סערת האטום

סעודיה נגד השר אליהו: "חדירת קיצוניות לממשלה הישראלית"

אחרי שהתבטא שלא שולל הטלת פצצת אטום על רצועת עזה - וחזר בו, סעודיה מגיבה: "הצהרות שכאלה מעידות על חדירת 'קיצוניות וברוטאליות' בקרב חברי הממשלה הישראלית" | חדשות, בעולם

יוני גבאי | כיכר השבת |
עמיחי אליהו

אמירתו של השר למורשת ישראל עמיחי אליהו ממשיכה לעורר סערה עולמית. כזכור, אמר השר שלא שולל הטלת פצצת אטום על רצועת עזה. עם זאת, יובהר, כי עם פרוץ הסערה, אמר אליהו "שהאמירה על אטום היא מטאפורית, אבל בהחלט חייבים תגובה עוצמתית ולא פרופורציונלית לטרור, שתבהיר לנאצים ותומכיהם שטרור אינו כדאי".

לצד הגינויים בישראל ובמערב, גם סעודיה מגנה בחריפות את דבריו של השר אליהו.

"הצהרות שכאלה מעידות על חדירת 'קיצוניות וברוטאליות' בקרב חברי הממשלה הישראלית", הגיבו במשרד החוץ הסעודי.

לגינוי הסעודי, עלולות להיות השלכות להסכם השקט המתגבש בין ישראל לסעודיה, שהוקפא עם תחילת המבצע של ישראל בעזה.

מוקדם יותר דיווחנו כי גורמים בממשל האמריקני "תולשים שערות" בעקבות התבטאותו של השר אליהו. לפי חשיפת כאן רשת ב' בתכנית 'יומן הצהרים', התסכול האמריקני הניכר נוסע מהניסיונות המשותפים עם ישראל להשיג תמיכה מדינית במלחמה של ישראל בעזה - מה שכעת ניזוק לדבריהם בעקבות התבטאותו זו של אליהו.

בממשל האמריקני, כך לפי הדיווח היום, אומרים גורמים כי כבר כמה שבועות שמנסים להשיג לישראל "אוויר מדיני" בכדי להמשיך ולפעול בעזה. התבטאות כמו זו של אליהו, וכן תוכניות כמו של משרד המודיעין בסוגיית העברת אזרחים מעזה לסיני, פוגעות במאמצים האלה.

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', הבוקר עורר שר המורשת עמיחי אליהו מ'עוצמה יהודית' סערה לאחר שלא שלל הטלת פצצת אטום על רצועת עזה כחלק מהמלחמה. בעקבות הסערה ראש הממשלה בנימין נתניהו השעה את השר מישיבות הממשלה עד להודעה חדשה.

בריאיון לישראל כהן ויקי אדמקר ברדיו 'קול ברמה', אמר השר אליהו כי "צה"ל מכה מכה קשה בחמאס. האם זה 100% כמו שאני רוצה? לא. 60%? כנראה שכן".

השר אליהו הוסיף ואמר כי "לנאצים לא היינו מכניסים סיוע הומניטרי", וטען כי "אין דבר כזה בלתי מעורבים בעזה".

בשלב זה, נשאל אליהו: "אז מה? צריכים להטיל פצצת אטום על כל עזה?", והוא השיב: "זאת אחת האפשרויות".

המראיין הוסיף והקשה שיש בעזה יותר מ-240 חטופים ישראלים, אז איך אפשר להטיל אטום על הרצועה, והשר אליהו השיב: "מתפלל ומקווה לשובם אבל יש גם מחירים במלחמה".

השר אליהו הוסיף ואמר בריאיון כי "הדרך השנייה זה לבדוק מה חשוב להם, מה ייצור להם את ההרתעה הבאה. הם לא מפחדים מהמוות, זה לא עושה להם שום דבר, אנחנו צריכים להבין מה שובר אותם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להתנער מהדברים ואמר כי "הדברים של השר עמיחי אליהו מנותקים מהמציאות. ישראל וצה״ל פועלים לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הדין הבינלאומי בכדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים, וכך נמשיך לעשות עד לניצחון".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד תקף: "אמירה מזעזעת ומטורפת של שר חסר אחריות. הוא פגע במשפחות החטופים, פגע בחברה הישראלית ופגע במעמדנו הבינלאומי. הנוכחות של הקיצוניים בממשלה מסכנת אותנו ואת הצלחת המטרות המלחמה - ניצחון חמאס והחזרת החטופים. נתניהו חייב לפטר אותו עוד הבוקר".

יו"ר עוצמה יהודית, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, אמר בתגובה כי "שוחחתי עם השר עמיחי אליהו, שהבהיר לי כי דבריו נאמרו כמטאפורה. ברור לכולנו שיש להשמיד ולמחוק את ארגון החמאס וברור לכולנו שנעשה הכל להחזיר החטופים הביתה".

גם שר הביטחון יואב גלנט גינה ואמר: "מגנה את דבריו חסרי הבסיס והאחריות של השר עמיחי אליהו. טוב שלא אלו האנשים המופקדים על ביטחון ישראל".

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ: ״האמירה המופקרת, המיותרת וחסרת האחריות של השר אליהו פוגעת בדרכה ובערכיה של ישראל, גורמת לנזק מדיני כבד והחמור מכל - היא מוסיפה לכאב משפחות החטופים מבית. אבן שזרק טיפש לבאר, גם אלף חכמים לא יצליחו להוציא".

ממטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים נמסר בתגובה לשר עמיחי אליהו: "אמירה מזעזעת המנוגדת לכל עקרון של מוסר ומצפון יהודי וישראלי. דורשים מראש הממשלה לפעול מיידית נגד כל שר המבקש לפגוע בחטופים ובנעדרים".

מטה המשפחות: "שר בממשלת ישראל שקורא להרג כל החטופים והנעדרים, חייב לשלם מחיר עוד היום. השר אליהו מטיל צל כבד על כוונות הממשלה בנוגע לתוכנית העבודה להחזרת כל החטופים והנעדרים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר