יוצאים מהעמימות | צפו

לפיד בהצהרה: "רוסיה בהפרה חמורה של הסדר הבינלאומי"

הפלישה הרוסית לאוקראינה: שר החוץ יאיר לפיד, כינס מסיבת עיתונאים, והסיר את העמימות הישראלית שהייתה עד כה: "ישראל מגנה בתוקף את התקיפה הרוסית" • צפו (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
שר החוץ לפיד (צילום: לע"מ )

התייחסות ישראלית לפלישה: שר החוץ יאיר לפיד כינס בשעה זו (חמישי) מסיבת עיתונאים, בה התייחס לצד הישראלי בפלישה הרוסית לאוקראינה. "כיכר השבת" העביר את ההצהרה בשידור חי.

בפעם הראשונה ישראל יוצאת מהעמימות ותוקפת את רוסיה, לפיד אמר בפתח מסיבת העיתונאים: "ההתקפה הרוסית על אוקראינה היא הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי, ישראל מגנה את ההתקפה, מוכנה ונערכת לסייע הומניטרית לאזרחי אוקראינה. ישראל היא מדינה למודת מלחמות, מלחמה אינה הדרך לפתור סכסוכים. השעות והימים הראשונים של כל מלחמה, הם גם הזמן האחרון שבו אפשר עדיין לעצור. לחזור לשולחן הדיונים, בתיווך המעצמות, ליישב את המחלוקות בדרכי שלום".

עוד אמר השר לפיד בהצהרה: "לישראל יש יחסים עמוקים, ארוכים וטובים עם רוסיה ועם אוקראינה. יש עשרות אלפי ישראלים בשתי המדינות, יש מאות אלפי יהודים בשתי המדינות, שמירה על בטחונם ושלומם הם בראש מערכת השיקולים שלנו. בנוסף עלינו לשמור על בטחונם ושלומם של אנשי משרד החוץ, אנשי נתיב ואנשי הסוכנות הממוקמים באוקראינה. בשעות אלה, הם מסכנים את חייהם כדי להמשיך לתת סיוע ועזרה לכל ישראלי ולכל יהודי".

"בתחילת השבוע", הסביר לפיד, "הוריתי לפנות את השגרירות שלנו בקייב, להעביר אותה למשרדים בעיר לבוב, סמוך לגבול הפולני. אני קורא לכל אזרח ישראלי לצאת מיד מאוקראינה ולהגיע למעברי הגבול כל עוד הדרכים פתוחות. קחו בחשבון שכבר עכשיו יש נהירת פליטים לכיוון הגבולות המערביים של אוקראינה. כרגע המרחב האווירי של אוקראינה סגור, ואין תנועת רכבות. נציגים קונסולרים של משרד החוץ הוצבו כבר בכל מעברי הגבול הסמוכים ללבוב, כדי לסייע לישראלים לצאת".

"מעברי הגבול בהם מוצבים אנשינו, הם מעבר מֶדִיקָה בגבול הפולני, מעבר וישְנֵה נֶמֵצְקֵה בגבול הסלובקי, מעבר זָהוּן להונגריה, מעבר פָּלָאנְקָה למולדובה ומעבר סִירֶט לרומניה. תיאמנו מראש עם כל המדינות האלה – פולין, הונגריה, רומניה, סלובקיה ומולדובה – יציאת ישראלים בטוחה וחלקה. אני מודה מפה לממשלות שם על הסיוע והרצון הטוב".

מדובר בהצהרה ראשונה של ישראל נגד רוסיה. עד עתה נזהרו בישראל מלפגוע ברוסיה, מכיוון שכוחות רוסיים נמצאים גם בסוריה.

במקביל לאחר הודעת התמיכה של ישראל, רוסיה הבהירה כי היא מודאגת מהכיבוש הישראלי ברמת הגולן והדגישו כי הם אינם מכירים בשטח רמת הגולן, כשטח של מדינת ישראל.

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים התייעצויות שוטפות מאז שעות הבוקר, במקביל להערכות מצב שמתקיימות במשרד החוץ ובמטה לביטחון לאומי (מל"ל) בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים.

בשעות אחר הצהריים/ערב יתקיים דיון מורחב בראשותו ובראשות שר החוץ יאיר לפיד. יצוין, כי המלחמה באירופה מקטינה את המשבר הקואליציוני: ישיבת ראשי הקואליציה שתוכננה להערב, כדי לפתור את פקק החקיקה בכנסת, בוטלה - כדי להעמיק בדיונים המדיניים.

כזכור, שר החוץ יאיר לפיד אמר בריאיון לפני שלושה שבועות לאתר 'וואלה' כי להערכתו שום דבר ממשי, הערכה שהתבררה כשגויה במיוחד:

צילום: באדיבות וואלה

"כרגע הערכה היא שאני לא רואה עימות אלים בקרוב, ואני גם לא חושב שתפרוץ שם מלחמת עולם. אותנו מטריד מאוד שזה מסיט את תשומת הלב משיחות הגרעין בווינה, שאנחנו היינו רוצים לקבל הרבה יותר שימת לב אמריקנית לנשוא הזה כדי למנוע שיקרו שם דברים מסוכנים", אמר אז שר החוץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר