אחד על אחד עם ישי כהן | צפו

השר סמוטריץ' מתחייב: איש לא מדבר על גיוס בחורי ישיבות; מי שלומד תורה - ימשיך ללמוד

132 ימים למלחמה; השיגורים מלבנון ותגובת ישראל - לצד הביקורת של בן גביר ואיווט ליברמן; הקרבות בעזה; שחרור החטופים, ההתנגדות לשחרור מחבלים ומחאת המשפחות; הקמפיין לצאת לבחירות; תקציב המדינה והורדת דירוג האשראי; חוק הגיוס וההבנה שמה שהיה הוא לא מה שיהיה • שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', מדבר על הכל בריאיון מקיף לישי כהן | הריאיון המלא (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: למי עזוז | עריכה: ידידיה כהן | מפיק: אשר רוט)

132 ימים מאז פרצה מלחמת 'חרבות ברזל' והמלחמה נראית כרחוקה מסיום. מחד, החזית הצפונית ממשיכה להעסיק את מערכת הביטחון עם שיגורים מלבנון ותקיפות נגד יעדי חיזבאללה, ובחזית הדרומית הלחימה נמשכת לצד הניסיון להגיע לעסקה לשחרור חטופים.

השר בצלאל סמוטריץ', יו"ר 'הציונות הדתית' ושר האוצר, מתארח לריאיון מיוחד ב'כיכר השבת' ומדבר על הכל: השיגורים מלבנון והתגובה הישראלית לצד הביקורת של בן גביר ואיווט ליברמן; הקרבות בעזה; שחרור החטופים, ההתנגדות לשחרור מחבלים ומחאת המשפחות; הקמפיין לצאת לבחירות; תקציב המדינה והורדת דירוג האשראי; חוק הגיוס וההבנה שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה מתייחס השר סמוטריץ' לחזית הצפונית ומצהיר כי אינו סומך על הסכם מדיני עם חיזבאללה: "אנחנו משלמים היום מחיר של 20 שנה, אנחנו משלמים ריבית של שוק אפור, חיזבאללה התעצם תחת האף שלנו עם מדיניות הכלה. אבל לא מתקנים 20 שנה ביום אחד. את חיזבאללה נצטרך לנצח במלחמה, להסיר את האיום בכך שלא יהיה כוח לוחם בלבנון שיכול לפגוע במדינת ישראל. מתי וכמה? מתי שנון ומשרת ומתאים לנו".

לדבריו: "אנחנו מחוייבים לייצר מציאות ביטחונית אחרת לתושבי הצפון ולכל אזרחי המדינה. אבל בשל העובדה שאני חבר קבינט אני לא רוצה להתייחס איך כמה ולמה. לשבת באופוזיציה ולשחק אותה? בן גביר יודע בדיוק כמוני מה מערכת השיקולים, אני אומר לך שצריך להתנהל בלי ידלותיות".

אנחנו עוברים לחזית הדרומית: "קודם צריך לומר שהמשלחמה מתקדמת ומתקדמת טוב, צה"ל עובד יפה ומתקדם. זלזנו בחמאס, היינו בטחים שהוא מורתע ומתחת לאף שלנו נבנתה מדינת טרור ולמרות זאת צה"ל מתקדם והתעשת. אנחנו מכסחים להם את הצורה, זה הולך ומתרחב, הולך ומתקדם".

באשר לשחרור החטופים, אומר חבר הקבינט: "יש לנו מחוייבות להחזיר את החטופים והדרך לזה היא רק דרך המשך הניצחון של חמאס. זו הדרך היחידה לשחרר את החטופים, אין דרך אחרת. לחץ צבאי שיוביל להשמדת חמאס וחיסול סינוואר ודף. ייתכן שלחץ צבאי יוביל לעסקה סבירה, אין עסקה טובה עם השטן, אלב עסקה שאנחנו יכולים לחיות איתה".

"אין כרגע שום עסקה על השולחן", מבהיר סמוטריץ': "מי שטוען שאנחנו בצומת דרכים ויש עסקה וכל השאלה האם היא טובה או רעה הוא פשוט מתעלל ופוגע במשפחות, אין דבר כזה. סינוואר רוצה לעצור את המלחמה, הוא משתמש בחטופים לא רק כדי לשחרר אסירים אלא להשמיד את מדינת ישראל".

באשר לשחרור אסירים ביטחוניים כבדים, אומר סמוטריץ': עשינו את זה בשליט ושלמנו את המחיר, סינוואר שוחרר בעסקת שליט, מותר ללמוד מטעויות".

השר סמוטריץ' בריאיון ל'כיכר השבת'

באשר למחאות לשחרור החטופים, סמוטריץ' לא חוסך בביקורת: "ההפגנות היום זה הגורם הפוגע ביותר ביכולת להביא את החטופים. הן גורמות לסינוואר לשבת בבונקר ולהתבצר בעמדותיו ולטפס על עצים גבוהים יותר".

שר האוצר הרחיב את דבריו ואמר: "אני מנתח לך מציאות, לא מצפה שום דבר, אני כמנהיג מקבל את ההחלטות מהראש ומלא מהבטן. אני רואה בחומרי המודיעין, סינוואר יושב ורואה את ההפגנות ואת הקריאות 'עכשיו' ו'בכל מחיר', סינוואר רואה את זה ואומר איזה יופי, עוד קצת סבלנות ואני מנצח כי הישראלים מתפרקים ומוכנים לעצור את המלחמה ולתת לי כל מחיר. במקום שהוא יהיה בייאוש וכניעה.

"מה שמעודד אותו", טוען שר האוצר, "זו התחושה שלו שהחברה הישראלית עוד רגע לפני שבירה וצה"ל עוצר, ואולי הולכים לבחירות.

"הוא מזמן היה צריך להיות בתודעת שבירה, ואז הוא יהיה מוכן לתת לנו בתמורות יותר קטנות. כאשר בונים אצלו את התחושה שהוא במצב טוב, וקצת נחישות, קצת סבלנות, הוא יוצא מהבונקר בדגל ואומר ניצחתי - אז הוא מתבצר בעמדתו. זה מה שמונע את היכולת לשחרר את החטופים, זו האמת.

"אני חושב שהקמפיין המוגזם הזה פה, מרחיק את הסיכוי. המטרה שלי היא שלא תאהבו אותי עכשיו כדי לעשות לכם טוב, אלא להחזיר את החטופים".

השר סמוטריץ' בריאיון ל'כיכר השבת'

אנחנו עוברים לדבר על אחת הסוגיות הכי בוערות שיעסיקו את הציבוריות הישרלאית בחודשים הקרובים, חוק הגיוס: "אני לא חושב שנכון ומותר לנו לפעול מתוך נקודת מבט של עימות. יש מחלוקת, זה נכון שהציבור ממנו אני בא אידאולוגית רואה ערך גדול בשילוב והוא מוכיח שאפשר ללמוד ולהיות שותף ולקחת אחריות ולשאת בזכות של השירות הצבאית.

"אני חושב שברור לכולם שאני רוצה שזה יהיה נחלתו של הציבור הישראלי כולו. כמו שהייתי רוצה שהחרדים ישרתו יותר בצבא הייתי רוצה שהחילונים יהיו קשורים יותר ליהדות ולמסורת ולערכים ולשורשים שלנו, כל הצדדים צריכים להתקרב למרכז".

יו"ר 'הציונות הדתית' מבהיר: "אין ויכוח שמי שלומד תורה צריך להמשיך ללמוד תורה. אני מציע שקודם כל אנחנו, בתוך המשפחה שלנו, בואו נאמר את האמת ולא נעבוד על עצמנו, אך אחד לא מדבר על גיוס תלמידי הישיבות, מי שלומד תורה לומד תורה, הדיון הוא על השותפות של הציבור החרדי בשירות צבאי ובשוק התעסוקה".

"מה שהיה הוא לא מה שיהיה, לא כתכתיב אלא כקריאת המפה", הוסיף סמוטריץ' ומבהיר שלא יהיו מכסות ללומדי תורה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר