כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
ריגש את הקהילה היהודית

השר גלנט עלה לקברו של הגיבור הלאומי היהודי של אזרבייג'ן

במסגרת ביקורו הקצר, נועד השר גלנט עם הנשיא, שר הביטחון ומפקד משמר הגבול ועלה לקברו של החייל היהודי שהפך לגיבור הלאומי של אזרבייג׳ן אלברט אגרונוב (חדשות בעולם)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
גלנט בביקור על הקבר (באדיבות משרד הביטחון האזרי ושגרירות אזרבייג׳ן בישראל)

שר הביטחון יואב גלנט, ערך בשבוע שעבר ביקור מיוחד בבירת אזרבייג'ן, במסגרת הביקור המיוחד, גלנט ריגש את הקהילה היהודית המקומית.

במהלך ביקורו נועד שר הביטחון, עם נשיא המדינה שר הביטחון ומפקד משמר הגבול כאשר הנושא המרכזי של ביקורו מוקדש כמובן לאיום האיראני.

הרב זמיר איסייב רבה של הקהילה הגיאורגית ספרדית באזרבייג'ן אמר: ״ביקורו של שר הביטחון גלנט בבאקו מיד לאחר מניעת פיגוע הטרור בשגרירות ישראל, והעובדה שעלה לקברו של אלברט אגרונוב, הגיבור הלאומי של אזרבייג'ן - היהודי היחיד הנחשב לגיבור בכל העולם המוסלמי - מסמלים את עוצמת הקשר בין העמים".

במשלחת הישראלית אמרו כי ״למרות העובדה שרשויות אזרבייג'ן עושות מאמצים רבים כדי לנסות לצנן את השאיפות האיראניות להסלים את הסכסוך, טהראן ממשיכה לנסות לפגוע בקשרי באקו עם השותף האסטרטגי הישראלי. עדות לכך היא ניסיון הפיגוע בשגרירות ישראל בבאקו, שהתרחש כחצי שנה לאחר הפיגוע בשגרירות אזרבייג'ן בטהרן״.

עוד אמרו במשלחת: ״איראן מעוניינת בהסלמה, היא שוברת את כל הכללים ומבקשת לפגוע בדיפלומטים. אנו יודעים כי המוסדות היהודיים הרבים הם ׳על הכוונת׳ של שכירי החרב האיראנים בשל היחס החם והמיוחד של שלטונות אזרבייג׳ן ליהודים. אנו מביעים ביטחון מלא בשירותי הביטחון של אזרבייג׳ן המטפלים בנחישות ובמקצועיות בכל האיומים״.

משמר הכבוד לשר הביטחון (אלעד מלכה)

שירותי הביטחון סיפרו לחברי המשלחת במהלך הביקור הקצר של שר הביטחון, כי האזרח האפגני שתכנן לפגע בדיפלומטים הישראלים שנעצר על ידם הוכשר בשורות ׳ליבה פאטמיון׳, קבוצה שנוצרה על ידי משמרות המהפכה האסלאמית שלחמה בסוריה בצד איראן ובשורותיה יש עשרות אלפי שיעים אפגנים. רבים מאוד מהלוחמים שקיבלו ניסיון קרבי מקבוצה זו משמשים מאז את משמרות המהפכה במדינות אחרות לביצוע התקפות טרור.

איסמעיל גאני, אחד מראשי משמרות המהפכה, אמר ב-2020 כי ׳ליווה פאטמיון׳ ״אין לה גבולות במאבק נגד הציונים״. בתחילת 2023 נעצרו באזרבייג'ן עשרות איסלאמיסטים, רובם הוכשרו בשורות ׳ליבה פאטמיון׳. רובם עסקו במעקב אחר אתרים ומקומות יהודיים אותם פוקדים תיירים ישראלים.

גלנט בביקור (באדיבות משרד הביטחון האזרי ושגרירות אזרבייג׳ן בישראל)

לדעת בכירים במשרד הביטחון ״לאחר הניצחון במלחמת 2020, כשאזרבייג'ן החזירה לעצמה את אדמותיה שנכבשו לפני 30 שנה. מה שהביא להגדלת שטח הגבול בין אזרבייג'ן לאיראן. כמו במקרה של ישראל וחיזבאללה, איראן משתמשת בסמים כדי לממן את פעילותם של שליחי הטרור שלה, ומבריחת מאות קילוגרמים מהם לשטח אזרבייג'ן בשבוע״.

עוד אמרו הגורמים: ״חשש נוסף באזרבייג'ן הוא ניסיונות להשתמש בארמניה להסלמה באזור. כפי שדווח במספר פרסומים מערביים; איראן הפכה בשנה האחרונה לאחת מבעלות בריתה המרכזיות של ארמניה וביקורו של שר ההגנה הישראלי אמור לתת מענה לאתגרים החדשים באזור״.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר