המקל והגזר 

התרגיל שעשה ממשל ביידן לקונגרס כדי להעביר נשק לישראל  

ארה"ב העבירה לישראל נשק רב במסגרת סמכויות מיוחדות של הבית הלבן מאז החלה המלחמה בשבעה באוקטובר | בנוסף לשתי העברות הנשק לצורכן עקף הבית הלבן את הקונגרס, מסתבר שישנם מנגנונים נוספים שאפשרו העברה של עשרות אלפי פצצות וחימושים (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
נשיא ארה"ב ביידן (צילום: shutterstock)

ברקע הדיווחים על לחץ מצד גורמים במפלגה הדמוקרטית בכדי להגביל את ייצוא הנשק לישראל, מתברר כי ארה"ב עשתה שימוש במנגנונים שונים כדי להעביר אמל"ח לישראל ללא צורך באישור הקונגרס. כך עלה אמש (רביעי) מדיווח ב'וול סטריט ג'ורנל'.

לפי העיתון, ארה"ב שלחה לישראל מתחילת המלחמה "עשרות אלפי כלי נשק, כולל פצצות ותחמושת מונחית מדויקת" תוך שהיא עושה שימוש בנהלים ומנגנונים פנימיים שאיפשרו את המהלך ללא צורך באישור הקונגרס.

גורמים אמריקאים הוסיפו כי אותם נהלים הסתירו במידה רבה את התמיכה של ארה"ב לישראל בתחום הנשק.

למרות שהממשל פרסם אודות שתי העברות של נשק לישראל אותן ביצע ללא אישור הקונגרס תוך שימוש במנגנון עקיפה, בפועל בוצעו יותר מ-100 העברות בודדות של נשק, אומרים עוד ב'וול סטריט'.

המנגנונים המיוחדים כללו "משיכה ממאגרי ארה"ב, האצת משלוחים שאושרו בעבר ושליחת נשק בקבוצות קטנות יותר שיורדות מתחת לסף מחיר המחייב את הממשל להודיע ​​לקונגרס, על פי גורמים אמריקאים בהווה ובעבר".

פקידים ומחוקקים אמרו שהמנגנונים בהם עשה ממשל ביידן שימוש בכדי להעביר נשק לישראל מנעו ביקורת על הממשל, בעיקר מצד הדמוקרטים בקונגרס.

בפועל, מספר מחוקקים דמוקרטים היו מעוניינים שביידן יעשה שימוש בקלף המיקוח של ייצוא הנשק מול ישראל לצורך הפעלת לחץ על נתניהו וממשלתו.

עוד עולה כי ישנם כיום 600 תיקים פעילים של העברה צבאית פוטנציאלית או מכירות בשווי של יותר מ-23 מיליארד דולר בין ארה"ב לישראל, אמרו גורמים במחלקת המדינה.

דובר מחלקת המדינה הכחיש את הדיווח: "פעלנו על פי הנהלים שהקונגרס עצמו ציין כדי לשמור על חבריו מעודכנים ותדרכנו בקביעות את חברי הקונגרס גם כאשר הודעה רשמית אינה דרישה משפטית", אמר דובר מחלקת המדינה מתיו מילר בהצהרה, והוסיף כי "הטענה שחילקנו תיקים כך שהם יורדים מתחת לסף הקבוע בחוק או שלא הצלחנו לתקשר כראוי לשותפים בקונגרס הם שקריים באופן חד משמעי", אמר הדובר.

לפי המסמך ב'וול סטריט ג'ורנל' האסטרטגיה העיקרית של ארה"ב בכדי להעביר נשק ללא צורך באישור היה לחלק את משלוחי הנשק לכמויות קטנות באופן שסכומם הפרטני אינו נצרך לאישור רשמי מהקונגרס.

יצוין כי הבית הלבן לא נענה לפניות הכתבים בנושא.

בכתבת ה'וול סטריט' נכתב כי הנשק שסופק על ידי ארה"ב מאז תחילת מלחמת עזה כולל לפחות 23,000 כלי נשק מונחים מדויקים, כולל טילי אוויר-קרקע של Hellfire, מל"טים וערכות תחמושת מתקיפה ישירה, שהופכים פצצות לא מונחות לפצצות "חכמות", יחד עם כלי נשק דומים אחרים, אמרו גורמים אמריקאים". עוד קיבלה ישראל 58,000 פגזי ארטילריה ותחמושת 155 מ"מ לצורך מערכת כיפת ברזל.

רק בחודש האחרון סיפקה ארצות הברית כ-1,000 אמצעי לחימה מונחים מדויקים ופגזי ארטילריה, למרות שרוב מוחלט של התחמושת שסופק לישראל יצא כבר בחודש הראשון למלחמה ולאחר מכן הייתה האטה במשלוחים בגלל צורך אמריקני.

גורם צבאי ישראלי סיכם זאת במילותיו: "אין שום דבר שישראל יכולה לומר שהיא לא קיבלה. ישראל קיבלה בעצם את מה שהיא צריכה. כשמסתכלים אל העתיד, אני לא חושב שזה בהכרח יישאר ככה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר