מסע אל הירח 

החללית של מאסק שיגרה נחתת לירח, זה הזמן שייקח לה להגיע 

חברה אמריקאית שיגרה הבוקר נחתת ירח באמצעות חללית של המיליארדר אילון מאסק, אם המשימה תצלח תהיה זו החללית האמריקאית הראשונה שתעשה זאת מאז 1972 | זה הזמן שצפוי לקחת המסע בדרך אל הירח (בעולם)  

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
רגע ההיפרדות של הנחתת מפלקון-9 (צילום מסך טוויטר spacex)

לפנות בוקר של יום חמישי, שוגרה בהצלחה חללית של חברת SpaceX בבעלות המיליארדר אילון מאסק. אם תצליח במשימתה להגיע לירח היא תעשה היסטוריה שכן תהיה זו החללית האמריקאית הראשונה שעושה זאת מאז 1972.

זה גם יהיה המאמץ האחרון להגיע לירח בחתיכה אחת. ניסיונות קודמים, בהם גם הפרויקט הישראלי "בראשית", נכשלו בניסיון והחללית הישראלית הקטנה התרסקה על סלעי הירח.

החברה האמריקאית שלקחה על עצמה על המשימה, Intuitive Machines of Houston, אופטימית באשר לתוצאות.

"אני מרגיש די בטוח שאנחנו הולכים להצליח בנגיעה רכה על הירח", אמר סטיבן אלטמוס, נשיא ומנכ"ל החברה בראיון ל'טיימס'. "עשינו את הבדיקות. בדקנו ובדקנו ובדקנו. כמה בדיקות שיכולנו לעשות", הדגיש.

נאס"א מצידה היא הלקוחה העיקרית של החברה האזרחית, והיא שילמה לה סכום עתק של 118 מיליון דולרים של "דמי משלוח" לירח. בחבילה של נאס"א ניתן למצוא "מצלמת סטריאו לבחון את פלומת האבק הנרקמת במהלך הנחיתה ומקלט רדיו כדי למדוד את ההשפעות של חלקיקים טעונים על אותות רדיו על פני הירח", לפי תיאור של ה'טיימס'.

לקוחות נוספים שיגרו "פריט אומנותי", או מצלמה שנבנתה על ידי סטודנטים מאוניברסיטת  אמברי-רידל אווירונאוטיקה בדייטונה ביץ', פלורידה.

יודגש כי נאס"א שילמה את סכום העתק למרות שישנם סיכויים לא מבוטלים שהמהלך ייכשל בסופו של דבר, בדיוק כפי שאירע לחללית הישראלית.

בשעה 1:05 לפנות בוקר שעון מזרח, רקטת SpaceX Falcon 9 של מאסק שוגרה עם הנחתת "אודיסיאה" מבסיס נאס"א בפלורידה, ושלחה את המתקן במסלול ישיר לעבר הירח. כשעה לאחר מכן התבשרו בחדר הבקרה שהנחתת נפרדה בהצלחה מהחללית ושמערכותיה עובדות כצפוי.

הנחתת עצמה קטנה יחסית בממדיה. בגובה של כארבע מטרים ורוחב של 1.5 מטר, היא בערך בגודל של "מתקן טלפון בריטי ישן" מתארים בציוריות ב'טיימס'.

בהמשך, לאחר מסע של שבוע מכדור הארץ, הנחתת תיכנס למסלול סביב הירח בגובה של כמאה קילומטרים. 24 שעות לאחר מכן תפעיל הנחתת את המנוע שלה כדי להתחיל את תהליך הירידה. שעה לאחר מכן, אם הכל ילך כשורה, תיגע הנחתת באדמת הירח ליד מכתש בשם Malapert A, כ-300 קילומטר מהקוטב הדרומי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר