הכסף האמריקאי 

פקיד במשרד ההגנה האוקראיני גרף לכיסו 40 מיליון דולר; כך עבדה השיטה

בעוד אוקראינה מפסידה את המלחמה בחזית המזרחית ומדשדשת בהתקדמות שלה בשדה הקרב, חושפים האוקראינים פרשיית שחיתות ענקית במסגרתה הצליח פקיד במשרד ההגנה לגרוף לכיסו הון עתק של 40 מיליון דולרים | החשוד נעצר והוא פועל להשיב את הכסף, אומרות הרשויות (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הלחימה באוקראינה (צילום: צבא אוקראינה)

באוקראינה נחשפה בימים האחרונים פרשיית שחיתות ענקית, במסגרתה הצליח פקיד במשרד ההגנה לגרוף לכיסו סכום עתק של 40 מיליון דולרים כתוצאה מתרגיל ערמומי שביצע בתהליך רכישת תחמושת.

הדיווח מגיע ברקע חוסר היכולת של גורמים בממשל ביידן לאשר חבילת סיוע נוספת לאוקראינים, לאחר שהקונגרס שנשלט חלקית על ידי הרפובליקנים מעכב את אישור התקציב המיוחד. הדיווחים על שחיתות בצמרת הממשל האוקראיני אינם מסייעים בלשון המעטה למאמצים הדיפלומטים מול ארה"ב.

משטרת אוקראינה הודיעה ביום שישי על מעצרו של הפקיד שלפי החשד מעל בכספים בסכום הנ"ל באמצעות הליך רכישה של פגזי ארטילריה, ברקע המלחמה ברוסיה שנמשכת כבר כשנתיים.

נשיא אוקראינה זלנסקי פועל בחודשים האחרונים "לנקות את האורוות", לאור טענות על שחיתות שעלו כנגד פקידים במדינה. המהלך החל עם פיטוריו בספטמבר האחרון של שר ההגנה היהודי אלכסיי רזניקוב, לאחר שגם כנגדו עלו שמועות אודות שחיתות במסגרת תהליכי רכישה של ציוד צבאי.

לפי הדיווחים, המחסור בפגזים בימים האחרונים הוביל את האוקראינים לבצע תחקיר עומק, במהלכו נחשפה פרשיית השחיתות.

לפי המשטרה, הפקיד סגר חוזה עם חברה יצרנית על רכישה של פגזי ארטילריה לצורך המלחמה בצבאו של פוטין, כאשר במקביל הצליח גורם אחר במשרד ההגנה לסגור חוזה חדש לרכישה של אותה כמות פגזים, בהנחה של 30% ובאספקה מהירה יותר. בעוד החוזה השני נחתם, הותיר הפקיד את החוזה הראשון על כנו והכסף שנמסר עבור רכישת הפגזים על סך כ-40 מיליון דולרים הועבר לגורם שלישי ששימש כמתווך ושיתף פעולה עם הפקיד המושחת. הפגזים סופקו דרך החוזה החדש, ו-40 מיליון הדולרים נעלמו.

אוקראינה מתמודדת בימים האחרונים עם מחסור, בין השאר בפגזי ארטילריה, ברקע הטענות כי זלנסקי אינו מצליח להשיג התקדמות במתקפת הנגד שמדשדשת יותר מתמיד. תופעת ה'דשדוש' הוסברה בין השאר בשל מחסור בפגזי ארטילריה. "אנחנו כבר לא יכולים להתקדם כשאין לנו מה לירות", אמר יהור צ'רנב, סגן יו"ר הוועדה לביטחון לאומי, הגנה ומודיעין של הפרלמנט האוקראיני, בראיון ביום שישי.

כנגד הפקיד הנ"ל נפתחה חקירה, אם יורשע הוא צפוי לשבת בכלא האוקראיני במשך כחמש עשרה שנה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר