ההפגנה הערב | פרסום ראשון

גדולי ראשי הישיבות הספרדיות בקריאה נגד ההפגנה: "אין ליטול חלק; לא להתערב עמהם"

במכתב שיצא בשעה זו עליו חתומים גדולי ראשי הישיבות הספרדיות, הובהר כי אין להשתתף בהפגנת הימין המתוכננת להתקיים הערב בירושלים | ראשי הישיבות כותבים במכתב: "הדבר פשוט שאין ליראי השם ליטול חלק בהפגנות שלהם ולהתערב עמהם" | המכתב המלא (חדשות חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
ראש ישיבת פורת יוסף, הגר"מ צדקה (שלומי כהן, כיכר השבת)

הפגנת הימין שתחל בעוד שעה קלה (חמישי) בירושלים: גדולי ראשי הישיבות הספרדים, הוציאו כעת מכתב בו הם אסורים להשתתף בהפגנה.

לאחר הסערה שהתחוללה הבוקר עם פרסום המאמר ב'יתד נאמן', שקרא לא ללכת הערב להפגנת המיליון המתוכננת של הימין - בעד הרפורמה המשפטית. כעת, מצטרפים גד גדולי ראש הישיבות.

על המכתב חתומים, ראש ישיבת פורת יוסף הגאון רבי משה צדקה, ראש ישיבת זוהר התורה הגאון רבי בצלאל טולדנו, ראש ישיבת אור אליצור וראב"ד בני ברק הגאון רבי מסעוד בן שמעון, ראש ישיבת יקיר ירושלים הגאון רבי יהודה כהן וראש ישיבת ראשית חכמה הגאון רבי בן ציון אטון.

בפתח המכתב כותבים ראשי הישיבות: "ידוע ומפורסם כי גדולי ישראל בכל השנים לחמו כנגד גזירות בג"ץ שפגעו בשמירת התורה ובציבור שומרי התורה בארץ הקודש. אך יחד עם זאת, הננו להבהיר את דעת תורתינו הקדושה, כי הדבר פשוט שאין ליראי ה' בני הציבור החרדי ליטול חלק בהפגנות שלהם ולהתערב עמהם, או שאר התארגנויות שונות שאינן בהוראת והכוונת רבותינו גדולי ישראל ראשי הישיבות שליט"א".

עוד כתבו ראשי הישיבות: "ובעת הזאת שהחושך יכסה ארץ והיצר וחילותיו פועלים לטשטוש הגבולות והשקפת התורה הצרופה, עלינו להקפיד ביתר שאת לא לסטות מהגדרים שהעמידו רבותינו מצוקי ארץ. ובזכות שמירת התורה וחיזוק החומות, נזכה שיקויים בנו "השיבה שופטייך כבראשונה" בגאולה השלימה מהרה".

כזכור וכפי שדווח מוקדם יותר היום ב'כיכר השבת', ביטאון 'דגל התורה', 'יתד נאמן', יצא הבוקר במאמר מערכת חריף וחריג נגד השתתפות בני הציבור החרדי ב'הפגנת המיליון' הערב בעד רפורמת המשפט. ל'כיכר השבת' נודע כי המאמר נכתב בשיתוף עם בית ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין.

תחת הכותרת 'מה לכהן בבית הקברות', כותב ר' ישראל פרידמן בעמוד הראשון של העיתון: "אנחנו הולכים עם הימין בבירור בהוראת רבותינו, אבל לא שייכים ולא יוצאים למערכה משותפת. אנחנו בעד הרפורמה המשפטית ונגד ההשתלטות של הטרור הליברלי באופן דיקטטורי, על חיי העם".

בשלב זה יוצאים בביטאון 'דגל' למתקפה חריפה נגד השתתפות בהפגנה הערב: "אבל מי שהוא חרדי ידיר רגליו משם, גם אם משתפים פעולה זה מתוך ידיעה שזה כן יילכו שניים יחדיו, אבל כי לא נועדו.

"מי שיוצא להפגנות ימין, אינו נמנה על קהלנו, לא משלנו, נקודה. נשללה ממנו האזרחות של בית ה'. פג תוקף הדרכון", נכתב.

פרידמן הוסיף במאמר החריף: "אסור לתת לכשמותם לזרוע רוח רעה של טשטוש בקרבנו, אחרת חלילה, אנחנו עלולים לקצור סופה, אין מה לכהנים לעשות בבית הקברות".

כזכור, אמש דווח לראשונה ב'כיכר השבת' כי המפלגות החרדיות לא יקראו להגיע למחאות מחר בעד הרפורמה המשפטית, הפגנות המאורגנות על ידי הימין וזכו לכינוי 'הפגנת המיליון'.

אחד מראשי הסיעות החרדיות אמר בשיחה ל'כיכר השבת' כי "מהרגע הראשון אמרנו שבנושא הרפורמה אנחנו מובלים ולא מובילים. אין שום סיבה שנהיה במרכז הסערה.

לא בכדי אנחנו כמעט ולא מתראיינים בשבועות האחרונים. ובכלל, גדולי ישראל סבורים שלא מבטלים תורה של עשרות אלפי אברכים ותלמידי ישיבות בשביל הפגנה שלא קשורה לגזירות תורניות.״.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות