ישראל במלחמהישראל במלחמה
אחד על אחד עם ישי כהן | צפו

חבר הקבינט אבי דיכטר בריאיון: "טלי גוטליב סיכנה את חייו של לוחם שב"כ, זה פשוט מרתיח"

מתקפת הפתע של חמאס, המלחמה הקשה ברצועה, עסקת החטופים והדרישות של ארגון הטרור, העימותים בקבינט המדיני ביטחוני, ההדלפות, הסיכוי לנצח את חמאס במלחמה והקונספירציות שהפיצו נגד לוחם בשב"כ, העימותים בחדר ישיבת סיעת 'הליכוד' וממשלת החירום | חבר הקבינט המדיני ביטחוני, ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, בריאיון מיוחד לישי כהן צפו (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום והפקה: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

מיוחד: 124 ימים למלחמה, כארבעה חודשים מאז מתקפת הפתע של חמאס על יישובי הדרום, וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, ראש השב"כ לשעבר השר אבי דיכטר, שר החקלאות, התיישב לריאיון מיוחד ל'כיכר השבת' ומדבר על מתקפת הפתע והתגובה, המלחמה הקשה ברצועה, עסקת החטופים, העימותים בקבינט המדיני ביטחוני והקונספירציות שהפיצו נגד לוחם בשב"כ. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה דיברנו על המקום בו נמצא צה"ל: "אנחנו נמצאים רחוק יותר ממה שהערכתי, בעבר כבר אמרתי שמלחמה בעזה היא נדרשת והיא לא תהיה סיפור של שבועות או חודשים. אגב, גם הצבא לא חשב שזה יהיה במתכונת כזו, וההשגים של הצבא זה מתפתח טוב יותר ממה שהצבא העריך".

דיכטר מתייחס לביקורת של גנץ על 'גרירת רגליים' של נתניהו: "זו אמירה פוליטית ולא מבצעית, כרמטכ"ל הייתי מצפה ממבנו לאמירה צבאית. הוא יודע שההתקדמות של צה"ל טובה יותר ממה שמפקדי צה"ל העריכו. כשאתה מסתכל על היעד המרכזי, של השמדת המטרות הצבאיות של חמאס, זה יעד שמתקדם טוב, אפילו טוב מאוד, יותר טוב ממה שהצבא ציפה. כל מה שאומרים זה קשקוש. היעד של מיטוט השלטון של חמאס - זה עדיין לא הושג גם אם נפגע קשה. זה בר השגה למוטט את חמאס, הוא מחוייב ובר השגה".

באשר לסוגיית החטופים, אומר השר דיכטר: "החזרת החטופים היא מטרת על, המלחמה לא תסתיים ללא החזרת החטופים. אבל אם מחר יוחזרו החטופים - המלחמה לא מסתיימת כי היעדים האחרים לא הושגו".

חבר הקבינט מתייחס לעצירת המלחמה לצורך עסקת חטופים: "לצה"ל יש יכולות לחדש את הלחימה, יכול לאמן ולרענן את הכוחות, לחמש אותם וללמוד מודיעין. הפיצוי בעצירת המלחמה הוא שאתה יכול להגיע בכוחות מחודשים עם יכולת נשקים יותר טובה, חמאס יישאר עם מה שהיה לו ערב הפסקת האש".

ראש השב"כ לשעבר מתייחס למצוד אחר בכירי חמאס, כאשר לרוב הצבא מגיע לאחר שהם כבר נמלטו מהמנהרה: "זה אומר שהם בורחים, הנושא של אנשים מסויימים זה עניין של מודיעין, הזדמנות ועד כמה אתה מוכן לסכן את הכוחות. אם אתה רוצה לקחת סיכון מיותר לכוחות ואז אתה מסכן את הכוחות והמחיר יכול להיות קשה מאוד. והדבר האחרון שאתה רוצה זה לסכן את החטופים, את יחיא סינוואר אתה יכול לחסל מחר, את החטופים אתה לא יכול להחזיר אם חלילה פגעת בהם. לכן בסוגיה הזו צריך סבלנות".

השר אבי דיכטר בריאיון לישי כהן (צילום: אשר רוט)

אנחנו שואלים את השר דיכטר על ההדלפות מישיבות הקבינט, הדלפות של ציטוטים מלאים ועימותים מביכים: "אין ספק שהתרבות של הדלפה מקבינט היא לא רק בעייתית, היא מזיקה בסדרי גודל.. אם דולפים מהקבינט אמירות על משא ומתן, על האפשרויות, זה מידע לאוייב.

"אותי מטריד מאוד שמדליפים מידע מדויק שהוא מאוד רלוונטי למשל למו"מ על החטופים. אני בז למי שמדליף משם. ההדלפות האלו פוגעות בביטחון המדינה, נקודה. אם אני יושב בצד השני במקומו של סינוואר ושומע את ההדלפות מהמפגש האחרון על החטופים - אני יוצא נשכר כאוייב שמנהל מו"מ על ישראל".

בהמשך שאלנו את ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר על הקונספירציות שפרסמה חברת סיעתו, טלי גוטליב, על בעלה של שקמה ברלסר, המשמש בתפקיד בשב"כ תוך חשיפת זהותו.

דיכטר השיב בזעם: "האמירות שלה על עובד שב"כ, לוחם שב"כ, אני אומר מהשבעה באוקטובר הוא עוסק בלחימה, מסכן את חייו. אני מכיר את האיש ואת העשייה שלו ויודע בדיוק מה האיש עבר מה-7 באוקטובר ועד היום. זה פשוט מרתיח. לקחת אדם כזה ולהדביק לו קונספירציה הזויה, מי שמפיץ את זה שיסתכל במראה וישאל את עצמו איך הוא מעז להפיץ קונספירציה כל כך הזויה.

"אני חושב שלחשוף לוחם בזהותו - סיכנת את הלוחם, ביזת את הלוחם. על מה? הוא לוחם. מה חלקו שיש מאבק פוליטי בין ח"כ או שר לדמות ציבורית אחרת. קצת זהירות לא תזיק. חשיפת שמו מסכנת את חייו, החשיפה של פעולותו, ההדבקה של קונספירציה. מה המשמעות של אדם שמדביקים לו קונספירציה ויודעים את שמו, לא חסרים לנו טיפוסים הזויים".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר