הפסגה ההיסטורית

דיווח: התנאי של צפון קוריאה להתפרקות מהנשק הגרעיני

על פי גורמים בכירים בדרום קוריאה לעיתון האמריקאי ה"ניו יורק טיימס", הדיקטטור קים ג'ונג און, מוכן להתפרק מנשקו הגרעיני רק אם ארה"ב תתחייב שלא לפלוש לארצו (בעולם)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
קים ג'ונג און (צילום: סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית)

הפסגה ההיסטורית בין שליט צפון קוריאה לבין הנשיא הדרום קוריאני ממשיכה לנפק כותרות. על פי גורמים בכירים מדרום קוריאה ל'ניו יורק טיימס', שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, הבטיח לנשיא דרום קוריאה מון ג'אה אין, כי ארצו תתפרק מכל נשקה הגרעיני אם ארצות הברית תתחייב לסיים באופן רשמי את מלחמת קוריאה ולא לפלוש לארצו.

לשכת נשיא דרום קוריאה מסרה הלילה (מוצ"ש), כי כצעד בונה אמון, קים יסגור את אתר ניסויי הגרעין במדינה בחודש מאי - ויציג את תהליך הפירוק לעיני העולם כולו. על פי דיווחי סיאול, מנהיג צפון קוריאה אמר למקבילו מון כי יזמין מומחים ועיתונאים מארה"ב ומדרום קוריאה, על מנת להבטיח "שקיפות" בתהליך.

על פי סיאול, קים אמר את הדברים במהלך פגישת הפסגה ההיסטורית בין מנהיגי שתי הקוריאות. דוברו של מון ציין כי קים אמר למון בפגישתם הנדירה כי הוא מצפה לפגישתו עם נשיא ארה"ב טראמפ: "ברגע שנתחיל לדבר, ארצות הברית תדע שאני לא אדם שישגר טילים נגד דרום קוריאה או ארצות הברית", אמר קים על פי הדיווח.

אחת הסיבות שקים עדיין חושש מפלישה אמריקאית היא העובדה שהוא לא הצהיר סופית על תאריך לפירוק הנשק הגרעיני אותו ייצר וכן העובדה שאזרחי צפון קוריאה נמצאים עדיין תחת משטר אימים רודני ששלום עם צפון קוריאה רק יהפוך את סבלם לארוך יותר.

לפני כשבוע הודיע קים כי ארצו הצליחה לייצר נשק גרעיני ולכן אין לה צורך יותר בניסויים בנשק מסוג זה מה שהופך את הודעת הצפון קוריאנים על סגירת האתר לחסרת ערך. הוא מסר כי צפון קוריאה תפסיק את ניסוייה בשיגור טילים בליסטיים. סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה KCNA הודיעה כי השהיית תוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים נכנסה לתוקף באופן מיידי.

מלשכת מון נמסר מוקדם יותר הלילה כי הוא שוחח בטלפון עם טראמפ, והאחרון שיבח את הפגישה ההיסטורית: "אלה חדשות טובות עבור העולם - שמנהיגי שתי הקוריאות אישרו מחדש את המטרה של פירוז מנשק גרעיני במהלך פגישתם ביום שישי".

מסיאול נמסר עוד כי צפון קוריאה מתכננת כאות לרצון טוב לשנות את שעונה - כדי להתאים את אזורי הזמן לדרום קוריאה. זאת, לאחר שבשנת 2015 הצפון החילה "זמן פיונגיאנג", וכיוונה את השעונים 30 דקות לפני הזמן בסיאול.

נמסר כי בפגישתם הבטיחו המנהיגים לעבוד יחד לקראת "פירוז טוטאלי מנשק גרעיני" בחצי האי הקוריאני, אך לא סוכם על לוח זמנים. "אם נשמור על קיום פגישות תכופות, נבנה אמון יחד עם ארצות הברית ונקבל הבטחות לסוף המלחמה ולהסכם שלום - למה שנצטרך לחיות עם הקושי של תחזוק הנשק הגרעיני שלנו?", ציטטה הלשכה את קים.

פגישה בין קים לטראמפ צפויה להתקיים במאי או ביוני. הלילה אמר הנשיא האמריקני במהלך עצרת במישיגן: "אני חושב שתהיה לנו פגישה בשלושה-ארבעה שבועות הקרובים, הולכת להיות פגישה מאוד חשובה, הפירוז מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני".

החלטת הצפון בנוגע להשהיית התוכניות התקבלה בפגישה של "האסיפה המרכזית" של מפלגת השלטון, שתכננה לדון ב"שלב חדש" במדיניות המדינה. עוד נמסר כי המהלך נעשה בניסיון להתמקד בשיפור כלכלת צפון קוריאה. בהודעת הצפון לא צוין דבר לגבי התפרקות מנשק גרעיני.

על פי ההערכות, חלק מהסיבה שהצפון קוריאנים הודיעו על סגירת אתר הניסויים היא העובדה שהוא הפך ללא שמיש לאחר ניסוי הגרעין האחרון שנערך בו לפני כחצי שנה והביא להתמוטטות חלק ממנו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר