היום שאחרי השחרור 

הסימפטומים מהם עלולים לסבול המשוחררים - והשקט לו הם זקוקים יותר מכל 

כתבה באתר מוביל בארה"ב מתייחסת למצבם הנפשי של משוחררים שהיו בני ערובה | לדברי מומחה, החטופים-משוחררים זקוקים לזמן והרבה שקט ופחות חשיפה תקשורתית על מנת לשוב אט-אט לשגרת החיים לה היו רגילים טרם התופת (חרבות ברזל) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
רגע אחרי השחרור (צילום: דובר צה"ל)

עשרים ושישה חטופים ישראלים חזרו עד כה לחיק משפחותיהם, לאחר תופת של חמישים ימים בשבי החמאס, כאשר אחרים ממתינים בעיניים כלות ליקיריהם ומקווים שיהיו כלולים ברשימות הקרובות.

רגש השמחה למול תמונות משפחות שמתחבקות מחדש הוא טבעי ומתבקש. בכתבה ברשת NBC מסבירים שעבור החטופים מדובר במצב שהוא מורכב, גם אם הם כמובן שמחים ומאושרים לשוב לחיק משפחתם.

פסיכיאטר ומומחה לבני ערובה בשם ניל גרינברג אומר ל-NBC כי מדובר באתגר נפשי לא פשוט -בעיקר עבור ילדים - לשוב לשגרה אחרי הטלטלה הנוראה שהם עברו.

"הדבר הכי חשוב לילדים זה לא רק מה שקרה להם, אלא זו הדרך שבה הם מתקבלים בחזרה ומנוהלים על ידי המבוגרים בחייהם. חשוב לשמור אותם יציבים ולתת להם את ההזדמנות להביע את עצמם ובתקווה להרגיע אותם", אמר המומחה.

בתה של יוכבד ליפשיץ ששוחררה על ידי חמאס אמרה כי אימה חווה "ערבוב של רגשות" אחרי "החוויה המחרידה של החזקה עמוקה מתחת לאדמה, מבודדת ובחושך" אמרה בתה.

"מה שאנחנו יודעים אחרי השבי הוא שאנשים עוברים תהליך שבו דברים לעתים קרובות מאוד מעיקים וקצת מבלבלים בהתחלה", אמר ד"ר גרינברג.

"ואז עם הזמן, אם יש להם תמיכה טובה, רוב האנשים מתחילים להתאושש ולהגיע שוב לאיזשהו מצב יציב. לעתים קרובות, אנחנו מדברים על כך שהם עברו כמו מטוטלת של חוויות שבהן מצד אחד, יש להם את האופוריה הגדולה הזו שהם שוחררו והם התאחדו עם החברים והאהובים שלהם" אך מצד שני "הם גם נמצאים בסביבה המלחיצה להפליא שבה אנשים שואלים שאלות כל הזמן ולעיתים קרובות הם נמצאים באור הזרקורים הציבורי, לפחות לתקופה מסוימת. וזה יכול להיות די מעיק", הדגיש עוד.

המומחה אמר כי כל אחד מן המשוחררים עלול להגיב לסיטואציה החדשה בצורה שונה, אך הדגיש בדבריו כי הדבר החשוב ביותר הוא לתת להם את הזמן שהם צריכים כדי לעכל את מה שהם עברו לקראת חזרתם לשגרת החיים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות