פרטים חדשים

חיסול מבחוח בדובאי: כך זה קרה, שלב אחר שלב

הכירו את יחידת "כידון", אחת מפלוגות היוקרה של המוסד שביצעה, על-פי פרסומים זרים כמובן, את חיסולו של מחמוד אל מבחוח. אמש, ה"דיילי טלגרף" מפרסם את השתלשלות האירועים שהביאו לחיסול המדובר: כך עשו זאת חברי הפלוגה. ומה הביא לחשיפתם? (חדשות, בעולם)

שרות גלובס | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

פרטים חדשים על חיסולו של מחמוד אל מבחוח: הפרשן הביטחוני של העיתון הבריטי "דיילי טלגרף", טוען כי את החיסול ביצעו אנשי יחידת העילית של המוסד, כידון.

לדבריו של גורדון תומאס, שכתב בעבר ספר אודות המוסד ופעילותו, טיפס אל מבחוח בשנה שעעברה לראש רשימת המבוקשים של הארגון, שמיקד מאמצים רבים על מנת להוציא את החיסול שלו לפועל. תומאס טוען כי במבצע החיסול השתתף בין שליש לרבע מכוח האדם של לוחמי הארגון, המונה 48 גברים ונשים.

לדיווח הזה מצטרפת ידיעה שהתפרסמה בעיתון אוסטרי לפיו מבצע החיסול נוהל מחדר פיקוד שהוצב במדינה, בעקבות הדיווח הזה הודיעה ממשלת אוסטריה כי תפתח בחקירה.


ארגון בתוך ארגון

על פי מקורות זרים, יחידת "כידון" מתפקדת כזרוע הביצועית של סוכנות הביון "קיסריה", שאחראי על מבצעים מיוחדים. מאז הקמתה כידון ביצעה מספר חיסולים בשיעורי הצלחה גבוהים: חיסול פתחי שקאקי במלטה בשנת 1995 וחיסולם של מבצעי טבח מינכן.

אחד מהסוכנים הראשונים אותם הפעילה קיסריה היה אלי כהן ז"ל, שפעל בסוריה בתחילת שנות ה-60. גורדון תומאס תיאר בדיווחו כי יחידת כידון פועלת בחשאיות גבוהה מאוד, וסוכניה נמצאים במקומות החשובים ביותר. תומאס סיפר כי אימו של עימאד מורנייה, התלוננה במהלך הלוויתו של בנה כי לא נותר בידה אפילו צילום ממנו למזכרת, אך למרבה הפתעתה סוכני היחידה שלחו לה מכתב עם תצלומים עדכניים שהוצאו מתיק המעקב של מורנייה.

הגרסה המלאה של סרטוני מצלמות האבטחה בדובאי, חושפת פרטים חדשים על נסיבות מותו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח. במהלך 19 השעות שקדמו לחיסול, נחתו בדובאי 11 חברי חוליית החיסול, בטיסות ממקומות שונים מאסיה ומאירופה. "קווין" ו"גייל" למשל, הגיעו בטיסת אייר-פראנס מפריז. הם התפצלו במלונות שונים בעיר, משום שלא ברור להם עדיין היכן מתכוון מבחוח ללון. אחד מהם הלך למלון בו נהג מבחוח להתגורר בביקוריו הקודמים, אבל התצפיתנים מזהים את מבחוח נכנס למלון "בוסתן".

עכשיו מתברר, כי היתה מצלמת אבטחה גם בפרוזדור הקומה השנייה. שם מוודא אדם שלבוש כטניסאי, היכן חדרו של מבחוח. אבל המצלמה לא הצליחה לתעד את פריצת המנעול לחדרו. ברגע שזוהה החדר, פונה פיטר למרכז העסקים במלון אחר. הוא מזמין בטלפון את החדר שממול חדרו של מבחוח, ורוכש לעצמו כרטיס טיסה למינכן, דרך קטאר.

אישה נוספת חובשת כובע קש

גייל נוסעת למלון אחר כדי לשנות תחפושת ויוצאת משם חובשת פאה חדשה. בתמונות נוספות נראית אישה חדשה, שלא הוזכרה עד עכשיו, חובשת כובע קש וצועדת לצד תצפיתן נוסף. בהמשך, במגרש החנייה של המלון, היא שולפת חפץ כלשהו מתחת לחולצתה ומוסרת לאחד מחבריה. לקווין המפקד יש תקלה קטנה. הוא ממתין להיכנס לחדר ששכרו מול חדרו של מבחוח. אולם תייר מזדמן, מטריד אותו בשאלות, והוא מסמן לשאר חברי החוליה לחכות קצת. אחר כך, התקבצו כולם בחדר, אחד, אחד - לקראת החיסול.

רק כעבור 14 שעות נמצאה גופתו של מבחוח, החדר היה נעול ומוגף על ידי בריח. הרופא קבע כי הוא מת משטף דם במוח. יום לאחר החיסול קווין וגייל טסו לפריז. כעבור שעתיים, טס אוון לציריך. 12 שעות לאחר מכן, טס ג'יימס לפרנקפורט. מלווין עזב כעבור שעתיים בלבד לדרום אפריקה. מייקל טס אחרי שלוש שעות להונג קונג. וכך, יחד עם שאר חברי החולייה, הם התפזרו בנמלי התעופה באסיה, ובאירופה.

שגריר ישראל בבריטניה זומן לשיחת בירור

מוקדם יותר היום אמר ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון כי בכוונתו להקים ועדת חקירה לבירור פרשת הדרכונים הבריטיים בהם השתמשו המחסלים, הערב כבר המשבר מחריף: משרד החוץ הבריטי זימן את שגריר ישראל בממלכה, רון פרושאור, לשיחת בירור אצל תת שר החוץ בעקבות העובדה כי לפחות 6 מבין בעלי הדרכונים הבריטים שהיו בדובאי הם בעלי שמות זהים לתושבי ישראל.

על פי הדיווח ב"גרדיאן" הבריטי, מדובר בשיחת בירור ולא בשיחת נזיפה, בה יתבקש השגריר הישראלי "לחלוק מידע" בנושא הדרכונים שאותרו בדובאי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר