שנתיים למלחמה

זלנסקי נושם לרווחה: זהו הסכום האסטרונומי שתקבל אוקראינה 

האיחוד האירופי הגיע להסכמות עם הונגריה שעיכבה את הכספים ואוקראינה תקבל סכום עתק לצורך מלחמתה ברוסיה | בארה"ב הכספים טרם אושרו אבל ההערכות כי הכסף שיתקבל מהאיחוד יסייע לאוקראינה במתקפת הנגד שנכשלה עד כה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מרוצה. ולדימיר זלנסקי (צילום: shutterstock)

לאחר תקופה ארוכה שהכספים מהאיחוד האירופי נתקעו בכספות של הארגון בגלל לחץ של הונגריה, האיחוד הודיע היום על הגעה להסכמות מול האחרונה והכספים יועברו לזלנסקי.

במהלך טקס ההשבעה של נשיא ארגנטינה הנכנס חאבייר מיליי, נצפו במפתיע אורבן וזלנסקי משוחחים כשני ידידים וותיקים והתמונות העלו תהיות, לאור המתיחות בין השניים בגלל סירובו של ראש ממשלת הונגריה אורבן לחתום על העברת הכספים לאוקראינה.

היום (חמישי), הודיע האיחוד האירופי כי הבעיה נפתרה. "כל 27 המנהיגים הסכימו על חבילת תמיכה נוספת של 50 מיליארד אירו לאוקראינה במסגרת תקציב האיחוד האירופי", אמר נשיא המועצה האירופית, צ'רלס מישל, שעה קלה לאחר הפגישה עם אורבן. "זה נועל מימון יציב, ארוך טווח וצפוי. האיחוד האירופי לוקח מנהיגות ואחריות בתמיכה באוקראינה; אנחנו יודעים מה עומד על כף המאזניים", אמר מישל.

בשלב זה טרם התברר מה גרם לוויקטור אורבן לוותר על הווטו שלו שהיה נחרץ עד כה. למרות דרישותיו לאפשרות של הטלת ווטו חד שנתי על המימון, בקשותיו נדחו על ידי מדינות האיחוד, אך נמסר כי תהיה יותר שקיפות אודות הכספים שמועברים לאוקראינה, לאור טענות על שחיתות בפסגת המערכת הצבאית.

בהתאם להסכם שנחתם, הנציבות האירופית שנחשבת לזרוע המבצעת של הארגון תספק דוחות שנתיים אודות הכספים שהועברו לאוקראינה, כך יוכלו שגרירי המדינות לעיין במסמכים ולשלול חשדות לשחיתות.

ויקטור אורבן (צילום: shutterstock)

עד כה היה נחשב אורבן לגורם הקרוב ביותר לוולדימיר פוטין באיחוד האירופי, ומדינות הארגון שוברות את הראש לא פעם מול המנהיג ההונגרי. לאחרונה התדרדרו היחסים בין הונגריה לרוסיה ויש להניח כי ההחלטה לאשר את המימון קשורה למתיחות.

למרות שבכל הנוגע לאיחוד האירופי הבעיות של אוקראינה אכן נפתרו, ביחס לארצות הברית המצב שונה. עד כה לא אושרה חבילת סיוע בקונגרס עבור אוקראינה, בגלל מחלוקות סביב סוגיית הגבולות מול מקסיקו.

מי שעוד סבלה מהמתיחות בין רפובליקנים לדמוקרטים היא ישראל, אך בשלב זה הוחלט כבר פעמיים במחלקת המדינה של ארצות הברית לעקוף את הקונגרס, אם כי בסכומים נמוכים בהרבה מהחבילה הגדולה על סך כ-14 מיליארד דולר, שעדיין ממתינה לאישור.

בתגובה להחלטה אמר זלנסקי כי הוא "אסיר תודה למנהיגי האיחוד האירופי על העברת 50 מיליארד אירו לשנים 2024-2027".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר