נכנע לסערות

טלטלה בבריטניה, ג'ונסון פרש מתפקידו: "זמן למנהיג חדש"

שלוש שנים אחרי שהביא את המפלגה השמרנית להישג כמעט חסר תקדים, הודיע בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה על התפטרותו מתפקידו, בצל שורה של סערות פוליטיות בממשלתו (חדשות, עולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
ג'ונסון בהצהרת הפרישה, היום (צילום: מסך, דאונינג)

דרמה פוליטית בממלכה: ראש הממשלה ויו"ר המפלגה השמרנית בוריס ג'ונסון הודיע היום (חמישי), בשעת צהרים, כי הוא מתפטר מתפקידו כמנהיג בריטניה.

בהצהרה שנשא מול המצלמות אמר כי "הגיע זמן למנהיג חדש". הוא הודה לתושבי בריטניה ואמר כי ימשיך לשרת אותם עד שייבחר מנהיג חדש.

בדבריו שיגר גם מסר לתושבי אוקראינה והבטיח להמשיך לתמוך בהם במלחמה. "אנחנו בבריטניה נמשיך לתמוך בקרב שלכם כל עוד הוא נמשך", אמר ג'ונסון.

עוד אמר בנאומו: "תודה על המנדט שנתתם לי, תודה על הישג שלא היה כמותו מאז שנות ה-70. הסיבה שנלחמתי כל כך קשה בימים האחרונים היא שהרגשתי שזו החובה שלי. זו העבודה שלי, המחויבות שלי. אני גאה מאוד בהישגים של הממשלה הזו".

הוא הוסיף: "אני רוצה לומר כמה אני עצוב לוותר על העבודה החשובה ביותר בעולם. אני רוצה להודות לכם. העם הבריטי, על האמון שנתתם לי. אני רוצה לומר לכם כי עד שיגיע מישהו חדש - אמשיך לדאוג לכם כראש הממשלה".

התפטרותו של ג'ונסון באה ברקע שורה ארוכה של פרשיות, כשהאחרונה בהם הייתה התפטרות של מקורבו שר האוצר רישי סונאק ושל שר הבריאות כשהתברר שראש הממשלה הבריטי שיקר כשאמר שלא ידע שחבר פרלמנט שקידם היה חשוד בהתנהגות לא הולמת.

עוד קודם לכן, שרד ג'ונסון הצבעת אי אמון בעניינו בתוך המפלגה, לאחר ששורה של חברי פרלמנט קראו תגר על מנהיגותו ועל הפרת הסגרים בתחילת הקורונה, פרשייה שזכתה לכינוי 'פארטיגייט'.

ג'ונסון לא היחיד ששרד הצבעת אי אמון מפלגתית ונאלץ לפרוש זמן קצר לאחר מכן. גם קודמתו בתפקיד, רה"מ לשעבר תרזה מיי שרדה הצבעת אי אמון, אך תוך פחות מחצי שנה - הודיעה על פרישתה מראשות הממשלה.

בשנת 2019 - תשע"ט, הפתיע את הממלכה המאוחדת והעולם כולו כשזכה להישג שלא היה כמותו למפלגה השמרנית מאז ימיה של 'אשת הברזל' מרגרט תאצ'ר.

לאחר פלישת פוטין לאוקראינה, הוביל ג'ונסון את הקו הניצי מול פוטין והיה הראשון לכנותו 'פושע מלחמה'. בנוסף, דחף את שאר מנהיגי העולם להטיל כמה שיותר סנקציות על משטר פוטין כל עוד המלחמה באוקראינה נמשכת.

לאורך המלחמה עקץ ברמיזה את מנהיגי צרפת וגרמניה על התנהלותם הרכה מול פוטין ועל שיחותיהם עם הנשיא הרוסי למרות שהאחרון לא מראה כוונה לסיום המלחמה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר