יושבים על הגדר

האסטרטגיה של חיזבאללה והקולות מלבנון | "עכשיו זה לא הזמן"

בחיזבאללה מתלבטים בשבועות האחרונים כיצד עליהם להגיב להסלמה ברצועה כאשר הם נקרעים בין האזהרות של ממשלת לבנון ובכירי המערב לדמעות התנין של חמאס בעזה | קולו של נסראללה לא נשמע בתקופה האחרונה, והשקט שלו זועק בעולם הערבי | חיזבאללה: ההמתנה והישיבה על הגדר, לבינתיים (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
חסן נסראללה (צילום: צילום מסך)

מלחמת עזה מכה בעוצמה, בעוד שמצפון התגרויות מקומיות של חיזבאללה הביאו כבר למספר הרוגים ישראלים ולהבדיל - פי כמה מחבלים שחוסלו על ידי כוחות צה"ל, אך בשלב זה אין מדובר בכניסה של חיזבאללה למלחמה עם ישראל.

כפי שתיאר זאת היטב בימים האחרונים גורם מבכירי מערכת הביטחון לשעבר באחד האולפנים, "כשחיזבאללה יחליט להיכנס למערכה, לא יהיו שאלות, כולנו נדע את זה", הסביר.

בעיניים לבנוניות, כניסתו של חיזבאללה למערכה רחבת היקף עם ישראל תהיה אסון עבור המדינה, ותושבי דרום לבנון מבינים זאת היטב. לפי הדיווחים, לא פחות מ-20,000 לבנונים כבר עברו צפונה מחשש שהמערכה תתפשט והם ימצאו את עצמם בתווך.

ב'וושינגטון פוסט' מדווחים הבוקר על עצומה של כשמונת אלפי לבנונים שקראו לחיזבאללה שלא להצטרף לעימות - מספר מרשים של אזרחים שהעזו להביע התנגדות לעימות כולל עם ישראל בהתחשב באימה שמטיל ארגון הטרור על תושבי המדינה.

דבר נוסף שיוצר חשש בלבנון הוא המצב הכלכלי הגרוע ממילא. האינפלציה במחיר מוצרי המזון עלתה ל-350% בתחילת השנה, והמדינה שהייתה רגילה בעברה לעושר הפכה למדינת עוני ונזקקות.

"כל מדינות המערב מדברות איתנו, שולחות את השגרירים שלהן ואומרים שאסור לחיזבאללה להיכנס למלחמה", אמר בכיר לבנוני ל'וושינגטון פוסט'.

במקביל הוא מסביר שממשלת לבנון פועלת מול חיזבאללה כדי למנוע כניסה לעימות, אך ארגון הטרור עונה: "'אנחנו מבינים אתכם. אבל אנחנו גם לא יכולים לסבול את נפילת חמאס".

ההבדל בין 2006 בזמן מלחמת לבנון השנייה למערכה הנוכחית, טמון בעיקר בדעת הקהל בלבנון. הבכיר שצוטט ב-WP אומר כי "עכשיו, זה לא הזמן. לאחר מלחמת 34 הימים ב-2006, כסף ממדינות המפרץ הפרסי שטף ללבנון לצורך שיקום. כעת מדינות ערב העשירות הפסיקו לתת כסף", הוא מסביר לעיתון.

לאחרונה, התלונן בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק על כך שחיזבאללה אינו עושה מספיק לאור המלחמה בעזה: "למרבה הצער, אין תיאום" עם חיזבאללה. מרזוק קרא לחיזבאללה להגביר את התקפותיו. "ציפינו להזדהות להיות הרבה יותר גבוהה ממה שמתרחש כעת", אמר, "ואנחנו קוראים להם להמשך השתתפות", אמר הבכיר.

סגן מזכ"ל חיזבאללה נעים קאסם הצהיר באחת מלוויות המחבלים שישראל חיסלה על הגבול, שחיזבאללה מעורב בעימות וכי אם יהיה צורך הם גם יגבירו את המעורבות.

אך השקט של מנהיג חיזבאללה בעצמו חסן נסראללה אודות האירועים, מעלה סימני שאלה לגבי הרצון של חיזבאללה להיות מעורב.

לדברי חוקר בכיר בביירות, האסטרטגיה של חיזבאללה כעת היא להגביר את התקיפות בהדרגה כדי להרדים את ישראל ועל מנת למנוע את הרחבת העימות באופן דרמטי: "בהתחשב בהשקפה זו, הדרך היחידה שלהם קדימה היא להסלים בהדרגה כדי לנסות למנוע סכסוך רחב יותר", נכתב.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר