כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
ריאיון מיוחד | צפו

השר בן גביר בריאיון בלעדי: לא יהיה הבדל בין מפגינים במאה שערים למפגינים בקפלן

חקיקת רפורמת המשפט; צמצום עילת הסבירות; ההפגנות ההמוניות ברחבי הארץ; התנהלות המשטרה בהפגנות; הדחת ניצב עמי אשד; מינוי מפכ"ל חדש; העימות עם אריה דרעי סביב חוק הרבנים הראשיים ורבני הערים; מחאת הטייסים והבן שקיבל זימן לקורס טייס | השר איתמר בן גביר בריאיון מיוחד לישי כהן (TV)

ישי כהן | כיכר השבת |
(צילום: יהודה אריה. עריכה: ידידיה כהן)

רגע לפני ההצבעה בקריאה שניה ושלישית על צמצום עילת הסבירות, השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, יו"ר 'עוצמה יהודית', מתארח בריאיון מיוחד ל'כיכר השבת' ומדבר על הנושאים הבוערים שעל סדר היום. מחקיקת רפורמת המשפט, ההפגנות הוסערות באיילון, התנהלות המשטרה, הדחת ניצב עמי אשד, החיכוך עם אריה דרעי והמאבק עם היועצת המשפטית לממשלה. צפו בריאיון המלא

גל הטרור והאלימות במגזר הערבי

את השר בן גביר אנחנו פוגשים במשרד לביטחון לאומי, שם הוא החליף את השר לשעבר עמר בר לב. בן גביר לא מסתיר את הסיפוק שלו שהחליף את בר לב: "יחי ההבדל, מבחינת המנהיגות. נתחיל עם הסיפור שמסמך את השינוי, מגיע מחבל לצפון תל אביב, מגיע אזרח ויורה בו פעם אחר עם, בקדנציה של בר לב זה היה מסתיים שלוקחים לו את הרכב ומסיים את הלילה במעצר, אצלי זה מסתיים בצל"ש, במצב של סיכון חיי אדם - חיסול".

אנחנו עוברים לדבר על גל הטרור: "אין זינוק במספר הנרצחים, מספר הנרצחים בנשה שעברה נכון לתקופה הזו - היה גדול יותר. איך אתה מוריד את העקומה? אתה מרתיע את האוייב, נכון להיום בחצי שנה שאנחנו כאן - יותר מ-150 מחבלים הרוגים, זה יותר מכל השנה שעברה. ועדיין, אני חושב שאפשר יותר, יותר סיכולים ממוקדים, יותר מחסומים בכבישים".

באשר למעצרים מנהליים, מעצרים שהוא התנגד אליהם בעבר וכיום מבקש בחקיקה רשות להורות על מעצרים מנהליים במסגרת המאבק בפשיעה במגזר הערבי, מסביר בן גביר: "אתה צודק לגמרי שאני בזמנו בואלפן שלך אמרתי שנאי נגד מעצרים מנהליים. אבל יש חריג, אבל כשאתה רואה שעושים מעצרים מנהליים על כל מיני נערים שעושים נזק לרכוש - אז כאן מדובר בעוד רצח ורצח במגזר הערבי. הפתרון זה להכניס את השב"כ לפעילות במגזר הערבי על מלא מלא ומעצרים מנהליים".

רפורמת המשפט

השר בן גביר מתייחס לצמצום עילת הסבירות ואומר: "זה יעבור בעז"ה, אבל זה מעט מידי, בואו לא נחגוג. אני חושב שעם כל הכבוד לעילת הסבירות, זה לא מספיק, אפשר להגיד שזה סיפתח, אבל זו לא רפורמת המשפט, הרפורמה המשפטית זה הוועדה למינוי שופטים, פסקת ההתגברות, חוק היועמ"שים. אסור לנו להסתפק בצמצום עילת הסבירות, ככל שזה תלוי בי זה רק צעד ראשון. אם יביאו את הוועדה למינוי שופטים וחוק היועמשים, ויגישו לי פסקת ההתגברות לא? יש על מה לדבר".

השר בן גביר בריאיון לישי כהן

"אני מרגיש שהיא תוקעת לי מקלות בגלגלים", הוסיף בן גביר באשר ליועצת המפשטית לממשלה, שלדבריו היה צריך לפטר אותה ביום הראשון לממשלה.

בן גביר מתייחס להמונים המפגינים ברחובות: "אני אומר להם שאני אוהב אותם אבל ישראל לא תהיה דיקטטורה אבל כן ישראל תתנהל כמו שמדינה נורמלית צריכה להתנהל".

באשר להפגנות והתנהלות המשטרה אומר השר לביטחון לאומי: "חייבים להודות, מה שרואים בשבועות האחרונים, גם באיילון, המדיניות שלי מתחילה לחלחל. רואים שינוי. ראינו ביום שלייש שמפנים כמה שיותר מפגינים ובית החולים לא היה מלא. המדיניות שלי זה בנחישות, בלי לשבור רגליים. יש כאן מדיניות, אין שבוע שאני לא אומר את זה למכ"ל ולכל הקצינים, כולם שווים, מפגינים במאה שערים ומפגינים בקפלן. אני בעד למצמם את השימוש במכתזיות, לא יהיה מצב שיפעילו מכתזית במאה שערים ולא יפעילו בקפלן, צריך שוויון, דין חרדי כדין מפגיני קפלן".

ניצב עמי אשד

"ניצב אשד חשבנו עוד לפני ההפגנות שהוא צריך לעבור מתפקידו, היה ברור שאין בינו למפכ"ל אמון. המפכ"ל ומפקד המחוז לא יכולים לעבוד בישתוף פעולה. אני לא מצטער על השיחה באותו ערב. ניצב אשד הוכיח כמה הוא איש וניצב פוליטי, הבן אדם הזה פוליטיקאי על מלא. הוא הוכיח מי הוא, זה עוד אחד מההישגים שלי במשרד, אנחנו רוצים פחות פוליטיים במשטרת ישראל".

כשאנחנו שואלים את בן גביר על מחאת הטייסים הוא משיב: "שאף אחד לא יתנדב, זה ממשיך עם זה שיש כלאו שקוראים למרי אזרחי. אני מאוד מקווה שמה שאנחנו שומעים בתקשורת זה לא הרוב, הם לא הרוב. אולי זו ההזדמנות לגוון יותר את הטייס. אני לא חושב שהם הרוב. הבן שלי אגב קיבל זימון לטייס, אני מקווה להצליח, טייס כן, סרבן לא".

היחסים עם אריה דרעי וסערת חוק הרבנות

"אני מאוד מקווה שהמתקפות האלה של אנשי ש"ס - שירגיעו. אני חושב שהחוק הזה הוא לא נכון, ישבתי עם אריה ודיברתי איתו והוא הציג פתרונות. לא אנחנו שמחפשים ג'ובים, אמרתי שזה לא ייראה טוב ולא מתקבל ציבורית טוב. שמעתי מדרעי הסברים ורעיונות ואני נותן צ'אנס לזה. אני לא איש של מלחמות. אין לי עניין להתעמת עם ש"ס אבל יש לי עניין להציב את העקרונות שלנו".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר