פוטין "מחנך" אוליגרך ● וידאו

המדורים הכלכליים בישראל דיווחו, כלי התקשורת ברוסיה לא מפסיקים לשדר ומערכת ´כיכר השבת´ טרחה ומצאה לכם את הוידאו

בסוף השבוע האחרון ננעל בסנט פטרבורג שברוסיה אחד האירועים המשמעותיים ביותר בכלכלה הרוסית: כינוס בחסותו של הנשיא דמיטרי מדבדב שזכה לכינוי "דאבוס הרוסי". מדבדב, שמנסה להשתחרר מהתדמית של "מספר 2", הכין נאום נוגע ללב על השגיאות שעשתה הצמרת הכלכלית של רוסיה לאורך השנים והתלות הרבה ביצוא נפט וגז, שרק פגעה במשק.

אבל בזמן שאורחיו של הנשיא נשאו בוועידה את הנאומים המשמימים, הדרמה האמיתית התרחשה כ־300 ק"מ מזרחה משם. ראש ממשלת רוסיה והנשיא לשעבר ולדימיר פוטין אמנם לא טרח להגיע לוועידה כדי לא להפריע למדבדב, אבל הצליח בכל זאת לגנוב לו את ההצגה.

מעשיו של פוטין בעיר פיקליובו יישמעו כמעט דמיוניים לקורא המערבי, אך הם ממחישים היטב את מערכת היחסים בין האוליגרכיה לשלטון.

הצרות בפיקליובו, עיר בינונית בגודלה במחוז סנט פטרבורג, החלו בסתיו 2008. הפעילות בשני מפעלי מלט מקומיים שותקה ובעלי השליטה לא הצליחו להגיע להסכם על חידוש הפעילות. סלע המחלוקת היה אספקת חומר גלם שמייצר מפעל אחד לשימושו של השני, והתוצאה: קיפאון מלא. המפעלים, שהוקמו בתקופה הסובייטית, עברו הפרטה בשנות התשעים ואחד מהם התגלגל לידיו של האוליגרך אולג דריפסקה, שהיה עד לפני כמה חודשים האיש העשיר ברוסיה.

כאשר נקלע דריפסקה לקשיים פיננסיים, גם אלו שהצליחו לשמור על מקום עבודתם לא קיבלו שכר. התושבים הזועמים שנותרו ללא מקורות פרנסה החלו לקיים הפגנות על בסיס יומיומי, ובמאי עברו לצעדים תקיפים יותר. הם הפגינו ולא הסכימו להתפנות עד שפוטין בכבודו ובעצמו יבוא ויושיע אותם. יומיים אחר כך סייר ראש הממשלה במפעל של דריפסקה עם בעל הבית והתקשורת.

"הפכתם אלפי אנשים לבני ערובה של השאיפות, חוסר המקצועיות ואולי סתם החמדנות שלכם. זה אינו מתקבל על הדעת. היכן האחריות החברתית של העסק שלכם? הרי עליה מדברים כל כך הרבה", נזף פוטין בדריפסקה.

באותו רגע היה נראה שדריפסקה התכווץ בכיסאו וקיווה שהכיסא יבלע אותו. פוטין, מצדו, המשיך להשפיל את אחד מהטייקונים הגדולים של רוסיה מול עדשות מצלמות הטלוויזיה. "גש הנה", סימן בידו. "תחתום בבקשה על ההסכם", הורה פוטין כשהוא זורק עט על השולחן ומושיט לדריפסקה את המסמך שעליו סירב לחתום לפני כמה ימים, בשל חוסר כדאיות כלכלית. עכשיו השיקול הכלכלי כבר לא שיחק תפקיד.

מיד אחר כך, כשכבר היה נראה שהסתיימה ההתעללות הפומבית, החליט פוטין שהיה רך מדי עם האוליגרך. "את העט שלי תחזיר לי", פקד בקול מתכתי והוסיף: "אני מבין שאתה מודע למה שחתמת, אני רוצה שתיישמו את החוזה בתוך יום־יומיים". מה יקרה אם לא, את זה דריפסקה כבר יכול היה לדמיין לבד.

מיליונים צפו בערוצי הטלוויזיה, שהקרינו שוב ושוב את תמונות הגיבור הלאומי פוטין משפיל את האוליגרך דריפסקה לעיני כל ומציל בהינף יד תושבי עיירה שלמה.

מערכת ´כיכר השבת´ טרחה מעט והשיגה לכם את הוידאו לצפייה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר