השיטה וההשלכות

עיני העולם נשואות ליום שלישי: בחירות האמצע בארצות-הברית

ביום שלישי בעוד שבוע וחצי ייערכו בחירות האמצע בארצות הברית שעשויות לשנות את המשך הקדנציה של ג'ו ביידן | השיטה האמריקנית סבוכה וכוללת סעיפים טכניים רבים, ציקי ברנדוין מפשט את השיטה | וגם, מה השפעת הבחירות הללו עלינו? (בעולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
(צילום: Shutterstock)

יום שלישי. זה היום שמעניין את כולם. לא, לא יום שלישי הקרוב - זה מעניין את אלו שנמצאים בישראל, אבל עיני העולם כולו נשואות ליום שלישי שאחריו - בחירות האמצע בארצות הברית שעשויות לשנות את המשך הקדנציה של ג'ו ביידן באופן דרמטי, זאת לצד תשתית לקראת הבחירות הבאות לנשיאות שייערכו בעוד שנתיים.

ל'מגזין כיכר' המלא - הקליקו כאן

אין אף מדינה בעולם שמקיימת בחירות סדירות יותר מארצות הברית. בכל מערכת בחירות נבחרים רבבות בעלי תפקידים - מחברי מועצות ערים ועד לסנאטורים, ואחת לארבע שנים - נשיא של המעצמה החזקה ביותר בגלובוס.

השיטה האמריקנית סבוכה וכוללת סעיפים טכניים רבים, אך בשורה התחתונה, השיטה הזו משפיעה לעיתים על העולם כולו. ניסינו לפשט את השיטה - ומה זה אומר לגבינו.

מה הן בחירות האמצע?

בחירות אמצע הן למעשה בחירות אמצע הכהונה. שנתיים לאחר שנשיא חדש נבחר, נערכות בחירות מהרמה המקומית ועד לפדרלית, שהקרבות המעניינים ביותר הן על הקונגרס, הלא הוא הפרלמנט האמריקני - וכן על משרות מושלים, האנשים שקובעים את המדיניות בכל אחת מ-50 המדינות של המעצמה החזקה.

הקונגרס מורכב משני בתים - הבית העליון, 'הסנאט', והבית התחתון, בית הנבחרים, שמכונה לעיתים 'הבית'. פעמים רבות, נשיא יכול להיות ממפלגה אחת, אך הקונגרס יישלט על ידי מפלגה אחרת, דבר שיחייב את הנשיא להתפשר וליצור שיתופי פעולה בכדי להעביר רפורמות גדולות - זאת למרות תפקידו החזק במשטר נשיאותי (לעומת משטר פרלמנטרי כמו ישראל בו יש תלות כמעט מוחלטת בפרלמנט).

יעזוב ב-2024? ביידן (הבית הלבן)

הן בסנאט והן בבית הנבחרים אפשר להציע הצעות חוק, ולאחר אישורו - החוק עובר לאישור נוסף בבית השני. כך למשל עם חוק אושר בבית הנבחרים, יעבור לאישור נוסף בסנאט, שיכול גם לבצע בו שינויים.

יחד עם זאת, חקיקה בנושאי מיסים והדחות צריכות להתחיל בבית הנבחרים, אך אישורים של מינויים כמו שגרירים ושרים, מתקבלים על ידי הסנאט.

שליטה באחד מהבתים לא מחייב שליטה בבית אחר, ומפלגה אחת יכולה לשלוט בסנאט בזמן שהאחרת בבית הנבחרים.

הקרב על הבית

• בית הנבחרים

'הבית', כאמור המשמש כבית התחתון של הקונגרס, מונה 435 חברים, וכולם עומדים לבחירה מחודשת בכל שנתיים; בבחירות לנשיאות - וגם בבחירות האמצע.

המצב כיום ב'בית' הוא רוב דמוקרטי של 10 חברים, כשהמפלגה הדמוקרטית מחזיקה ב-220 מושבים, והרפובליקנים מחזיקים ב-212 ו-3 מושבים לא מאוישים.

מספר הנציגים שכל מדינה שולחת | בניגוד לאלקטורים, בבחירות ל'בית' מדינה יכולה לשלוח נציגים מכלל המפלגות בהתאם לתוצאות

הסטטיסטיקה אומרת כי נשיא במהלך כהונה ראשונה כמו ביידן, מאבד בדרך כלל את הרוב בבחירות האמצע. ניתן למנות על יד אחת את מספר המקרים שניצחו את הסטטיסטיקה הזו - אך הכל אפשרי.

הסטטיסטיקה מראה: רוב הנשיאים מפסידים בבחירות אמצע | האדום: שלטון רפובליקני, בכחול: שלטון דמוקרטי

על פי הסקרים - המירוץ בבית הנבחרים צמוד יותר ובעל סיכויים גבוהים יותר לעומת הסנאט עבור המפלגה הרפובליקנית להשיג רוב.

• הסנאט

בניגוד לבית התחתון, שיטת הבחירות בסנאט שונה. כל חבר מ-100 החברים נבחר לתקופת כהונה של שש שנים, ובכל שנתיים קבוצה של 30-35 חברים עומדת לבחירה מחודשת, כשלעיתים מדובר בזמן בחירות לנשיאות ולעיתים בבחירות אמצע כמו שיערכו בעוד כשבוע וחצי.

בנוסף, הייצוג בסנאט מעניק לכל מדינה שני נציגים, ללא קשר לגודל האוכלוסייה בכל אחת מהן - בשונה מבית הנבחרים.

בבחירות הקרובות יעמדו לבחירה מחודשת 35 סנאטורים, 14 מתוכן הם אנשי המפלגה הדמוקרטית, ו-21 מהמפלגה הרפובליקנית.

מספיק שהמפלגה הרפובליקנית תצליח להתחזק במושב אחד, כלומר לשמר את 21 המושבים שלה ולכבוש מושב אחד נוסף מהדמוקרטים - כדי שהיא תקבל את השליטה גם בסנאט.

ניצחונם בפריימריז של נאמני טראמפ במפלגה הרפובליקנית עשוי להרחיק מצביעי ימין שפחות אוהדים את טראמפ אך לא ירצו להצביע עבור הדמוקרטים. מצד שני, הפופולאריות של הנשיא ביידן בשפל, דבר שכן יכול לגרום לאובדן הרוב גם בסנאט.

מתוך 21 מושבי המפלגה הרפובליקנית שעומדים לבחירה מחודשת, ניתן לסמן שני נציגים רפובליקנים משתי מדינות שעשויים לאבד את מושבם לדמוקרטים. הראשון הוא הסנאטור רון ג'ונסון מוויסקונסין והשני הוא הסנאטור פט טומי מפנסילבניה, שלמעשה הכריז על פרישה מהחיים הפוליטיים - דבר שפותח את המירוץ למועמדים חדשים משתי המפלגות.

מתוך 14 נציגי המפלגה הדמוקרטית שעומדים לבחירה מחודשת, ניתן לסמן 4 נציגים ממדינות שבשליטת מפלגת השלטון שעשויות לעבור לידיים רפובליקניות - אריזונה, ג'ורג'יה, נבאדה וניו המפשייר.

הבחירות לסנאט: תמונת מצב

כאב הראש של הרפובליקנים:

ויסקונסין:

הסנאטור הרפובליקני רון ג'ונסון הוא אולי אחד המועמדים הבודדים במערכת הבחירות הזו שעשוי לאבד את המושב שלו לטובת מועמד המפלגה הדמוקרטית. במדינה, המפלגה הדמוקרטית מנהלת קמפיין לפיו ג'ונסון שם את טראמפ לפני הבוחרים, דבר שגורם למעמדו להתערער - אך בבחירות האחרונות בהן התמודד ב-2016, הצליח לנצח בניגוד להערכות.

פנסילבניה:

פרישתו של הסנאטור פט טומיי, שמכהן קרוב ל-12 שנים בסנאט מטעם המפלגה הרפובליקנית, גרמה למפלגה לבחור מועמד אחר ופחות מוכר, דבר שעשוי לגרום לרפובליקנים בפנסילבניה לאבד את הנציג הרפובליקני.

כאב הראש של הדמוקרטים:

ג'ורג'יה:

הסנאטור הדמוקרטי רפאל וורנוק עשוי לאבד את מושבו לאחר כהונה של פחות משנתיים (החליף מועמד שהתפטר), כשמולו מתמודד שחקן הפוטבול לשעבר הרשל ווקר - הבחירות בג'ורג'יה עשויות לגרום לשני המועמדים לחכות במתח לתוצאות.

אריזונה:

הסנאטור הדמוקרטי מאקר קלי מעוניין בכהונה נוספת, והמירוץ עדיין צמוד, זאת למרות שבמפלגה הרפובליקנית לא הצליחו לגייס את מושל המדינה הפופולארי דאג דוסי. התקווה של הרפובליקנים באריזונה היא העובדה שבאריזונה סובלים מיוקר המחיה - דבר שעשוי לפגוע בשלטון הדמוקרטי.

ניו המפשייר:

למרות שעל פי כל הסקרים המושל הרפובליקני היה יכול לנצח בקלות את הסנאטורית המכהנת מטעם הדמוקרטים - המושל כריס סנונו החליט שלא להתמודד. יחד עם זאת - המירוץ צמוד מאוד.

נבאדה:

במדינת נבאדה נראה כי הסיכויים של הרפובליקנים להדיח את הדמוקרטים הוא הגבוה ביותר, זאת בצל סגרים בימי מגיפת הקורונה שעוררו במדינה ביקורת ופגעו קשות בכלכלתה.

כשהביקורת על יוקר המחיה עולה -ביידן מבקר עסקים קטנים (הבית הלבן)

הבחירות הללו חשובות וגורליות גם בכל הקשור להמשך הכהונה של ג'ו ביידן - אך גם בקשר לשאלה - האם טראמפ חוזר לבית הלבן?

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר