אירוע חמור 

"מה אתה חושב שאתה עושה?" | טייס רוסי ניסה להפיל מטוס בריטי בים השחור

מטוס רוסי שנתקל בשנה שעברה במטוס ריגול בריטי שהיה במשימה בים השחור ניסה להפילו על ידי שני טילים שירה לעברו - למרבה המזל בשניהם הוא פספס את המטרה | בעוד ברוסיה דברו על תקלה טכנית - טענה שהתקבלה בזמנו על ידי בריטניה, גורמי מודיעין חושפים: אכן היה ניסיון יירוט מכוון | כל הפרטים על החשיפה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מטוס קרב רוסי מדגם 'מיג' (צילום: shutterstock)

תקרית ניסיון היירוט החמורה של מטוס בריטי על ידי מטוס קרב רוסי לפני כשנה - הייתה מכוונת, כך חושפים גורמי מודיעין ל-BBC.

האירוע התרחש ב-29 בספטמבר לפני שנה כאשר מטוס רוסי שיגר בזה אחר זה שני טילי אוויר-אוויר לעבר מטוס ריגול בריטי לא חמוש שהיה במשימה בים השחור.

האירוע עבר אז בשקט יחסי לאחר שרוסיה טענה כי שיגור הטילים אירע כתוצאה מתקלה טכנית וכי לא מדובר היה בשיגור מכוון כנגד מטוס מערבי.

גורמי ממשל בבריטניה קיבלו את ההסבר הרוסי לאירוע, אך שר ההגנה של בריטניה בן וואלס אמר כי זוהי "תזכורת לכמה דברים יכולים להיות מסוכנים כשאתה בוחר להשתמש בלוחמים שלך באופן שהרוסים עשו זמן רב", בביקורת עבה על כך שרוסיה שולחת את חייליה להילחם באויב האוקראיני.

אנשי מודיעין ששוחחו עם ה-BBC חשפו שהתקרית התרחשה בצורה שונה לחלוטין מהגרסה שסופקה על ידי רוסיה וכי היה מדובר בשיגור מכוון של הטייס הרוסי.

לדברי אותם גורמים, אחד משני הטייסים ששהו במטוס הקרב היה סבור שקיבל הוראה ממגדל הפיקוח הרוסי "להוריד" את המטוס הבריטי. בעקבות אמירה לא ברורה של מגדל הפיקוח שלפי הדיווח הייתה בסגנון: "יש לך את המטרה", הבין הטייס שעליו ליירט את המטוס.

לטענת אותם גורמים, האמירה הלא מקצועית של הבקר במגדל הפיקוח שככל הנראה לא התכוון לתת אישור לירי, הביאה לתקרית החמורה.

פרט מעניין נוסף הוא מה שקרה אחרי שליחת הטיל. לדברי גורמי המודיעין שצוטטו ב-BBC הטייס החל לריב עם הקולגה שלו - הטייס השני שהיה במטוס. לאחר שליחת הטיל הראשון גער בו: "מה אתה חושב שאתה עושה"?! ואף קילל אותו ברוסית, לפי רשת הקשר שהגיעה לאותם גורמים. למרות זאת הטייס היורה התעלם ולאחר שפספס את הטיל הראשון מחמת שלא הצליח להינעל על המטרה, שיגר טיל נוסף - שגם החטיא את מטוס הריגול.

ב'ניו יורק טיימס' דווח כי "האירוע היה הרבה יותר חמור ממה שהוצג במקור ויכול היה להסתכם בפעולת מלחמה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר