המהפך בשוודיה - רשמי

הימין הקיצוני שהבטיח להעביר את השגרירות לירושלים ניצח

במהלך סוף השבוע הסתיימה ספירת הקולות בשוודיה שסימנו מהפך היסטורי בו מפלגת ימין קיצוני עם שורשים ניאו-נאציים וכיום פרו-ישראלית ניצחה בבחירות (עולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
(צילום: מתוך הטוויטר האישי של יו"ר שוודים דמוקרטים)

מהפך היסטורי בשוודיה: לראשונה, מפלגת 'שוודים דמוקרטים' שהייתה עד לאחרונה נחשבת בעיני רבים כמפלגת ימין קיצוני - זכתה בבחירות באופן רשמי ותרכיב את הממשלה הבאה אחרי שלאורך השנים עלו טענות נגד המפלגה לפיהן היא מפלגה ניאו נאצית.

מנהיגה החדש של המפלגה ביצע שינויים בשנים האחרונות במפלגה הקיצונית, מה שלבסוף אפשר לה לנצח את המפלגה השלטת - המפלגה הסוציאל דמוקרטית.

המפלגה כיום נחשבת לפרו-ישראלית ותומכת בהעברת השגרירות השוודית לירושלים.

הדמוקרטים השוודים, להם מייחסים היסטוריה ניאו-נאצית, מבטיחים שורה של שינויים במדינה, בין היתר מלחמה בהגירה ובהתערבות האיחוד האירופי - זאת בניגוד לאידיאולוגיה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית שנמצאת בימים אלו על כס השלטון.

בנוסף, המפלגה מבטיחה כי תלחם בטרור, זאת לצד הבטחה לא שגרתית, ודאי בשוודיה: להעביר את השגרירות השוודית לירושלים והכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל.

המפלגה הייתה בשנים האחרונות חריגה בנוף השוודי כשקראה להצטרף לברית נאט"ו, דעה שהפכה פופולארית לאחר פלישתו של נשיא רוסיה פוטין לשטח אוקראינה.

כזכור, לפני כשנה הודיע ראש ממשלת שוודיה על התפטרותו מתפקידו, ובמקומו מונתה מגדלנה אנדשון לתפקיד ראש הממשלה - האישה הראשונה בתפקיד.

7 שעות לאחר מינוייה הודיעה על התפטרותה מתפקידה לאחר שלא השיגה רוב לאישור התקציב, אך לבסוף חזרה בה כשהקימה ממשלת מיעוט לא יציבה שדרדרה את המצב לבחירות שכאמור, מתקיימות כיום.

בשנים האחרונות היה קיים משבר בין ישראל לשוודיה ברקע החלת השוודים להציב תמיכה נרחבת לפלסטינים. לפני מספר חודשים הודיע לפיד על סיום המשבר.

השגריר החדש במדינה הודיע כי ישראל לא תומכת במפלגה וכינה אותה 'קיצונית', דבר שעורר סערה בשוודיה וגרר ביקורת נרחבת נגדו לפיה מתערב בבחירות בשוודיה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר