פרסום ראשון

דרמה: שבועיים לפני תחילת זמן אלול, ראש הישיבה הודיע לבחורים - "שיעור א' נסגר"

במכתב ארוך ומנומק הסביר ראש הישיבה לתלמידי שיעור א' כי בשל התנהגותם, הישיבה תסיר את 'מעמד בן ישיבה' בעוד שבועיים • מהנהלת הישיבה נמסר: "כל הבחורים ישובצו אי"ה בישיבה חדשה" | עולם הישיבות

איצלה כץ | כיכר השבת |
(צילום תמונת רקע יעקב לדרמן)

חשיפה: ראש ישיבת אור יהושע - נתיבות התורה בבית שמש הודיע לכלל תלמידי שיעור א' בישיבה, כי עליהם למצוא ישיבה חדשה עד לזמן אלול. בישיבה הודיעו לבחורים כי החל מזמן אלול הקרוב בעוד שבועיים, יוסר מהם מעמד בן ישיבה.

מבדיקת 'כיכר השבת' עולה כי התלמידים קיבלו את המכתב בשבוע שעבר - עם תחילת בין הזמנים אב וזמן קצר לאחר שהסתיימה תקופת הרישום לשנה"ל הבאה. ראש הישיבה שלח מכתב ארוך ומנומק לתלמידי שיעור א' ובו הוא גולל את המאמצים המיוחדים שהישיבה השקיעה בגידולם ובצמיחתם של תלמידי שיעור א'.

"בלב כבד אני נאלץ לשגר אליך מכתב זה" פותח ראש הישיבה את מכתבו. "התקבלת לישיבתנו ישיבת נתיבות התורה לפני קצת למעלה משנה, ביחד עם יתר חבריך לשיעור א'. למרבה הצער, חרף כל מאמצינו לקדם שיעור זה בתורה ויר"ש, לא עלה הדבר בידנו".

ראש הישיבה מספר בצער על כישלונו עם התלמידים: "האמת צריכה להיאמר שהבחורים בשיעור א' לא סיפקו לנו את האפשרות להצליח איתם". הוא הוסיף: "נהגנו בסבלנות אין קץ עם כל בחור ובחור מתוך הבנה שלכל בחור ישנן התמודדויות וקשיים שמונעים ממנו במידה רבה לתפקד כיאות".

"אע"פ שהתנהלות זו של אריכת אפים עם שיעור שלם והעלמת עין מהתנהגות שאינה הולמת - הזיקה לא מעט לבחורים האחרים בהיותם מושפעים מכך" כותב רה"י ומיד מוסיף: "מכל מקום ביודענו היטב שכל בחור ובחור מהווה עולם בפני עצמו החלטנו להשקיע את כל הכוחות על מנת לקדם כל בחור ובחור לפי מה שהוא".

רה"י פירט את ההשקעה המרובה: "כידוע לכם, אע"פ שהרה"ג שלמה לינצ'נר שליט"א מסר שיעור לבחורים המבוגרים של הקיבוץ – הוא נתבקש להתמסר כליל לתלמידי שיעור א'. הוא השקיע את כל כוחותיו וכשרונותיו הברוכים על מנת להאהיב על תלמידי שיעור א' את הלימוד".

"הוא יזם מבצעים והישיבה השקיעה משאבים רבים על מנת לממן מבצעים אלו – כל זאת כדי לתגמל את הבחורים ולהגביר אצלם מוטיבציה להתעלות בתורה ויר"ש" הוסיף.

"צירפנו צוות מיוחד לשיעור א"

"למרבה הצער כל המאמצים הללו העלו חרס" כותה רה"י. "הישיבה לא הרימה ידים מאחר שעוסקים בנפשות והוסיפה לצוות משגיח מוכשר שיודע למצוא מסילות ללבבם של בחורים נעדרי מוטיבציה - הרב אפרים פיינגולד שליט"א צורף לצוות הישיבה מיד לאחר חנוכה. הוא ניהל שיחות אישיות אין ספור עם כל בחור ובחור מתוך הבנה ללבבו אבל לא הצליח להביאםלבית המדרש".

"צורף מגיד שיעור חדש במיוחד עבור שיעור מאתגר זה – הרה"ג יהושע שלזינגר שליט"א. קשה לתאר במילים את ההשקעה הרבה שהשקיע בהכנת השיעור וסיכומים נלווים וכו'... – אבל כפי שהנכם יודעים היטב, לא זכה לשיתוף פעולה מצד הבחורים. במשך שנה תמימה עשינו כל מאמץ למרות הקשיים הכבדים מנשוא כדי לקדם את הבחורים שבשיעור זה אבל מתברר שבמתכונת זו ובמסגרת זו אין הבחורים מצליחים לפתוח "דף חדש".

לא נותרה ברירה

"לא נותרה כל ברירה כי אם לסגור את השיעור ולהמליץ לכל בחור לפתוח דף חדש במסגרת אחרת" מגיע הגר"י רובינשטיין לשורת המחץ. "במסגרתנו ראינו באופן הברור ביותר שאין כל סיכוי שהבחורים יפתחו דף חדש".

"כידוע לכולנו כאשר אין בחור מתעלה בתורה ויר"ש ממילא הוא יורד – כך למרבה הצער קורה עם קבוצה זו. נמצא שבמסגרתנו הבחורים בשיעור זה רק יורדים בתורה ויר"ש – שזהו מצב שלא מאפשר כל ברירה אחרת כי אם לסגור את השיעור" הוסיף.

"למרות שאין כל ספק שצעד זה מחוייב המציאות – מכל מקום בשל כובד האחריות בקבלת החלטה מעין זו, נועצתי באחד מגדולי הדור (הגרמ"ה הירש. א"כ) והוא הסכים שאין מנוס מלסגור את השיעור ולהמליץ לבחורים שימצאו לעצמם מסגרות אחרות".

לפנים משורת הדין (???)

ראש הישיבה מתנער מאחרויותו לגורל הבחורים אותם קיבל לפני שנה וטוען כי ידאג להם לפנים משורת הדין למסגרות חדשות: "אע"פ שאין לישיבה כל מחוייבות למצוא עבור הבחורים מקומות שיסכימו לקבלם – מ"מ הישיבה בהחלט תשתדל לסייע בידם".

"מי שמבקש שהישיבה תסייע לו בענין זה, מתבקש ליצור קשר בדחיפות עם הרב חיים שלמה גולדברג שליט"א (כאן הופיע מספר הטלפון. א"כ) ולבקש את עזרתו במציאת מקום מתאים.

הסרת מעמד בן ישיבה

"כאמור" כותב רה"י, "החל מר"ח אלול הבחורים לא יהיו רשומים ברשימות הישיבה ולא ידווחו לועד הישיבות, אם כל המשתמע מכך. משום כך חשוב עד מאד שיזדרזו להיעזר בסיועו של הרב גולדברג שליט"א ולוודא את רישומם בישיבה אחרת כדי שלא לאבד את המעמד של תורתו אומנותו".

ראש הישיבה חותם את מכתבו בצער: "אני חותם אמנם בצער על כך שהנני נאלץ לסגור את השיעור אולם מאידך מתוך הכרה שכל מה שרק ניתן היה לעשות כדי שלא להגיע למצב זה – נעשה".

הזעם בישיבה

בחורים משיעור א', שקיבלו את המכתב, זעמו בשיחה ל'כיכר השבת': "איך ייתכן ששלושה שבועות לפני תחילת הזמן מודיעים לבחורים שאין להם ישיבה לזמן הבא?".

בחור נוסף הביע את כאבו: "אני מסכים עם ראש הישיבה שישנם בחורים שהורידו את רמת השיעור, אבל בשביל זה להעיף ולסלק את שאר הבחורים? ובכלל, מה זה האיום הזה של הסרת מעמד בן ישיבה?".

כותב השורות שוחח עם גורמים בהנהלת הישיבה שעמדו על כך כי הישיבה אינה מפקירה את הבחורים: "אנו במגעים עם מספר ישיבות. חלקם הסכימו לקבל את כל תלמידי שיעור א' כמקשה אחת".

אולם, לאחר השיחה עם צוות ההנהלה, שוחחנו עם תלמיד בשיעור א' שעמד על כך כי אף גורם בישיבה לא יצר עימו קשר עד לרגע זה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר