מראה בלתי נסבל

"ימים אפלים": התגובה לצעדת הניאו נאצים בבודפשט

בעקבות הצעדה המשולהבת של ניאו נאצים בחוצות בודפשט שבהונגריה, נשיא 'ועידת רבני אירופה' תוקף: "האדישות של השלטונות שם מזעזעת. סכנה שזה יהפוך לטרור קטלני" (בעולם)

יוחנן בלייך | כיכר השבת |
הגר"פ גולדשמידט (צילום: אלי איטקין)

במרכז בודפשט הונגריה התקיימה השבוע צעדת המונים של ניאו נאצים משולהבים, שקראו קריאות לאומניות ואנטישמיות, תוך שהם משתמשים בסמלים ובכרזות פאשיסטיות מובהקות.

למרות מחאות ופניות של ארגונים יהודיים בעולם, בחרו שלטונות הונגריה להתעלם - ואפשרו את המצעד המסורתי.

בעקבות כך אומר כעת נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט: "התמונות של בודפשט הן בלתי נסבלות וכואבות, ומזכירות את הפרקים האפלים ביותר של המאה הקודמת".

"הניאו נאצים תוקפים את חירותה של אירופה ואת ערכיה", הוסיף הרב והתריע. "אם הם יכולים להפיץ את שנאתם ליהודים ולזרים במרחב אירופי, זו סכנה בראש וראשונה לכל האירופים. האדישות של השלטונות ההונגריים מזעזעת, ועליהם לקחת בחשבון את השפעתן של מסרי שנאה כאלה".

הגר"פ גולדשמידט הוסיף: "אנחנו מודאגים מאוד מההשלכות המסוכנות באירופה: מספר האנטישמים, משכתבי ההיסטוריה ומכחישי השואה גדל בכל אירופה, הן משמאל והן מימין. פשעי השנאה ופיגועי החקיקה שהם האנטישמיות החדשה, התפשטו יותר ויותר, כך גם הסכנה שהאנטישמיות תהפוך לטרור קטלני, כפי שראינו בהתקפה על בית הכנסת בפיטסבורג ובמקומות נוספים באירופה. הבעיה איננה רק במצעד והשלכותיו, אלא בעיקר חושפת את השנאה המבעבעת מתחת לפני השטח ועלולה להתפרץ".

"אנו דורשים מכל האחראים באירופה מאבק נחוש נגד האנטישמיות ומסרי השנאה שלה, כדי שהיהודים יוכלו לחיות בביטחון ובשלווה ולקיים את מצוות הדת ואורח חייהם בכל מקום ללא חשש", סיים הרב בזעם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר