כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
למנוע בלבול

האותיות הוזזו: הכירו את מקלדת המחשב החדשה

מכון התקנים העביר להערות הציבור תקן חדש ולא מחייב של מקלדת מחשב בה הוזזו כמה מהאותיות בעברית וכן מיקום הפיסוק בדומה לשפה האנגלית כדי ליצור אחידות (טכנולוגיה)

בני סולומון | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

משנים לנו את המקלדת? מכון התקנים פרסם תקן למקלדת מחשב חדשה. המטרה: מניעת טעויות הקלדה. במסגרת זו יעברו 4 אותיות וכמה סימני פיסוק למיקום אחר. אך אל דאגה לא מדובר במשהו מחייב אלא רק כהמלצה.

המכון פרסם השבוע לצורך הערות הציבור תקן חדש: "טכנולוגיית המידע, מערך קלידים עברי במקלדת עברית-לטינית למחשבים, מיפוי משופר". התקן מציע שינויים קלים במערך הקלידים העברי במקלדות עבריות-לטיניות למחשבים, כדי ליצור מקלדת עם "שימושיות משופרת" ולמנוע טעויות הקלדה נפוצות.

על פי הדיווח ב'ידיעות אחרונות' לפי מכון התקנים, הקושי העיקרי בשימוש במקלדת עם מיפוי מסורתי הוא שחלק מהקלידים של סימני הפיסוק - נקודה (.), פסיק (,), גרש (') ולוכסן (/) - תלויים בשפה בה כותבים, דבר המפריע למשתמש לפתח מיומנות הקלדה. במקלדת החדשה המוצעת, בעלת המיפוי המשופר, בוטלה הכפילות בקלידי פיסוק אלו, וכעת כל סימן פיסוק יופעל על ידי קליד אחד בלבד, שפעולתו אינה תלויה במצב המקלדת (עברי או אנגלית, למשל).

כן נעשו שינויי מיקום של מעט תווים עבריים (אותיות), זאת כדי למנוע טעויות שכיחות בבחירת הקליד, כמו בין "ו" ל"ן" הסמוכות זו לזו כיום. לדברי פנחס שחר, מנכ"ל המכון: "מטרת התקן היא לפשט את השימוש במקלדת עברית-לטינית, על פי גישה אינטואיטיבית וישירה".

כמובן שאלו שהתרגלו במשך שנים ארוכות לכתיבה עיוורת יתקשו להתרגל למקלדת החדשה כמו גם בעיה נוספת: חוסר התאמה בין מקלדת חדשה למערכת הפעלה קיימת במחשב.

במכון התקנים הסבירו שעבור רוב המשתמשים כל שינוי בארגון המקלדת המקובלת הוא בעייתי, וכדי לצמצם את קשיי ההסתגלות למיפוי החדש, התואמוּת למקלדת הלטינית התקנית, QWERTY, היא מוחלטת. כך, נשמר ברובו המיקום המקובל של אותיות עבריות ולטיניות, ספרות וסימני פיסוק, והשינויים מופיעים רק במצב העברי.

מתוך ynet

יישום עיקרון זה, נמסר, יאפשר למשתמשים המיומנים במקלדת המבוססת על התקן הרגיל (מיפוי מסורתי) להתרגל בקלות יחסית למקלדות המבוססות על התקן החדש. הסבר שאינו ברור דיו שכן גם אם האותיות הלטיניות נותרות במקומן האותיות העבריות יוזזו ויבלבלו את המקליד המיומן במקלדת המסורתית.

במכון התקנים טוענים כי התקן נוצר עקב פניות רבות של הציבור, שטענו שהמקלדת הקיימת לא מספיק ידידותית, בייחוד במעבר בין אנגלית ועברית, שבו סימני הפיסוק מחליפים מקום. לכן ישבה במכון ועדה טכנית, שבה חברים נציגים של איגוד האינטרנט הישראלי, מיקרוסופט, איי-בי-אם, המועצה לצרכנות, הלשכה לטכנולוגיות המידע, העמותה הישראלית לקוד, ועוד, והחליטה, בשיתוף הוועדה לשימושיות במכון, להכין תקן חדש.

אם דאגתם שהמקלדות הישנות יעלמו ורצם לחנות כדי לקנות ארגז, התקן החדש אינו מחייב, כמו גם התקן הנוכחי. עם זאת, במכון התקנים מאמינים שהתעשייה "תתיישר" לפי התקן החדש, ושהציבור ידרוש אותו כשיבין שהוא נוח יותר. השינוי יוכל להתבצע, אגב, גם במכשירי הסלולר לכל המעוניין על ידי עדכוני גרסה.

בימים אלו התקן החדש מפורסם לקבלת ביקורות והערות מהציבור, עד 12 בינואר. לאחר מכן הוועדה תבחן את ההערות, ובהמשך יתקבל התקן הסופי של המקלדת החדשה. הערות למקלדת ניתן לשלוח למרכזת הוועדה במכון התקנים.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר