כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
בעקבות התמיכה באזרבייג'ן

יורש 'השאה' האיראני נלחץ וכתב נגד חברי כנסת מישראל

בעקבות התמיכה של חברי הכנסת מישראל במיעוט האזרי באיראן, יורש השאה שביקר לאחרונה בישראל כתב נגד חברי הכנסת - ורובם החליטו לבטל את חתימתם למכתב | בקהילה היהודית כועסים (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
השר אלי כהן עם רב הקהילה הגיאורגית בבאקו, בביקורו האחרון (הקהילה היהודית)

ימים ספורים לאחר ביקורו המדיני של שר החוץ אלי כהן בבירת אזרבייג'ן, עשרות חברי כנסת שיגרו מכתב ללשכת השר כהן, ובו הם העלו דרישה מובנת - לתמוך בדרישת הקהילה היהודית בבאקו, הקוראת לישראל להצטרף למאבק העולמי נגד איראן במטרה להגן על בני העם האזרי המתגורר בצפון מערב איראן, כך פורסם שבוע שעבר ב'כיכר השבת'.

מכתב התמיכה של הח"כים הישראלים עורר זעם גדול באיראן והבכירים החלו לתקוף את בנו של השאה האיראני רזא פהלווי - רזא כורש עלי פהלווי שביקר לאחרונה בישראל.

היורש האיראני נלחץ מהתבטאויות הבכירים שטענו כי הוא משתף פעולה עם ישראל נגד המשטר האיראני וכתב בחשבונו ברשת החברתית: "המתקפה המילולית על שלמותה הטריטוריאלית של איראן על ידי 32 חברי הפרלמנט הישראלי היא בלתי מתקבלת על הדעת לחלוטין, ומשרתת את האינטרסים של משטר הרפובליקה האיסלאמית, יתרה מכך, היא עומדת בסתירה מוחלטת לעמדות שמסרו לי מנהיגים ישראלים ופקידי ממשל בכירים במהלך הפגישות האחרונות שלי איתם".

עוד כתב היורש: "היום שיתפתי את חברינו בירושלים בדאגות שלי ושל בני ארצי. אני מקווה שהם יספקו בהירות בעניין הזה ובכך ימנעו את ניצולו על ידי המתנגדים להשבת הידידות הישנה בין האומות האיראניות והישראליות".

בקהילה היהודית האזרית כועסים על בן השאה וטוענים, כי הוא נלחץ לחינם, וכי מודבר על זכויות אדם בלבד, ללא כל פוליטיקה.

בתוך כך, רוב חברי הכנסת שחתמו על מכתב התמיכה, הודיעו היום כי הם מקבלים את עמדתה של השרה גילה גמליאל והם מסירים את תמיכתם וחתימתם מהמכתב שנשלח.

בה של הקהילה הגיאורגית ספרדית בבאקו הרב זמיר איסייב, הגיב לכך ואמר, כי הוא נדהם מהתגובה המשונה של היורש האיראני - פהלווי. הוא הדגיש כי לא הייתה אף מילה במכתב שעלולה להתפרש כתמיכה בבדלנות. הרב הביע תרעומת על כך שפהלווי לא מצא לנכון לקרוא את המכתב המקורי ולא הביע הזדהות כלשהי עם העם האזרבייגני בתוך איראן אלא הצטרף לתעמולת כזב של משמרות המהפכה.

יצויין כי משטרו של השאה נפל לא מעט בגלל ההתנגדות לו מצד האזרבייג'נים ושאר המיעוטים שגם בתקופתו לא זכו לזכויות שוות. לכן תמוה מה כוונתו של יורש השאה המתיימר להחליף את משטר האייטולות אם ביחסו למיעוטים במדינה הוא נוקט עמדה זהה לתעמולת משמרות המהפכה.

בכירים בקהילה היהודית ובועד להצלת נדחי ישראל מיוזמי מכתב החכי״ם אומרים כי מדובר במהומה על לא מאומה. ״כל שביקשנו הוא לסייע בקהילה הבינלאומית לזכויות האדם של המיעוט האזרי הנרמס בטיהור אתני תרבותי ע״י שלטון האייתולות. אין ולא היתה קריאה לבדלנות ואנו לא עוסקים בדבר שכזה. תמיהה בעיניינו שיש מי שמנסה לייחס לבקשה הומנית סו מניעים זרים. זו הזדהות עם עם שידידותי וחם ליהודים מאות בשנים וזה גמול חסד עימם בלבד״.

כזכור, למעלה מ-30 חברי כתבו מכתב לשר החוץ כהן, בו הם מציפים את הצורך הגדול בהתערבות מדינת ישראל למען בקשת הקהילות היהודיות באזרבייג'ן.

במכתב כתבו חברי הכנסת לשר החוץ: "משטר האייתולות באיראן מרבה לתקוף את ישראל בסוגיה הפלשתינית ואף מממן ומניע את קבוצות הטרור הרצחניות נגדנו תחת הדגל של המאבק הפלשתיני. תעמולת שקר זו בולטת באיוולתה במיוחד נוכח הדיכוי הדורסני בתוך איראן עצמה את המיעוט האזרי".

לטענתם, "מדובר במיעוט האתני הגדול באיראן, המונה למעלה מעשרים מיליון איש. המשטר מבצע מדיניות של ג'נוסייד תרבותי בהגבילו את זכותם של בני המיעוט האזרי ללמוד ולהפיץ את מורשתו, ללמד את שפתו ואף לרשום ילדים בשמות הלאום האזרים", כתבו הח"כים לשר אלי כהן.

חברי הכנסת המשיכו לפרט במכתבם כי "בני המיעוט האזרי המרוכזים בצפון מערב איראן, בחבל דרום אזרבייג'ן, הינם פעילים ביותר במחאות האחרונות נגד המשטר. מספר הכלואים שם בולט במיוחד. למרות מאמצי הדיכוי של המשטר פועלת בעיר המרכזית של דרום אזרבייג'ן, טאבריז".

במכתב צוין כי תנועת המחאה חדשה יחדה שמונה ארגונים שונים של המיעוט האזרי בהובלת ערוץ טלגרם פופולרי. מדובר בערוץ Guney AZfront https://t.me/guneyazfront9/ המנוהל בשפה האזרית ע"י פעילים בטאבריז שמארגנים בצורה קבועה פעולות מחאה שהמשטר האיראני אינן יכול להתמודד איתם.

"נזכיר", כתבו הפוליטיקאים בשליחות הקהילה היהודית בבאקו, "כי אלה בני העם האזרי שהיה ידידותי מאד כלפי היהודים במהלך ההיסטוריה. הקהילה היהודית של אזרבייג'ן מודאגת מאד מרדיפות בני העם הידידותי באיראן. היום אזרבייג'ן הינה אחת מבעלות הברית האסטרטגיות החשובות ביותר של ישראל באזור".

"אי-לזאת אנו פונים אליך לפעול בכלים העומדים לרשות משרדך להעלות את עניין הדיכוי בני המיעוט האזרי באיראן בכל פורום בינלאומי מתאים. זוהי משימה מוסרית חשובה ונדרשת", דורשים הח"כים, "השגת תמיכה בינלאומית רחבה ככל האפשר בשאיפות הלאומיות של העם בדרום אזרבייג'ן תהווה מכה אנושה למשטר האייתולות ואין ספק שאם תקום מדינת דרום אזרבייג'ן הריבונית ישראל תזכה לבעלת ברית נוספת באזור לצד רפובליקת אזרבייג'ן".

"תמיכה בהם תהווה תגובה גם הולמת במישור האקטיביזם המדיני לחתרנות של משטר האייתוללות נגדנו – שבמשך כשלושה עשורים באה לידי ביטוי במימון וחימוש של חיזבאללה וארגוני פח''ע פלשתינים", סיכמו את מכתבתם.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר