלת מממשל צבאי זמני בה עד להשמדה מוחלטת של חמאס, ולמרבה הצער רה"מ נתניהו או לא רוצה או לא מסוגל לכפות את זה עליהם.

"ההודעה המנותקת של דו"צ הבוקר בתקשורת הזרה על "הפוגה הומניטרית" בציר אספקת הסיוע מכרם שלום לבית החולים האירופאי במרכז הרצועה לא שיקפה שום שינוי בשטח. הציר הזה קיים מתחילת המבצע ברפיח ונועד לאפשר הכנסת סיוע על ידי ארגוני בינלאומיים בהתאם לתפיסה השגויה הקיימת.

"אז מה בכל זאת הבעיה עם ההודעה הזו, שאתמול עבדו חצי יום במטה הכללי ובמתפ"ש לדייק בה כל מילה, והיום חמש דקות אחרי פרסומה צה"ל נדרש לחזור בו ולהבהיר?! הבעיה היא שהמטה הכללי מנותק לחלוטין מההוויה של הכוחות בשטח. שהוא מסוגל להוציא הודעה כזו ביום שבו אנחנו קוברים 11 מטובי הלוחמים שלנו. שהוא מתעסק כל היום ביצירת לגיטימציה בינלאומית להמשך המלחמה במקום להשאיר את זה לדרג המדיני ולהתעסק בלהביא את הניצחון. במובן הזה ההודעה הזו היא רק סמפטום. הבעיה היא שהמטה הכללי והעומד בראשו מתעלמים לחלוטין מההשלכות של הודעה כזו, שנועדה לאזניים זרות, על האמון ועל רוח הלחימה של הלוחמים והמפקדים בשטח. הבעיה הוא שהם לא מבינים שבלי לגיטימציה בינלאומית יהיה לנו אמנם קשה מאוד להילחם, אבל בלי לגיטימציה ובלי רוח ומוטיבציה של הלוחמים בסדיר ובמילואים אין לנו שום סיכוי להילחם ולנצח.

"אז מילה אחת ללוחמים ולמפקדים בשטח, אל תתייאשו חלילה. אנחנו כן חשים אתכם וכן מבינים אתכם ומגבים אתכם במאה אחוז. הרוח הבריאה והנחושה שלכם בעזרת השם תנצח. אני מבטיח לכם להמשיך להילחם על זה בכל הכח. יחד בעזרת השם ננצח!".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות