השיחה המלאה של 'הגדולים'

"כשרבי אלחנן שאל אותי - אדם הראשון היה גוי או יהודי?" | צפו בתיעוד מיוחד

למרות החלוקת הפוליטית בין 'דגל התורה' לחסידות ויז'ניץ, במהלך 'השבעה' של האדמו"ר מויז'ניץ על פטירת אחותו, עלו לנחמו בזה אחר זה חברי מועצת גדולי התורה של 'דגל' | הגרב"ד פוברסקי ניחמו במשך דקות ארוכות וכעת נחשף ב'כיכר השבת' התמלול המלא של השיחה המרתקת בין השניים • צפו (חדשות חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרב"ד פוברסקי בניחום אבלים

למרות הפילוג הפוליטי שנוצר במערכת הבחירות הנוכחית, בין 'דגל התורה' לבין חסידות ויז'ניץ, בעיקר בערים אלעד ובית שמש, גדולי ישראל הליטאיים עלו בזה אחר זה לנחם את האדמו"ר מויז'ניץ, שישב שבעה על פטירת אחותו, הרבנית מסקווירא.

כפי שדווח מוקדם יותר היום, הגרמ"ה הירש עלה לנחם את האדמו"ר ולפניו הגיע גם חבר המועצת הגאון רבי מאיר צבי ברגמן. "כיכר השבת", חושף הערב (ראשון) תיעוד מיוחד וארוך מהשיחה המלאה בין האדמו"ר מויז'ניץ להגרב"ד פוברסקי.

התמלול המלא

האדמו"ר מויזניץ: של איזה רב'ה מתלמידי הבעל שם אתם נכדים?

ראש הישיבה: רבי מיכל זלוטשובער.

האדמו"ר מויזניץ: רבי מיכל זלוטשובער?

ראש הישיבה: כן כן, היה לו חתן הסטפנער מגיד.

האדמו"ר מויזניץ: ודאי כן, כן.

ראש הישיבה: קראו לו דוד דוב, דוד בער, לסבא שלי [רבי דוד דוב קרייזר חמיו של מרן הגר''ד פוברסקי זצ''ל] קראו דוד בער על שמו, אבל לי לא יכלו לקרוא דוד, לאבא שלי קראו דוד, אז נשאר שמי בער.

השיחה המלאה | צפו

האדמו"ר מויזניץ: יש לכם שני שמות לא?

ראש הישיבה: ברוך בער, הסבא שלי אמר גם ברוך יהיה..

האדמו"ר מויזניץ: אתם כבר חמישים שנה ראש ישיבה

ראש הישיבה: יותר, כשבעים שנה.

האדמו"ר מויזניץ: שבעים זה סוד.

ראש הישיבה: משנת תשט"ו.

האדמו"ר מויזניץ: לפני הרב שך היה הפוניבזער רב'?

ראש הישיבה: הרב שך הגיע אחר כך, בתחילה היה רבי שמואל רוזובסקי הוא הגיע בשנת תש"ד, ואבא שלי רבי דוד הגיע שנה אחריו בתש"ה.

האדמו"ר מויזניץ: שמעתי מעשה, מעשה עם שמייכעל הגיע אבא עם ילד לחזון איש שהילד בלע מטבע מה עושים עם זה, אמר להם תלכו לפוניבזער רב' הוא מומחה להוציא מטבעות ממקומות שאף אחד אחר אינו יכול, כולם חייכו והילד גם צחק והמטבע יצא.

ראש הישיבה: בשעה שישבתי שבעה על אמא שלי הגיע הסטייפלר לניחום אבלים, שאלתי אותו יש נשים צדקניות, מה קורה שם בעולם הבא יש עזרת נשים? הוא אמר שאינו יודע

כתוב בחז''ל למה נסמכה מיתת מרים לפרה אדומה לומר לך כשם שחטאת מכפרת כך מיתת צדיקים מכפרת. והנה מיתת מרים כתובה בתורה בפרשת חוקת, ונסמכה לפרה אדומה, ופרה אדומה הרי מכפרת, ומדוע לא נכתבה בויקרא יחד עם כל הקרבנות, למה בפרשת חוקת, ולמה הסמיכו מיתת מרים דוקא לפרה אדומה ולא לקרבן חטאת, אמרתי פשט, בדרך כלל תמיד קרבנות מביאים לבית המקדש, אבל פרה אדומה עושים בחוץ, בהר המשחה, אבל זה לנוכח אהל מועד, אנשים יושבים בישיבה ולומדים, אבל נשים עומדות במטבח, אבל הם צריכות לחשוב שכל מעשיהן יהיו לנוכח אהל מועד, זה הכח של אשה צדקנית.

יתכן שגם בעולם הבא יש דבר כזה, יש נשמות של נשים, אומרים ב'קל מלא רחמים' נשמת צדיקים וצדקניות שבגן עדן.

האדמו"ר מויזניץ: עוד שמעתי מעשה על הפוניבזער רב' זכרונו לברכה זה מוראדיג איך הוא חיפש את הטובה של כל המוסדות של כל הבתי חינוך, הוא הלך ליהודי בחוץ לארץ, והוא ביקש לתת רק למוסד ציוני בלי זקנים ובלי פיאות, והרב הסכים, הוא נתן לו סכום גדול, אחר כך הוא בא לראות מה עשו בכסף שלו, והרב הראה לו את המוסד לבנות, להם אין זקן ופיאות, העיקר לעשות דברים טובים. ברוך ה' אני חושב שזו הישיבה הגדולה הראשונה פוניבז' זו הישיבה הגדולה ביותר זה כח מיוחד.

הרה''צ רבי יעקב מרדכי הגר: הראש ישיבה להבדיל בין חיים לחיים, היה מאוד קרוב עם האבא [של הרבי] עם הישועות משה.

האדמו"ר מויזניץ: כן אני יודע מזה.

ראש הישיבה: הייתי בא לומר כאן כל שנה שיעור בעשרת ימי תשובה.

ראש הישיבה: רבי ברוך שטרנבוך הוא תלמיד, הוא חתן אצל ארנסטר.

אני הכרתי טוב את ה'דמשק אליעזר', הוא היה במלון באב"ד דיברתי איתו הרבה בלימוד, הוא היה מאוד גדול, הוא היה לפני הרבי הראשון כאן בארץ.

האדמו"ר מויזניץ: הראש ישיבה נולד כאן?

ראש הישיבה: בברנוביץ'. היה שם רבי אלחנן וסרמן, היה גם חסידי סלונים שם. כשהתחלתי ללמוד חומש רבי אלחנן [וסרמן] שאל אותי מה היה אדם הראשון יהודי או גוי, הייתי ילד כבן שלש, ואני עניתי, אני חושב שהוא היה גוי, למה אני אומר ככה, כי אם הוא יהודי לא היו גויים בעולם, מהיכן ישנם גויים, אבל האמת שהוא היה מלאך, יש לזה ראיה בשעה שהקב"ה ברא את אדם הראשון הוא אמר למלאכים נעשה אדם בצלמנו כדמותינו, אדם הראשון היה מלאך, והמלאכים היו משמשים אותו בגן עדן, בגן עדן יושבים מלאכים, כל המלאכים יש להם שמות, מיכאל, גבריאל, אדם הראשון שמו אדם, כי הוא המלאך היחידי שיש לו גם חלק מן האדמה, הקב"ה נתן לו שם אדם, והוא היה בגן עדן.

האדמו"ר מויזניץ: בספרי החסידות כתוב שאדם זה מלשון אדמה, וגם אדמה לעליון, שני הבחינות, זה הכל גדלות הבורא שני הבחינות

ראש הישיבה: ויזניץ זו חסידות גדולה וחשובה, ב''ה.

האדמו"ר מויזניץ: החזון איש זכרונו לברכה היה מאוד קרוב עם ויזניץ, הייתה הערכה גדולה. אני למדתי בישיבה בויזניץ אצל רבי ניסים קרליץ ורבי שאול ברזם. שהקב"ה יזכה אותנו ללכת בדרכיהם.

ראש הישיבה: נזכה לקבל משיח, מחכים למשיח. המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד.

האדמו"ר מויזניץ: אני מחתן היום נכד, אני לא יכול ללכת, אני אבקש מהראש ישיבה ברכה עבורם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר