תומכי חמאס בחליפות 

משבר מדיני: נורבגיה ואירלנד מכירות ב"מדינת פלסטין" - ספרד בדרך 

משרד החוץ הנורבגי הודיע היום כי ארצו מכירה במדינת פלסטין, ברקע טבח השבעה באוקטובר ומלחמת ישראל בעזה | בהמשך להודעות קודמות בנושא זה, אירלנד וספרד הודיעו כי גם הן יצהירו בקרוב על הכרתן במדינה פלסטינית | שר החוץ מחזיר את השגרירים בתגובה (חדשות, מדיני)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"ד באייר תשפ"ד | 22.05.24
הודעת משרד החוץ בנורבגיה, הבוקר (צילום: משרד החוץ הנורבגי)

במה שנראה כמשבר מדיני מתגלגל בין ישראל למדינות אירופה, נורבגיה הודיעה הבוקר (רביעי) על הכרתה במדינת פלסטין. דקות ספורות לאחר מכן, הודיעה ראש ממשלת אירלנד באופן רשמי: "מכירים בפלסטין".

כבר לפני מספר חודשים הודיעו מספר מדינות, בהן ספרד, אירלנד, נורבגיה ומלטה על רצונן להכיר במדינה פלסטינית, כצעד נגד ישראל על פעולותיה בעזה, זאת למרות שהמדינה אינה מוכרת באופן רשמי כחברה באו"ם.

בהודעת משרד החוץ הנורבגי הבוקר נכתב: "נורבגיה מכירה בפלסטין כמדינה, בהתאם לחוק הבינלאומי ולהחלטות הרלוונטיות של מועצת הביטחון של האו"ם. המשמעות היא שנורווגיה תראה בפלסטין מדינה עצמאית עם זכויות וחובות הכרוכות בכך".

בעוד האירוע המדיני עדיין מתגלגל, ראש ממשלת אירלנד האריס הודיעה: "אירלנד תכיר במדינה פלסטינית. בטוח שמדינות נוספות יצטרפו אלינו, ומצפה מהן לנקוט בצעד דומה בשבועות הקרובים".

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס הודיע גם הוא תוך זמן קצר: "נכיר במדינה פלסטינית ב-28 במאי".

בתגובה, שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיידית לישראל להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד ונורבגיה על רקע החלטת מדינות אלה להודיע על הכרתם במדינה פלסטינית: "אני שולח היום מסר חד וברור - ישראל לא תבליג מול מי שחותרים תחת ריבונותה ומסכנים את ביטחונה".

"אירלנד ונורווגיה מתכוונות לשלוח היום מסר לפלסטינים ולכל העולם: הטרור משתלם. אחרי שארגון הטרור חמאס ביצע את הטבח הגדול ביותר של יהודים מאז השואה, אחרי שביצע את פשעי המין המחרידים שראה העולם, מדינות אלו בחרו לתת פרס לחמאס ולאיראן ולהכיר במדינה פלסטינית", כתב השר כ"ץ.

"הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות ה-7/10. הוא אף פגיעה במאמצים להשבת 128 החטופות והחטופים - זו רוח גבית לג'יהאדיסטים של החמאס ולאיראן, שמרחיקה את הסיכוי לשלום ומערערת על זכותה של ישראל להגנה עצמית.

אני שולח היום מסר חד לאירלנד ונורווגיה: ישראל לא תעבור על כך בשתיקה. הוריתי זה עתה על החזרת שגרירי ישראל מדבלין ואוסלו לישראל להתייעצויות דחופות בירושלים. לצעד הנמהר של שתי המדינות יהיו השלכות חמורות נוספות. במידה וספרד תממש את כוונתה להכיר במדינה פלשתינית יינקט נגדה צעד דומה.

מצעד האיוולת האירי-נורווגי לא מרתיע אותנו, אנו נחושים להשיג את מטרותינו: השבת הבטחון לאזרחינו מיטוט החמאס והשבת החטופים. אין מטרות צודקות מאלו", סיים השר את דבריו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות